Koniec testamentów ustnych, ograniczone prawo do zachowku. Nadchodzi wielka reforma prawa spadkowego

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz28.11.2013, 07:11; Aktualizacja: 28.11.2013, 12:13
– Nikt na tym nie ucierpi, bo nawet jeżeli spadkobierca nie jest w stanie napisać testamentu własnoręcznie, zawsze można wezwać notariusza, który przyjedzie do domu czy do szpitala i sporządzi testament notarialny – tłumaczy sędzia Żurek

– Nikt na tym nie ucierpi, bo nawet jeżeli spadkobierca nie jest w stanie napisać testamentu własnoręcznie, zawsze można wezwać notariusza, który przyjedzie do domu czy do szpitala i sporządzi testament notarialny – tłumaczy sędzia Żurekźródło: ShutterStock

Nie będzie już testamentów ustnych – zapowiada Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego. Są bowiem masowo fałszowane. Ograniczone ma też zostać prawo do zachowku.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (48)

 • jerzy(2015-05-31 13:44) Zgłoś naruszenie 212

  Jestem za likwidacją tzw zachowku.Ja jako spadkodawca chce sam decydować w testamencie ,kto z imienia i nazwiska spadek ode mnie przejmie.Przez całe życie dzieci wogole nie interesuja sie moja osoba. Nie mam zamiaru robić im prezentów. Koniec i kropka.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • mmm(2015-04-30 07:30) Zgłoś naruszenie 191

  Przez ten zachowek, to tylko rodziny się skłócają!

  Odpowiedz
 • Klara(2013-11-28 17:24) Zgłoś naruszenie 162

  Czasami bywa też tak, że rodzice jednemu z dzieci dają pieniądze, jakieś kosztowności itp., ale nie ma na to dowodów. A drugiemu dziecku zapiszą w testamencie nieruchomość. Tu oczywiście dowód jest. Dziecko, które dostało pieniądze wyprze się tego i żąda zachowku. Dziecko, które na podstawie testamentu otrzymuje nieruchomość nie jest w stanie udowodnić, że siostra/brat dostał pieniądze. I co wtedy? Sąd "na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego" zasądzi zachowek.

  Co to za prawo? To jest po prostu grabież w majestacie prawa.

  Odpowiedz
 • asia(2013-11-28 20:40) Zgłoś naruszenie 160

  NIECH PRAWO BĘDZIE W KOŃCU ZMIENIANE I TO NIE TYLKO SPADKOWE.
  Zachowek powinien być zlikwidowany tak jak jakiś ustny, bzdurny testament.

  Odpowiedz
 • gość 1(2015-04-20 22:50) Zgłoś naruszenie 142

  Zachowek powinien być zniesiony od zaraz. Nie wiem dlaczego politycy się zastanawiają nad zmianą obecnych przepisów.. Jesteśmy bezdzietnym małżeństwem. Mąż przez 20 lat otrzymywał minimalną rentę. Ja harowałam po 16 godz. na dobę żeby zapewnić nam byt. Przez 35 lat pracy jedynym moim majątkiem jakim się dorobiłam jest mieszkanie 42 m2 Nie mam żadnych oszczędności.. Od rodziny męża nigdy nie otrzymałam żadnej pomocy. Obecnie dni bardzo chorego męża są policzone. Jakim prawem w niedalekiej przyszłości mam spłacać Jego rodzinę!!! i z czego? Mam sprzedać mieszkanie i iść na bruk? Bo obecne prawo a raczej bezprawie do tego doprowadzi.

  Odpowiedz
 • KIka(2015-04-30 11:22) Zgłoś naruszenie 132

  Zlikwidować zachowki , dzieci mogą lekceważyć rodziców i śmiać się że i tak dostaną zachowek, bo im się należy. Nie powinno tak być , powinien człowiek mieć prawo do dysponowania swoim dorobkiem , wtedy by się z nim liczyli i dzieci i inni , a tak to starą szmatą się jest dla wszystkich , wiem co piszę .

