Już dziś warto wpisać swoją ostatnią wolę do Notarialnego Rejestru Testamentów, który prowadzi polski notariat. Warto także jednoznacznie przesądzić w niej, jakie prawo będzie właściwe dla spraw spadkowych. To pozwoli uniknąć problemów, gdy 17 sierpnia 2015 r. wejdzie w życie unijne rozporządzenie nr 650/2012 w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń (...) dotyczących dziedziczenia. Oznacza ono rewolucję w zasadach spadkobrania w UE.
– Rewolucyjna w tym rozporządzeniu jest zasada, że właściwe dla spraw spadkowych będzie prawo miejsca zwykłego pobytu obywatela UE – wskazuje Tomasz Janik, prezes Krajowej Rady Notarialnej.
Zatem może się okazać, że w przypadku Polaka, którego życie koncentruje się za granicą, krąg spadkobierców i zasady spadkobrania będą ustalane nie według prawa polskiego, lecz według prawa miejsca, w którym przebywa. W skrajnych przypadkach może się zdarzyć, że zagraniczny sąd będzie musiał odpowiedzieć na pytanie: Czy stosuje się miejscowe reguły, czy też spadkobiercy będą dziedziczyć na podstawie pozostawionego w Polsce testamentu.
– Jeśli więc spadkodawca nie ustali prawa właściwego w testamencie, oceny będzie dokonywał sąd miejsca jego śmierci – tłumaczy Tomasz Janik.
Namawia już dziś do wskazywania prawa właściwego w kwestiach spadkowych i do wpisywania testamentów do rejestru notariatu. Rejestr jest bowiem połączony z podobnymi bazami innych państw i ułatwia w razie potrzeby poszukiwania testamentu.
Nowe rozporządzenie otworzy także możliwości świadomego wybierania reżimu prawnego dla spadkobrania w przypadku osób, które mają kilka miejsc pobytu.
– Możliwośc wyboru prawa właściwego spowoduje formułowanie testamentów pod odpowiedni system prawny – przewiduje Jolanta Niedziela z warszawskiego notariatu.
Spadkodawcy będą mogli więc wybierać reżim spadkowy, biorąc pod uwagę optymalizację podatkową istotną dla przyszłych spadkobierców. Będą mogli także w ten sposób ominąć polski system zachowku na rzecz systemów rezerwy (np. we Francji).
O tych wszystkich kwestiach będzie można porozmawiać w rejentami już w sobotę, 30 listopada podczas kolejnego dnia otwartego. W godz. 10 – 16 rejenci będą udzielać porad i informacji w 19 wybranych miejscowościach. Głównym tematem tegorocznej akcji będzie przekazanie majątku w rodzinie.
Komentarze (2)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszeDzięki temu prawu UE funkcjonują w zasadzie dwa systemy prawne, których wzajemna relacja nie jest do tej pory uregulowana. Dalej nie wiemy, czy to nasza konstytucja jest aktem najważniejszym czy może nad naszą konstytucją stoją wszelkie, nawet najpośledniejsze akty europejskie, co z kolei godziłoby całkowicie w naszą suwerenność.
Kolejny problem to mnogość ''produkcji'' europejskiej i dramatycznie kiepska jej czytelność. Nie wiem czy jest ktoś, kto zna dobrze to prawo UE - bo są to tony papieru - przez które trudno by się było przedrzeć nawet nie czytając tekstu, a co dopiero mówić o zapamiętaniu czy zrozumieniu treści. Przepisów unijnych jest zwyczajnie za dużo. Dodatkowo są one nieczytelnie pisane i jeszcze gorzej tłumaczone. Instytucji prawnych z innych krajów czasami zwyczajnie nie da się przenieść do innej kultury prawnej. Tak jak dla przykładu. nie da się dokładnie przetłumaczyć na polski, angielskiego terminu solicitor albo attorney. Dodatkowo w tekstach tłumaczonych na polski występują liczne nieprawidłowości, zapewne niezauważalne dla filologa- tłumacza ale niezrozumiałe dla prawnika.