Pensje prokuratorów uratowane. Na razie

autor: Ewa Ivanova29.11.2013, 07:20; Aktualizacja: 29.11.2013, 08:36

Komitet stały rady ministrów przyjął wczoraj kompleksową reformę ustroju prokuratury, przygotowaną przez ministra sprawiedliwości. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2015 r. (pół roku przed wejściem w życie zmian w procedurze karnej, które wprowadzają kontradyktoryjny proces). Teraz projekt trafi na komisję prawniczą, a potem na Radę Ministrów.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

  • antygłupiepostulaty(2013-12-03 01:17) Zgłoś naruszenie 00

    Policjant to zwykły prosty pracownik, po byle szkole, a prokurator to znakomicie wykształcony prawnik, po aplikacji prokuratorskiej i trudnym egzaminie zawodowym, który nie polega na rzucie kulą lekarską i rozwiązaniu banalnego testu. Zastanów się, nad tym co postulujesz. Umysłowe elity miałby zarabiać tyle co policjanci? Policjant, to prosty żołnierz działający wewnątrz państwa.

    Odpowiedz
  • adas(2013-12-02 21:40) Zgłoś naruszenie 00

    Moim zdaniem pensje prokuratorów nie są za wysokie. Problemem jest to, że jest ich za dużo (więcej powinna robić policja- prokurator jako oskarżyciela a nie "śledczy") ... Ci zbędni zarabiają jak to pasożyty naprawdę nieźle, a licząc stosunek wypłata/ nakład pracy - wręcz wyśmienicie.

    Odpowiedz
  • Arek"Aiwa-Platz"(2013-12-02 09:21) Zgłoś naruszenie 00

    Mam przykłady i dokumenty z różnych miejsc i spraw (Warszawa, Kraków, Płock, Ciechanów, Krosno), że to instytucja chroniąca przestępców a wszyscy wiemy jak głosują więzienia i dlaczego. 27 listopada do p.Seremeta tak musiałem napisać - "Przypominam, iż od ponad 2 lat określam w pismach do Prokuratury Generalnej, bezkarnie i wielokrotnie, Prokuratora Apelacyjnego w W-wie - mianem ordynarnego oszusta a od prawie roku przywołuję dowody na to, że Prokurator Okręgowy w W-wie może być dotknięty schizofrenią."
    I oczywiście zamiast pociągnięcia mnie do opdpowiedzialności za ewentualne znieważenie wysokich funkcjonariuszy Państwa, dostaję mętne odpowiedzi nie na temat a np. I Z-ca Seremeta, ograniczył się do opinii, że moje stwierdzenia są niestosowne! Od 22 kwietnia monituję o wskazanie podstaw prawnych do popełnienia 45 (!!) błędów i uchybień (potwierdzonych przez Sądy i kontrole Pr. Okręgowej) w jednej tylko sprawie na Mokotowie.

    Odpowiedz
  • bea(2013-11-30 15:13) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego 7 trollujesz?

    Odpowiedz
  • hanut(2013-11-29 22:23) Zgłoś naruszenie 00

    do do obserwatora
    Chyba kpisz albo przy okazji piątku była w firmie nasiadówka. Tak naprawdę to siedzicie na d..ach nominalnie 8 godzin dziennie i opieprzacie się ile wlezie patrząc na zegarki. O 15tej w firmie to już tylko jakieś niedobitki zostają. Reszta zmyka "do sądu" albo "na czynności" czytaj na zakupy, po dzieci i pozałatwiać sprawy. Na przesłuchanie do prokuratora dyżurnego? Zapomnij. Pisz pismo i czekaj aż cię łaskawie wezwą za miesiąc albo i nie wezwą bo wcześniej odmowa wszczęcia. Ot wasze sprzątanie i branie na klatę.

