Pouczanie świadków: codzienność na bakier z zasadami etyki adwokackiej. Co zmieni nowy model procesu karnego?

autor: Ewa Maria Radlińska24.01.2014, 07:27; Aktualizacja: 27.01.2014, 09:57
Jeżeli nie wiem, co powie świadek w sądzie, to znaczy, że nie mam dowodu w ręku

Jeżeli nie wiem, co powie świadek w sądzie, to znaczy, że nie mam dowodu w rękuźródło: ShutterStock

Nowy model procesu karnego może zmienić kanon etyki adwokackiej. Zeznający w sprawie, których dziś prawnicy powinni się wystrzegać jak ognia, będą mieć otwarte drzwi do ich kancelarii

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Jerzy Pawłowski(2014-01-24 11:18) Zgłoś naruszenie 00

  Jakbym czytał o mecenasie W. z biura prawnego pewnego ubezpieczyciela. Pouczał on świadków, pracowników pozwanego w sprawie o naruszenie praw autorskich nie tylko w zakresie pytań jakie miał zadać przed sądem, ale i treści odpowiedzi na te pytania. Zarzut nakłaniania do składania fałszywych oświadczeń został przemilczany zarówno przez sąd, jak i przez szacownego pracodawcę.

  Odpowiedz
 • Alonzo(2014-01-24 21:54) Zgłoś naruszenie 00

  Bo my sum Hameryka! To jest przedprocesowy rehearsal, gdzie strona (to zarówno obrona jak i oskarżyciel publiczny) "repetuje" ze świadkiem ciąg pytań i odpowiedzi jakie pojawią się w czasie rozprawy, oraz ostrzega i instruuje "swojego" świadka co do ew. pytań strony przeciwnej. Młoteczki hamerykańskie dla sędziów? Som! Rejestrowanie transkrypcyjne rozpraw! Prawie jest! Repetowanie cross-examination? Sie rozumie!

  Odpowiedz
 • Lokomotywa(2014-01-24 08:56) Zgłoś naruszenie 01

  Może wreszcie adwokaty zaczną zgłaszać na świadków ludzi, którzy coś wiedzą, a nie ludzi, którzy mogą coś wiedzieć. Bo potem taki jeden z drugim zgłasza 8 świadków, a na rozprawie okazuje się, że żaden nic nie wie istotnego, bo pan mecenas podał ich w oparciu o założenie, że skoro to sąsiedzi to mogli coś słyszeć.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane