Nadchodzi rewolucja w prawie drogowym: Straż miejska bez fotoradarów

autor: Piotr Szymaniak23.01.2014, 07:18; Aktualizacja: 23.01.2014, 08:45
Ile za przekroczenie prędkości

Ile za przekroczenie prędkościźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz Spraw Wewnętrznych zgadzają się na podniesienie sankcji za przekroczenie prędkości na drodze. Projekt lada dzień powinien trafić do laski marszałkowskiej

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (30)

  • Ja(2014-03-26 23:07) Zgłoś naruszenie 00

    Ten kraj jest głupi. Szkoda ,że człowiek musi tutaj żyć. Niech delegację rządowe tez jeżdzą przepisowo i znieść immunitety tym debilą

    Odpowiedz
  • XYZ(2014-02-25 18:34) Zgłoś naruszenie 00

    Gdzie można znaleźć projekt tej ustawy?

    Odpowiedz
  • nikos(2014-02-02 14:38) Zgłoś naruszenie 00

    Ci za bzdura! Przykladem dobrej organizacji i wykorzystania pieniedzy z fotoradarow jest slynny Bialy Bor,gdzi z a te e pieniadze miasto odztlo

    Odpowiedz
  • mac(2014-01-30 14:31) Zgłoś naruszenie 00

    Czy wiecie gdzie można znaleźć tekst tego projektu?

    Odpowiedz
  • Sołtys(2014-01-28 07:05) Zgłoś naruszenie 00

    ta Bieńkowska chyba nie czyta co podpisuje

    Odpowiedz
  • ul90(2014-01-27 07:32) Zgłoś naruszenie 00

    Ale obciach to jest kicz prawny pirata i pijaka karac od razu a nie za 4 razem. Polacy i ich sposób myslenia !!!

    Odpowiedz
  • zuza(2014-01-26 23:23) Zgłoś naruszenie 00

    Do pana jacka.To nie Niemcy są smiertelnym zagrożeniem na naszych drogach tylko durni Polacy!

    Odpowiedz
  • Rino(2014-01-24 12:50) Zgłoś naruszenie 00

    Platformy i jej pomysłów nam się jeszcze odechce jak będziemy bulić bo zobaczycie ,że nic to nie poprawi tylko budżet państwa!!!

    Odpowiedz
  • Fred*(2014-01-24 07:53) Zgłoś naruszenie 00

    Jeżeli otrzymuję wynagrodzenie poniżej sredniej krajowej to rozumię, że z chwilą nałożenia mandatu różnicę mnie zwrócą.Ciekawe na konto czy pzrekazem pocztowym, bo przecież państwo nie moze mnie okradać.

    Odpowiedz
  • do (p)osłów i senatorów(2014-01-23 22:21) Zgłoś naruszenie 00

    To nie ma znaczenia kto jest właścicielem fotoradaru. Jaki sens ma zabieranie tego sprzętu Strażom Miejskim ? Płaci tylko ten kto łamie prawo o Ruchu Drogowym. Im więcej instytucji ma takie przenośne urządzenia tym bezpieczniej na drogach. Odpowiedzialnego kierowcy to nie powinno obchodzić, bo ...po prostu go to nie dotyczy.

    Odpowiedz
  • PiS da(2014-01-23 21:20) Zgłoś naruszenie 00

    Kara administracyjna? Bez punktów? A więc jednak nie o bezpieczeństwo chodzi ale o kasiurę dla kolesi.

    Odpowiedz
  • PiS da(2014-01-23 21:17) Zgłoś naruszenie 00

    No to teraz najlepiej bedzie jezdzic autem dziadka. Moze renty mu wystarczy na mandaty :)

    Odpowiedz
  • mirko(2014-01-23 19:09) Zgłoś naruszenie 00

    W maju 2013 nie oznakowany radiowóz GITG zrobił mi zdjęcie. Pomijam już to że stali jak się okazało na parkingu między 20 innymi autami kilka metrów za tablicą teren zabudowany gdzie nie ma nic a na dodatek nie mogę zobaczyć zdjęcie. Dopiero w połowie sierpnia dostałem pismo o zdjęciu gdzie nie mam prawa pamiętać czy faktycznie tam byłem czy nie. Odesłałem formularz że przyjmuję mandat (tylko czy to faktycznie byłem ja skoro nie mam zdjęcia) i do tej pory mandatu do zapłaty nie dostałem a jest 23.I.2014. Czekam kiedy przyślą mandat może w maju?

    Odpowiedz
  • notojak(2014-01-23 16:38) Zgłoś naruszenie 00

    ok ale jak będzie wyglądała kara administracyjna? Bo w przypadku policji dostajesz mandat, punkty i tyle. A tutaj co będzie wszczęte postępowanie administracyjne i dopiero czekanie na wydanie decyzji?

