statystyki

Etyka komunikacji pełnomocnika Trynkiewicza

autor: Emilia Świętochowska12.02.2014, 08:09; Aktualizacja: 12.02.2014, 10:27

Środowisko prawnicze nie ma wątpliwości: pełnomocnik nie powinien publicznie dystansować się od osoby, którą reprezentuje. A mec. Marcin Lewandowski to zrobił.

Adwokat powinien wystrzegać się publicznej manifestacji swojego osobistego stosunku do klienta, nawet jeśli jest nim pedofil i poczwórny morderca. Czy pełnomocnik Mariusza Trynkiewicza sprzeniewierzył się tej podstawowej zasadzie etyki zawodowej? „Jeśli kogoś na adwokata nie stać, dostaje go z urzędu. Więc tak naprawdę moim klientem jest nie pan Trynkiewicz, lecz państwo polskie” – to jeden z bardziej wymownych fragmentów wypowiedzi mecenasa Marcin Lewandowskiego, jakie padły w niedawnym wywiadzie udzielonym tygodnikowi „Wprost”. Rzeszowski adwokat kilkakrotnie kładzie w nim nacisk na fakt, iż nie jest obrońcą Mariusza Trynkiewicza, a jedynie ustanowionym z urzędu pełnomocnikiem. Wprawdzie charakter i zakres reprezentacji w oparciu o pełnomocnictwo cywilne nie budzi żadnych wątpliwości, to jednak tak wyraźne odcinanie się od własnego klienta na forum publicznym może wywoływać pewien etyczny dyskomfort. Tym bardziej że mecenas Lewandowski z pełną świadomością zgodził się wziąć odpowiedzialność za sprawę Trynkiewicza, choć mógł zasłonić się względami osobistymi i odmówić radzie adwokackiej w Rzeszowie, która go wybrała. - Przyznaję, że wypowiedź mecenasa Lewandowskiego jest dość kontrowersyjna, a użyte w niej sformułowania za mocne. Mecenas aż nazbyt wyraźnie dystansuje się od osoby pana Trynkiewicza – uważa profesor Jacek Giezek, przewodniczący Komisji Etyki przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (15)

  • Zosia(2014-02-12 10:28) Zgłoś naruszenie 00

    Pan mec. M. Lewandowski powinien zrezygnować z bycia pełnomocnikiem p.Trynkiewicza albo Naczelna Rada Adwokacka powinna go odwołać. Z tego wszystkiego co się stało wynika jednoznacznie, że mec. Lewandowski nie nadaje się do roli obrońcy p. Trynkiewicza i reprezentowania kogokolwiek w trudnych sprawach karnych.
    Rzucenie kogoś takiego na głęboką wodę nie zawsze może przysporzyć środowisku adwokackiemu chwały i zaufania społecznego.

    Odpowiedz
  • Obserwator-gość(2014-02-12 11:11) Zgłoś naruszenie 00

    Z uwagą śledziłem wypowiedzi i zachowanie Pana mecenasa Marcina
    Lewandowskiego z Rzeszowa i uważam że ten młody prawnik posiada
    dużą wiedzę i godną pozazdroszczenia łatwość w nawiązywaniu kontaktów
    z mediami.Myślę że niebawem ten znakomity prawnik ze,,skromnej
    kancelarii" wypłynie na szerokie wody i przejmie klientów tych,którzy
    z oczywistej zazdrości stosują godną pożałowania krytykę..Wstyd Panowie
    adwokaci więcej wzajemnego szacunku !!!

    Odpowiedz
  • Paweł(2014-02-12 11:25) Zgłoś naruszenie 00

    Nie ma takiej instytucji Pani Zofioooo jak odwołanie pełnomocnika przez Naczelną Radę Adwokacką. Radzę sięgnąć do materiałów źródłowych.

    Odpowiedz
  • kaj(2014-02-12 11:30) Zgłoś naruszenie 00

    ...przecież przedstawił fakt - co w tym kontrowersyjnego ???!!! Jakieś dyrdymały, zakłamanie rzeczywistości w tym wszystkim! Etyka dla etyki - czyli zupełny bełkot!

    Odpowiedz
  • Normalni mlodzi aplikanci, Wwa(2014-02-12 11:44) Zgłoś naruszenie 00

    Nalezy raz na zawsze zlikwidowac mozliwosc adwokatow z wyboru w sprawach karnych.Dlaczego np. gangsterzy z ukradzionych ofiarom (czasem nawet przez nich zamordowanych) pieniedzy maja placic , czesto astronomiczne honoraria, mecenasom z renomowanych wielkomiejskich kancelarii???

    Odpowiedz
  • Normalni młodzi aplikanci, Katowice(2014-02-12 11:49) Zgłoś naruszenie 00

    A dlaczego drogi kolego po "fachu" w sprawach gospodarczych Ci sami oszuści, twórcy piramid finansowych i inni "wałkarze" mogą korzystać w pełnomocników z wyboru, również za pieniądze zagrabione od "klientów"?? poddają to zagadnienie Twojej rozwadze.

    Odpowiedz
  • Adwokat ktory nigdy nie broni kryminalisow(2014-02-12 12:00) Zgłoś naruszenie 00

    Trynkiewicz i etyka adwokacka???Serdecznie zycze lwom palestry tak przejetym etyka, by ten sadysta juz dzis zamieszkal obok domow, gdzie mieszkaja ich dzieci lub wnuki. Ich wypowiedzi to nonsens prawny, i kompromituja srodowisko! Adwokaci oproczo etycznych dyrdymalow przede wszystkim powinni widziec ofiary przestepstw i dobro ogolne.