  Odpowiedz
 • graża(2014-01-10 22:09) Zgłoś naruszenie 112

  jestem przeciwna zachowkom !! Ja nie otrzymałam takiego i nie chcę się przymusowo dzielić z osobami mi niewdzięcznymi a liczącymi na to że muszą dostać tzw. zachowek!!! Liczą na prawo z ,,urzędu,,. Moja sprawa jak postąpię z moim dorobkiem-krwawicą. Rozporządzenie moją własnością należy do mnie bez wymuszeń prawnych. OKROPNE. To,że mam jakiś tam mały dorobek to musi być podział w imię przepisu do podziału. Od prywatnej własności zachowki precz!!!. Wtedy będzie poszanowanie wzajemne.

  Odpowiedz
 • ZNIESMACZONA(2013-11-29 21:40) Zgłoś naruszenie 113

  ZLIKWIDOWAC ZACHÓWEK.CORKA OPIEKUJE SIE MATKĄ A DRUGA MA OPIEKE W D...E A POTEM REKE WYSTAWIA PO KASE.TO MA BYC SPRAWIEDLIWE?OBY MOJA SIOSTRUNIA TO PSZECZYTAŁA.

  Odpowiedz
 • kk(2013-11-28 21:16) Zgłoś naruszenie 101

  zachowek powinien być całkowicie zniesiony jeżeli małżeństwo nie ma dzieci.

  Odpowiedz
 • graża(2014-01-10 22:34) Zgłoś naruszenie 100

  PRYWATNY MAJĄTEK więc DECYZJA PRZEKAZANIA - RÓWNIEZ !!!. CO DO TEGO MA PAŃSTWO ? - PRYWATNOŚĆ JEST ŚWIĘTOŚCIĄ. Decyduje o jego przekazaniu WŁAŚCICIEL i to nie najbliższym czy nawet dzieciom !!!. Zachowki precz !! Decydentem tylko i wyłącznie właściciel !!! Może przekazać nawet ,,KOTU,, - ironizuję. Wszędzie tylko wyciągają ,,łapy,, a niech sobie sami zarobią i swoje jak chcą - rozdają.

  Odpowiedz
 • panJacek(2013-11-28 20:38) Zgłoś naruszenie 97

  "Zlikwidować zachowek", "zero zachowku" - takie bzdury wypisują tylko ludzie bezmyślni i bez wiedzy. Rację ma za to macgiwer że spadkobiercami najczęściej zostają hieny rodzinne, które spadkodawcy potrafią wciskać się bez wazeliny, nie powiem gdzie. Zachowek w obecnym kształcie jest całkiem niezły a ostatnią wolę wzmocnić należy rozszerzeniem kręgu osób wydziedziczanych. To dopiero da spadkodawcy rzeczywiste instrumenty do sprawiedliwego traktowania spadkobierców. Nie chcesz żeby dziedziczył ten kto ci nakopał do ... A jeśli hieny wyłudziły spadek czy choćby darowiznę, to jak bez zachowku mają się bronić ci uczciwi ale cisi i pokorni?

  Odpowiedz
 • Zainteresowana(2016-02-19 11:08) Zgłoś naruszenie 82

  Zachowek powinien być całkowicie zniesiony. Jeżeli jest testament to tylko powinni dziedziczyć tylko spadkobiercy testamentowi, np. żona, dzieci , ale nie z pierwszego małżeństwa dla nich zachowku nie powinno być.

  Odpowiedz
 • elżbieta(2015-02-23 22:46) Zgłoś naruszenie 81

  Mój braciszek, za namową swojej żonki mamiąc moją prawie 90 letnią mamę swoją opieką, aby darowizną przekazała mu mieszkanie, Zamieszkali z mama i teraz zamiast jej pomagać dręczą ją, odmawiając dostępu do lodówki, wyzywając ją od brudasów, wietrząc jej pokój nawet przy wielostopniowym mrozie (okno otwarte na oścież).
  Ja, mieszkając na szczęście w pobliżu, piorę mamie, gotuję obiady, chodzę do lekarza.
  Czy naprawdę ktoś myśli, że nie powinnam mieć prawa do zachowku?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • JOLKA(2013-11-28 22:26) Zgłoś naruszenie 614

  Uważam że zachowek powinien zostać.Zbyt często ,, otumanieni pseudo miłością rodzice,, krzywdzą własne dzieci.

