Pan Marian w 1961 r. wziął ślub z dziewczyną o imieniu Bożena. Takie też imię figurowało w odpisach aktu małżeństwa. – Żona niestety zmarła, a ja muszę pozałatwiać sprawy spadkowe – pisze pan Marian.
– Okazało się to niemożliwe, bo z odpisu aktu małżeństwa pobranego w 2011 r. wynika, że ślub zawarłem z Bożenną. Wystąpiłem do kierownika USC z wnioskiem o sprostowanie oczywistego błędu pisarskiego w dokumencie. Dostałem odpowiedź odmowną z uzasadnieniem, że kierownik USC nie jest zorientowany, która wersja imienia jest prawidłowa, choć w dokumentach szkolnych, wniosku do dowodu osobistego, wyciągu aktu urodzenia itp. figuruje imię Bożena. W tym stanie rzeczy sąd odmawia sprostowania omyłki pisarskiej, uważając, że jest to błąd kierownika USC. Sprawy spadkowe stanęły w miejscu, ponieważ w aktach własności żona figuruje pod imieniem Bożena – żali się czytelnik. – Co mam robić?
PORADA
Sprawa jest indywidualna i wymaga szczegółowego rozpatrzenia w oparciu o dokumenty. Błędy w akcie stanu cywilnego najpierw prostuje się w trybie administracyjnym, czyli występuje się do kierownika urzędu stanu cywilnego o administracyjne sprostowanie oczywistego błędu pisarskiego na podstawie art. 28 prawa o aktach stanu cywilnego. Na kierowniku ciąży ocena, czy błąd ma taki charakter. Po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego kierownik urzędu stanu cywilnego (na podstawie przedłożonych dokumentów) dokonuje samodzielnej oceny zebranego materiału dowodowego i poczynionych ustaleń, a w konsekwencji podejmuje autonomiczną decyzję na podstawie obowiązujących przepisów prawa. Od decyzji wydanej przez kierownika USC odwołać się można w terminie 14 dni od jej doręczenia do właściwego wojewody (za pośrednictwem kierownika USC).
Gdyby sprostowanie w trybie administracyjnym okazało się niemożliwe, pozostaje tryb sądowy. Akt stanu cywilnego podlega sprostowaniu w razie błędnego lub nieścisłego jego zredagowania. Sąd powszechny orzeka w postępowaniu nieprocesowym, wydając stosowne postanowienie. Jeśli pan Marian skorzystał już z przysługującego w takich sprawach trybu postępowania, pozostają jeszcze dwie drogi. Pierwsza to bezpośredni kontakt z właściwym wojewodą sprawującym nadzór nad urzędem stanu cywilnego, który zajmował się sprawą. Druga – kontakt z departamentem spraw obywatelskich Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (adres do korespondencji: ul. Pawińskiego 17/21, 02-106 Warszawa, bądź poczta email: sekretariat.dso@msw.gov.pl). W jednym i drugim trybie należy dostarczyć kopie wszystkich dokumentów dotyczących sprawy.
Podstawa prawna
Art. 28, art. 31 ustawy z 29 września 1986 r. – prawo o aktach stanu cywilnego (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 212, poz. 1264).