    Odpowiedz
  • do obserwatora(2013-11-29 18:02) Zgłoś naruszenie 00

    niewątpliwie policjanci zarabiają za mało. Ale nie można w żadnym wypadku zestawiać ich z prokuratorami. Policjanta interesuje tylko wykrycie. To jest ciekawe i fajne. Prokurator musi po policjancie sprzątać - niekończące się naruszenia procedury, zniszczenie dowodów, brak dowodów. To nie jest fajne. To jest odpowiedzialność, branie lekkomyślności i niefrasobliwości policjantów na własną klatę, mnóstwo stresu przy prostowaniu błędów policji.

    Odpowiedz
  • Józef Bąk(2013-11-29 14:22) Zgłoś naruszenie 00

    Ci co piszą pochlebstwa na forum to prokuratorzy. Ja jeszcze nie spotkałem w Polsce porządnego prokuratora. Miałem do czynienia z kilkoma jako poszkodowany nie oskarżony. I wszyscy albo łamali prawo bo są niedouczeni albo celowo. Tylko jeden przykład: umiera człowiek będąc sam w mieszkaniu prokurator nie zarządza przeprowadzenia sekcji (nie ma lekarza biegłego) zgadza się na kremację ciała, mimo że najbliższa osoba pośpiesznie wraca z zagranicy. Pozwala na kremację 3 godz. przed powrotem. Córka która nie mieszka i nie utrzymuje kontaktów z matką spieszy się dlaczego? Nie wzbudza to żadnego podejrzenia u prokuratora. Po moim powrocie składam zażalenie na działania prokuratora bo wychodzą sprawki córuni: okradzenie mieszkania ,wyłudzenie kredytu, awantury z matką. I co robią inni prokuratorzy z tej samej prokuratury, gdy zorientowali się o popełnionych delikatnie mówiąc nieprawidłowościach.Wszystko UMARZAJĄ a jedna ze spraw zostaje przydzielona pani prokurator która jest znajomą córki ! Najwyższy czas obniżyć im pensje, pozbawić przywilejów bo czują się bezkarni. A słynne sprawy prokuratora Wełny z Krakowa który dziesiątkom ludzi zmarnował życie fałszując dowody, Jankowskiego z Prokuratury w Pruszczu Gd. który jako szef brał łapówki i został skazany, pani prokurator ze sprawy Amber Gold która umarzała. Takich prokuratorów w Polsce są setki. Są też uczciwi ale są to wyjątki.

    Odpowiedz
  • obserwator(2013-11-29 13:40) Zgłoś naruszenie 00

    Tak po prawdzie, nie wymawiając, iż pensje prokuratorów są za wysokie, to uczciwie należy przyznac, że zbyt wielka jest różnica między pensją prokuratora, a policjanta prowadzącego dochodzenia lub wykonującego " zlecone" czynności w śledztwie. Czy czynności obu profesji można porównać ? Chyba można uznając jednak, że pewne różnice są. A pensje ? Tu niestety rozbieżność jest wielka. Nie oznacza to, że mój pogląd jest taki , iż prokuratorom należy coś zabrać. NIE i jeszcze raz NIE. Czy prokuratorzy lub policjanci mają na ten stan rzeczy wpływ ? Też nie. Ta uwaga również nie ma za zadanie antagonizować środowisk ale podaję ją jako absurdy w naszym państwie.

    Odpowiedz
  • m(2013-11-29 11:19) Zgłoś naruszenie 00

    xzx najpierw się zorientuj w temacie, a przestaniesz pisać takie durnoty i powtarzać nieprawdę, którą społeczeństwo niestety kupuje

    Odpowiedz
  • Olo(2013-11-29 09:54) Zgłoś naruszenie 00

    xzx...zamilcz jak nie wiesz o czym piszesz:)

    Odpowiedz
  • xzx(2013-11-29 09:48) Zgłoś naruszenie 00

    Bardzo wysokie wynagrodzenia, zwolnienia z płacenia składek ZUS i podatków, bardzo wysokie emerytury...

    Odpowiedz