  Odpowiedz
 • Rahmco(2014-05-19 20:42) Zgłoś naruszenie 60

  Przeczytałem Wasze wszystkie komentarze i nikt z Was jednak nie wie, dlaczego istnieje i dalej ma istnieć instytucja zachowku. To praca dla Sądów, prawników, biegłych i urzędów. Nie ma dla nich pracy, to są zwolnienia. Powiem Wam na swoim przykładzie. Jestem Spadkobiercą testamentowym i po zachowek po Babci zgłosili się emeryci, którzy mają po 4-6 tys. emerytur (zarobków we wspólnych gospodarstwach domowych), mieszkania i domy, samochody itd. A ja mam zasiłek dla niepełnosprawnego i przez prawie 20 lat zajmowałem się i zamieszkałem z Babcią do opieki nad nią, bo dzieci nie chciały (brzydzili się Nią i jej biedą). Teraz jestem w Sądzie pozwanym. Sąd bierze pewną kwotę za wpisowe, według mnie po 1.000 na głowę (procentowo). Prawnik, którego sobie najęli do walki ze mną (na razie tylko jeden) zaśpiewa od 3.000 wzwyż. Biegły (oby tylko jeden) od 3.000 wzwyż, za opisanie składu majątku (stary poniemiecki dom). Dalej prawdopodobna będzie apelacja, też koło 3.000-4.000 dla Sądu. W drugiej instancji prawnicy też biorą drugie tyle, co w Sądzie Rejonowym. Urzędy biorą za wydawanie zaświadczeń, około 1.000 złotych. Potem ewentualnie, jak mnie zechcą wyrzucić z własnego domu to praca komornika też jakieś 3.000-5.000. Zobaczcie jaki to biznes ! I komu ma zależeć na zniesieniu tego bandyckiego prawa o zachowku? Prawnikom? Państwu? Rodzinnym hienom, które nie interesują się losem matki czy ojca?

  Odpowiedz
 • Wiaczeslaw(2014-03-11 21:32) Zgłoś naruszenie 41

  Testament ustny to chanba. Mimo to iz spadkodawca pol roku wczesznej wydzedziczl notorealne to osobe, sporzodzila ona testament ustny na kartce podpisanej in blanko. i leze.

  Odpowiedz
 • starszy(2013-11-29 19:35) Zgłoś naruszenie 47

  zachowek powinien zostac tylko : w wypadku potomstwa.
  bo ten podobny do taty to go lubie a ten do mamy to go nie lubie.
  nie drodzy panstwo: mam 60tke. za duzo widzialem jak mlodsi dostaja do konca wrecz utrzymanie,podczas gdy starszy musial wczesnie isc i sobie poradzic.

  Odpowiedz
 • Klara(2013-12-02 17:51) Zgłoś naruszenie 40

  Instytucję wydziedziczenia stosuje się w wyjątkowych wypadkach. Czasami nie ma podstaw do wydziedziczenia, ale jedno z dzieci sprawuje opiekę nad rodzicem, a drugie nie (z różnych powodów np. mieszka daleko). Sprawowanie opieki często jest ciężką pracą pełną wyrzeczeń. Bywa, że trzeba nawet zrezygnować z pracy zawodowej. Poza tym czasami wiąże się to z dodatkowymi kosztami ponoszonymi przez dziecko opiekujące się rodzicem. A tego żaden sąd nie bierze pod uwagę przy obliczaniu zachowku. Dlaczego? Jeśli już ma być ten zachowek, to jak najbardziej koszty opieki powinny być uwzględniane.

  Odpowiedz
 • Maark(2018-08-01 15:43) Zgłoś naruszenie 30

  Dosc zachowku to najbardziej niesprawiwdliwa forma!Dosc hien zachowkowych!

  Odpowiedz
 • Kasia(2017-10-11 15:28) Zgłoś naruszenie 30

  zachowek od darowizny powinien być zniesiony

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane