Sędzia bez skazy, człowiek bez pychy. Jaki był Stanisław Dąbrowski?

autor: Małgorzata Kryszkiewicz17.01.2014, 11:36; Aktualizacja: 27.01.2014, 09:48
Stanisław Dąbrowski

Stanisław Dąbrowskiźródło: Newspix
autor zdjęcia: Jacek Herok

Namiętne oddawanie się paleniu było jedną z niewielu słabości sędziego Stanisława Dąbrowskiego. Niedawno zastanawiał się nawet, czy na tamtym świecie są papierosy

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

  • sceptyk(2014-01-20 09:32) Zgłoś naruszenie 30

    Człowiek prawy i bez skazy. Też szczerze mówiąc tak myślałem o Nim. Straciłem jednak serce obserwując reakcję na zarzuty korupcyjne co do niektórych sędziów SN...

    Odpowiedz
  • dsf(2014-01-17 12:17) Zgłoś naruszenie 20

    Wczorajszy dzień media generalnie poświęciły niemal w całości niejakiemu Mariuszowi T., który po ćwierćwieczu odsiadki wychodzi na wolność.
    Prawie przemilczano odejście człowieka prawego, a o uroczystościach pogrzebowych I Prezesa Sądu Najwyższego "zapomniały" najważniejsze głowy w kraju.

    Smutne, ale prawdziwe. Społeczeństwo nie jest zainteresowane wspominaniem człowieka mądrego i dobrego. Chcą igrzysk i sensacji.

    Odpowiedz
  • bogusia m(2014-01-17 15:16) Zgłoś naruszenie 20

    Sędzia bez skazy, człowiek bez pychy. Takim człowiekiem jest też sędzia Cezary z Radomia.

    Odpowiedz
  • xvart(2014-01-17 12:40) Zgłoś naruszenie 10

    ilu sędziów przedwojennych zostało wymordowanych w pierwszych latach wojny przez NKWD? I ile pomników postawiły im władze tak zwanej wolnej Polski? Nie było na to pieniędzy z budżetu? Politycy nie lubią sędziów, bo ograniczamy ich władzę. Stąd to publiczne szczucie ludzi na nas i okazywanie braku szacunku na każdym kroku.

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2014-01-17 13:45) Zgłoś naruszenie 10

    To dzisiejsze , mafijne szambo , mamy właśnie dzięki ludziom prawym , skromnym , cichym , ciepłym , sprawiedliwym , niewywyższającym się
    i koleżeńskim - między innymi , ma się rozumieć .

    Odpowiedz
  • maro(2014-01-17 15:11) Zgłoś naruszenie 10

    W moim pojęciu organizacji państwa zmarł Szef Władzy Sądowniczej w znaczeniu organizatora tego sektora władzy państwowej. Wielokrotnie tak się zwracałem do zmarłego w licznych korespondencjach. Nie zaprzeczał że jest takim szefem. Tym bardziej nie mogę pojąć, że bardziej wart uwagi był jakiś oszołom a nie jeden z liderów władzy publicznej. W sejmie pewna komórka (tak ją nazwiemy) nie wiedziała, że zmarł, ode mnie się dowiedzieli. Jestem nikim i niczym, zerem bezwzględnym w strukturach państwowych a wiedziałem, interesowało mnie to a jeszcze bardziej interesowało mnie to bezwzględne milczenie telewizyjne - o wszystkim tylko nie o tym.
    Wysłane było bardzo ważne pytanie przed śmiercią, zostanie bez odpowiedzi Szefa.

    Odpowiedz
  • Witalis(2014-01-18 12:34) Zgłoś naruszenie 10

    Dlaczego media gadane i politycy zamilczeli odejście ś.p. Stanisława Dąbrowskiego? Bo może wypowiadał się bardziej merytorycznie od innych, a przez to nie był "medialny". Nie dałoby się zrobić "szoł" przy jego udziale, ani zwiększyć oglądalności, czy słupków poparcia, informacją o Jego śmierci.
    Ale nie ma ludzi bez skazy. Nikt taki nie jest.

    Odpowiedz
  • KRUK(2014-01-21 18:27) Zgłoś naruszenie 10

    Pod kierownictwem tego Prezesa bardzo podupadł autorytet SN. Bo nie da się pogodzić dbałości o autorytet Sądu z bagatelizowaniem uzasadnionych podejrzeń o korupcję wśród sędziów tegoż sądu.

    Odpowiedz
  • Lokomotywa(2014-01-17 11:57) Zgłoś naruszenie 11

    A na pogrzebie tego wielkiego człowieka nie było nikogo z najwyższych władz państwowych, nawet nadane mu pośmiertnie odznaczenie wręczył rodzinie podrzędny urzędnik kancelarii prezydenta. To także pokazuje jak władze polityczne traktują sądownictwo.

    Odpowiedz
  • starzec(2014-01-21 09:29) Zgłoś naruszenie 10

    Stosownie do przepisu art. 1 dekretu z dnia 6 października 1948 r. o rocie ślubowania (…) (Dz. U. RP z dnia 18.10.1948 r. Nr 49, poz. 370 i z 1974 r. Nr 24, poz. 142) osoby ubiegające się w 1974 r. o objęcie urzędu sędziego, obowiązane były złożyć ślubowanie według następującej roty:

    „Ślubuję uroczyście na powierzonym mi stanowisku sędziego (prokuratora) przyczyniać się w moim zakresie działania ze wszystkich sił do ugruntowania wolności, niepodległości i potęgi demokratycznego Państwa Polskiego, któremu wierności zawsze dochowam; ochraniać i umacniać ład, oparty na społecznych, gospodarczych i politycznych zasadach ustrojowych Polski Ludowej; strzec niezłomnie przepisów prawa, mając wszystkich obywateli w równym poszanowaniu; umacniać poszanowanie prawa i wierność dla demokratycznego Państwa Polskiego; obowiązki mojego urzędu wypełniać gorliwie i sumiennie, sprawiedliwość wymierzać bezstronnie, według mego sumienia i zgodnie z przepisami prawa, dochować tajemnicy , służbowej, a w postępowaniu kierować się zasadami godności, uczciwości i sprawiedliwości społecznej.“.
    Sędzia, który do dnia swojej śmierci wierności temu ślubowaniu dochował, był sędzią bez skazy i pychy.
    Virtus nullam mercedem postulat. SIT EI TERRA LEVIS.

    Odpowiedz
  • b.obama(2014-01-18 15:01) Zgłoś naruszenie 00

    Prawy i bez skazy powiadacie... hymm, bardzo ciekawa teza. Nie wiem, czy zgodziliby się z tym np. sędziowie WSA i NAS w związku ze skargą pewnej fundacji na odmowę udostępnienia informacji publicznej dotyczącej umów zawieranych przez Sąd Najwyższy?

    Odpowiedz
  • :((((((2014-01-18 20:20) Zgłoś naruszenie 00

    Nie ma ludzi prawych i bez skazy - jak to napisał Witalis.Dlatego nie należy tak pisać .Akurat wiem , co piszę .Ja też nie byłbym pysznym człowiekiem, gdybym osiąnł takie stanowisko , chociaż mnie wystarczyłoby dużo,dużo niższe , a jakoś nie mogę się przebić . Dlaczego ? Teraz z góry on już napewno to wszystko widzi.

    Odpowiedz