    Odpowiedz
  • Rumcajs(2014-02-12 13:14) Zgłoś naruszenie 00

    Człowiek, który wybrał zawód przerzucania łajna staje pewnym razem przed górą łajna i mówi, że to łajno jest inne niż poprzednie i nie będzie go przerzucał... hipokryzja ot i tyle w temacie.

    Odpowiedz
  • ignorantia non legis(2014-02-12 14:00) Zgłoś naruszenie 00

    niegdyś szeroko pojętej ogłady, retoryki nauczano w toku odbywania studiów prawniczych a obecnie aplikanci są niedouczeni merytorycznie bo program studiów został okrojony, albowiem "kadra" dorabia w prywatnych kompletach zwanych uczelniami a te uznawane jeszcze niedawno za renomowane produkują hurtowo (system zaoczny) rzesze bezrobotnych pseudo prawników.W tzw. starej Europie jest normalnie, znaczy tyle, że kształci się tylu prawników ilu "wchłonie" rynek usług.

    Odpowiedz
  • GK(2014-02-12 14:02) Zgłoś naruszenie 00

    ,,Środowisko które nie ma wątpliwości:" powinno najpierw przeczytać z uwagą wywiad we Wprost oraz przeanalizować dokładnie sens wypowiedzi czy też potencjalnych adresatów. Wprost to nie pisemko branżowe tylko popularna gazeta ilustrowana dla laików którym trzeba wyjaśnić zawiłości dot. pełnomocnika z urzędu. W tym kontekście wypowiedź była jak najbardziej poprawna. Nie rozumiem zresztą co w niej jest kontrowersyjne. Dodatkowo, adwokata ocenia się po podejmowanych czynnościach oraz fachowości a nie udzielonych wywiadach. W tym kontekście praca mec. Lewandowskiego jest godna polecenia.

    Odpowiedz
  • Anna(2014-02-13 10:46) Zgłoś naruszenie 00

    Niewątpliwie to wypowiedź pełnomocnika moze skutkować skierowaniem delikatnie mówiąc niechęci społecz. takze przeciwko matce i to szczególnie jej sasiadów itd. Moim zdaniem takie postepowanie pełnomocnika jest co najmniej moralnie i etycznie bardzo naganne...--- Człowieku, jesteś śmieszny gdyż rozważając o etyce nie masz pojęcia co ten wyraz oznacza i gdzie można go zastosować. Sadysta -pedofil Trynkiewicz nie ma nic wspólnego ani z etyka ani moralnością, nie ma proszę Pana, możliwości takiej symbiozy. Więc umówmy się, że miejsce odchodów jest w kiblu, a kwiatków - w wazonie. Tyle na temat Pana żałosnego komentarza.

    Odpowiedz
  • marek(2014-02-12 15:35) Zgłoś naruszenie 00

    Proszę zauważyć, iż w wczorajszym wywiadzie udzielonym "w kropce na i" pełnomocnik ujawnił także tajemnicę adwokacką w zakresie rozmowy z klientem na temat jego matki. W mediach podano, ze matka nie chce powrotu syna do jej mieszkania i najlepiej żeby był w zk lub tym osrodku, a mecenas wskazał, ze klient powiedział mu że jemu matka mówiła, ze boi się opinii publicznej i tak tylko powiedziała. Niewątpliwie to wypowiedź pełnomocnika moze skutkować skierowaniem delikatnie mówiąc niechęci społecz. takze przeciwko matce i to szczególnie jej sasiadów itd. Moim zdaniem takie postepowanie pełnomocnika jest co najmniej moralnie i etycznie bardzo naganne...

    Odpowiedz
  • piorun(2014-02-14 09:11) Zgłoś naruszenie 00

    Sądźmy po efektach. Klient na wolności - tak. Po mino nagonki pozbawionej wszelkich zasad. Adwokat skuteczny - tak. I tyle. A słowa to słowa często wypowiadane pod wpływem chwili, stresu itp. Ujawnienie wypowiedzi matki to działanie w interesie klienta - więc kolejna skucha. Zabawni jesteście.

    Odpowiedz
  • Barbara(2014-02-14 20:44) Zgłoś naruszenie 00

    Zazdroszczę bestii Trynkiewiczowi tak dobrego i to na dodatek przydzielonego za darmo adwokata. Świetnie go bronił. Waśniewska też mieła dobrych adwokatów. Czy to sprawiedliwe? Ja miałam sprawę jako babcia, która bez szarpania sobie nerw, bez płaczu za mną wnuczka (obecnie 4 latka) ustalić prawo do widywania wnuczka chociaz ze 2 razy w tygodniu. Wybrałam poleconą mi radcę prawną Agnieszkę Kawałko, która sprawiła, że sprawa została zgnojona strasznie na moją niekorzyść, Zamiast mówić w sądzie to co powinna mówić (jak jej podszepnęłam) to normalnie zaczęła na mnie warczeć. Spotkałam się ze strasznym chamstwem i nieuczciwością z jej strony. Jeśli zapachniała jej druga strona to powinna wycofać się z prowadzenia sprawy, a ona wyciągnęła ode mnie 2000 zł i mnie zniszczyła. Rozgłośniła tajne dokumenty na wszystkich sąsiadów moich i mojej matki. Nie obchodził ją los głodnego i tęskniącego za mną wnuczka.

    Odpowiedz
  • rado_d9(2014-03-12 10:25) Zgłoś naruszenie 00

    Mec. Lewandowski jest tylko czlowiekiem, ma prawo prezentowac swoj stosunek i uczucia do innych ludzi tak jak policjant lekarz ksiadz czy seryjny morderca i gwalciciel. Szacunek Panie Mecenasie.

    Odpowiedz