    Odpowiedz
  • guzik(2014-01-23 13:25) Zgłoś naruszenie 00

    Do odpowiedzialności administracyjnej dołączyć jaszcze producenta samochodu i sprzedawcę, oni mają wysokie zarobki.

    Odpowiedz
  • podat_NIK(2014-01-23 12:48) Zgłoś naruszenie 00

    znowu nie chodzi o Obywatela, a o cwaniaków. Dlaczego nie od zarobku faktycznego Obywatela, a od średniej krajowej? A co z tymi którzy zarabiają taką średnią krajowa razy x znowu święte krowy. A ten co jej (średniej krajowej) nie zarabia będzie płacił nie adekwatnie do zarobków. Co z równością obywatela wobec prawa? Dlaczego pozostaje w ogóle struktura straży miejsko- gminnej, a nie ulega całkowitej likwidacji na rzecz Policji?

    Odpowiedz
  • Lubicz(2014-01-23 12:48) Zgłoś naruszenie 00

    I dobrze, niech zajmą się czymś bardziej pożytecznym od dublowania kompetencji innych służb. Swoją drogą to w kwestiach unikania mandatów polecam yanosika. Sporo kierowców już z tego korzysta

    Odpowiedz
  • Styx(2014-01-23 12:40) Zgłoś naruszenie 00

    Idiotyczny pomysł. Policja i "krokodyle" pojawiają się tylko na drogach krajowych i wojewódzkich. Na drogach lokalnych ze świeczką ich szukać. To rozwiązanie otworzy szanse dla lokalnych piratów, a ludzi w małych miasteczkach i na wioskach skaże na ogromne niebezpieczeństwo.

    Wbrew pozorom, na drogach lokalnych działają przede wszystkim straże i tak powinno być. Kto jedzie prawidłowo nie musi się obawiać fotoradarów.

    Problemem jest co innego - idiotyczne przepisy nakazujące strażom działać "wysyłkowo", a nie doraźnie. Cóż da mandat czy inna kara, choćby i 100 tysięcy złotych, nałożona po tygodniu albo miesiącu, gdy taki szalejący idiota jedzie dalej i cały czas istnieje niebezpieczeństwo, że kogoś zabije lub uczyni kaleką? Nie tędy droga, państwo politycy, cały czas idziecie w kierunku działania po fakcie, gdy skutków już nie da się cofnąć.

    Moim zdaniem straże nie powinny obsługiwać fotoradarów stacjonarnych, tymi niech zajmuje się ITD ze swoim CANARDEM. Straże powinny posługiwać się wyłącznie urządzeniami przenośnymi ale doraźnie - delikwent "namierzony" powinien być natychmiast "zdjęty" z drogi, bo tylko przerwanie takiej jazdy gwarantuje, że nikomu nie zrobi krzywdy i na miejscu ukarany. Kara "po czasie" nie działa wychowawczo, a człowiek ukarany "na miejscu" na 99% dalej pojedzie już wolniej, bo nie będzie pewny, czy dalej nie napotka kolejnej kontroli.

    Prawda jest taka, że to własnie dzięki kontrolom na drogach lokalnych znacząco spadła w ostatnich 2 - 3 latach liczba wypadków, a w konsekwencji ich ofiar. A na tych właśnie drogach najwięcej kontroli przeprowadzają straże i chwała im za to.

    Populistyczne jęki pokrzywdzonych przez los, ojczyznę i straże miejskie piratów drogowych dobre są do "Pudelka" czy innych tego rodzaju portali ale nie powinny wpływać na polityków i ludzi odpowiedzialnych za stanowienie i kształtowanie prawa, bo ono ma chronić ludzi przed bezprawnym działaniem sprawców, a nie drogowych zabójców przed konsekwencjami.

    Spójrzmy na zimno prawdzie w oczy - to nie fotoradary zabijają na drogach, tylko ci, którzy za nic mają bezpieczeństwo innych. Im więcej ludzi będzie zaangażowanych w zwalczanie potencjalnych zabójców, tym lepiej.

    Odpowiedz
  • Cynik(2014-01-23 12:39) Zgłoś naruszenie 00

    Paranoja, że państwo i gminy zarabiają na tym, że mają niebezpieczne drogi. Teraz gminie finansowo opłaca się utrzymywać niebezpieczne drogi z np. ostrymi zakrętami, obstawić je zakazami i fotoradarami.

    Właściciel drogi, gdzie regularnie dochodzi do wypadków lub przekroczenia prędkości, powinien być finansowo karany, np. dopłacać do budżetu na leczenie ofiar wypadków. Wtedy gminy zadbają o nowe drogi, zamiast stawiać kolejne zakazy i fotoradary.

    Odpowiedz
  • No i wreszcie...(2014-01-23 12:20) Zgłoś naruszenie 00

    ...ktoś zmądrzał i zabrał tym półgłówkom uprawnienia policyjne.

    Odpowiedz