Wyższa średnia krajowa, wyższe mandaty: PO przedstawia nowy system karania kierowców

autor: Maciej Suchorabski30.01.2014, 10:35; Aktualizacja: 30.01.2014, 12:05

Projekt zaprezentowany przez posłów Platformy Obywatelskiej zakłada wzrost cen mandatów za wykroczenia drogowe. Wysokość grzywny liczona ma być na podstawie średniej krajowej pensji. Na ewentualnej nowelizacji straciłby także samorządy. Proponowane bowiem przepisy odbierają im prawo do używania fotoradarów.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Media
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

  • zlot(2014-01-30 11:18) Zgłoś naruszenie 00

    No i kolejny genialny pomysł naszego wspaniałego ustawodawcy. Jest to projekt, który faworyzuje bogatych i krzywdzi biednych. Dlaczego ustawodawca nie chce uzależnić wysokości mandatów od wysokości wynagrodzenia sprawcy wykroczenia? Według projektu, ktoś kto zarabia 1.400 zł, zapłaci np. 700 zł mandatu, czyli połowę swoje wynagordzenia, jeżeli ktoś zarabia 10.000 złotych też zapłaci 700 zł, czyli 1/14 wynagrodzenia - jaki to odniesie skutek prewencyjny? Dla bogatego oddsziaływanie to będzie 7 razy słabsze! Progi mandatowe powinny być zależne od osiąganego wynagrodzenia sprawcy, np. jeżeli ktoś zarabia 1.400 złotych, i zapłaci 20 %, czyli 280 złotych to będzie miało to taki sam skutek prewnecyjny wobec niego, jak wobec tego co zarabia 10.000 zł i zapłaci za identyczne wykroczenie 2.000 złotych. Oczywiście, niektórzy powiedzą, że podane przeze mnie rozwiązanie jest nieprawiedliwe, bo lepiej będą mieli biedniejs, bo tyle pracowałem i żeby teraz mi zabierali, jak biedniejszy płaci mniej, to odpowiem, wysokość grzywny wymierzanej w postępowaniu zwyczajnym, a nie mandatowym jest zależna od sytuacji, majątkowej, rodzinnej i zarobkowej sprawcy, więc co byłoby dziwnego, gdyby to rozwiązanie wprowadzono do postępowania mandatowego.
    Proponowana zmiana, to zmiana dla samej zmiany, czyli nie wróży nic dobrego. Ave.

    Odpowiedz
  • makaq(2014-01-30 12:51) Zgłoś naruszenie 00

    Wpływy z fotoradarów spadły to trzeba wyrównać dając wyższe mandaty? pomysł z karaniem właściciela pojazdu tez nie wydaje mi się trafiony. dobrze, że są jeszcze sprzymierzeńcy kierowców jak cb czy yanosik

    Odpowiedz
  • cafe_racer(2014-01-30 13:50) Zgłoś naruszenie 00

    Popieram wyzsze mandaty. Wychodzac z dzieckiem na spacer czasem czekam przy przejsciu dla pieszych kilka minut bo barany jezdza po 80 km/h w terenie zabudowanym. Zaplaci pare razy to spokornieje. Poza tym mandaty powinny miec tendencje wzrostowa. Dzisiaj placisz np. 300zl a tydzien pozniej za to samo wykroczenie 600zl. Komentarze sprzeciwu pisza tylko Ci ktorzy przekraczaja predkosc. Jesli ktos jezdzi przepisowo to bez roznicy mu czy za pasy jest 100zl czy 300zl. Niestety w Polsce kultura na drodze jest ponizej dna i najwyzszy czas wziac sie za to!

    Odpowiedz
  • andziak(2014-01-30 14:35) Zgłoś naruszenie 00

    A dupa jasia koszty powinny byc. Tak jak napisał ktoś inny
    4 wynagrodzenia - jaki to odniesie skutek prewencyjny? Dla bogatego oddsziaływanie to będzie 7 razy słabsze! Progi mandatowe powinny być zależne od osiąganego wynagrodzenia sprawcy, np. jeżeli ktoś zarabia 1.400 złotych, i zapłaci 20 %, czyli 280 złotych to będzie miało to taki sam skutek prewnecyjny wobec niego, jak wobec tego co zarabia 10.000 zł i zapłaci za identyczne wykroczenie 2.000 złotych. O

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2014-01-30 16:28) Zgłoś naruszenie 00

    I wyższe dozwolone prędkości , jak rozumiem ? - bo bełkotu idioty jakoś nie przyswajam organicznie . A złodziejskiej argumentacji , to już w ogóle .

    Odpowiedz
  • rydz58(2014-01-30 16:44) Zgłoś naruszenie 00

    Ludzie!!! powariowaliście z pomysłami na mandaty jak na jazdę po pijanemu. Mandaty powinny być jak najwyższe żeby NIE JEŹDZIĆ za szybko lub po pijaku. To nie ma być sprawiedliwie ale DOTKLIWIE! Biedny czy bogaty ma jeździć zgodnie z przepisami. Eliminować pojedynków z ruchu!!!

    Odpowiedz
  • kierowca(2014-01-30 16:54) Zgłoś naruszenie 00

    Zlot. Idąc twoim tokiem myślenia wynika, że ten kto biedniejszych jak zabije człowieka dostanie mniejszy wyrok odsiadki. Tak to ma wyglądać!

    Odpowiedz
  • Prosze o jeden przyklad dobry z PObrzydliwcow(2014-01-30 17:06) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego antynarodowy rzad PObrzydliwcow nie zajmuje sie gospodarka i polityka na rzecz dobra Polski i Polakow,tylko karami,kasa,wlasnymi interesami i dlugiem wdziecznosci swoim mocodawcom,wrogom Polski.Przez ponad 6 lat rzadow tych bandytow nic nie zrobiono dla Polski,a wszystko robia przeciwko Polsce.Czy kiedykolwiek ten obrzydliwy rzad mial myli skierowane dla Polski,czy tylko przeciwko.Dlaczego ten antynarodowy rzad PObrzydliwcow wysprzedal nasz narodowy majatek i dokonuje likwidacji Polski na rzecz totalitarnego unijnego masonskiego bagna ?
    Chyba nikt o ludzkim rozumie nie nazwie tych bandytow rzadem i to polskim.

    Odpowiedz
  • jarecki(2014-01-30 17:33) Zgłoś naruszenie 00

    Popieram ZLOT, gdzie tu sprawiedliwość np siedemsetny zł dla kogoś kto zarabia np 10000 to jak splunac. Co z tymi co są na zasiłku dla bezrobotnych. Z czego oni mają zapłacić mandat gdy im się przytrafi przekroczyć prędkość. To w większości ludzie zamożni łamią przepisy.

    Odpowiedz
  • toja(2014-01-30 23:43) Zgłoś naruszenie 00

    na fali tych podwyżek może by tak w końcu PODNIEŚĆ KWOTĘ WOLNĄ OD PODATKU ??

    Odpowiedz
  • xawert(2014-01-31 08:55) Zgłoś naruszenie 00

    z yanosikiem bez mandatów wyższych, czy niższych :P

    Odpowiedz
  • bartek(2014-02-03 09:21) Zgłoś naruszenie 00

    polecam yanosika. dobry sposób na mandaty, ale używajcie z głowa:)

    Odpowiedz