Adwokaci stopniowo tracili monopol na rynku pomocy prawnej. Czeka ich bezrobocie?

24.09.2013, 07:20; Aktualizacja: 24.09.2013, 17:44
Prawnik

Prawnikźródło: ShutterStock

Zmiany prawa spowodowały, że adwokaci w ciągu dekady przestali być monopolistami na rynku pomocy prawnej. Tracąc kolejne pola wyłączności, adwokatura nie dostawała nic w zamian.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (60)

 • z(2013-09-25 07:28) Zgłoś naruszenie 00

  Do 32 : Zacznę od twojej ostatniej wyp. : Myślisz,że tylko Ty siedzisz ? Naprawdę myślisz, że tylko adwokat siedzi na takim zagadnieniem ?
  Po drugie wolnorynkowcy nie ograniczają nigdy konkurencyjności do ceny i powiem więcej wbrew twierdzeniom "korporantów" wysoka cena nie musi iść wcale z wysoką jakością :)

  Odpowiedz
 • adam(2013-09-24 10:40) Zgłoś naruszenie 00

  Mentalność ale i ceny usług. Jak za proste pismo procesowe adwokat bierze 200 zł to nie ma o czym mówić...

  Odpowiedz
 • ad 32(2013-09-25 07:42) Zgłoś naruszenie 00

  "Tym bardziej, że osobisty charakter usług prawniczych nie jest jednak tym samym, co zlecenie komuś naprawy sprzętu. "
  Masz rację - skopana porada prawna kosztuje czas i pieniądze, skopana naprawa hamulców czy kuchenki gazowej - życie :-P
  A argument "ient korzystając z pomocy prawnej nie jest w stanie ocenić fachowości tej obsługi pod względem merytorycznym (bo gdyby był - nie potrzebowałby zapewne prawnika)." można równie dobrze zastosować do każdego innego usługodawcy - ich też mamy reglamentować ?

  Odpowiedz
 • kamlot(2013-09-24 11:00) Zgłoś naruszenie 00

  Najtragiczniejsze jest to, że najgłośniej krzyczą ci, co nie mają zielonego pojęcia o rynku usług prawniczych, i tych właśnie krzykaczy słucha populistyczna władza. Doprowadziło to do sytuacji, którą mamy obecnie, czyli wzrost ceny usług prawniczych i spadek ich jakości. Jeżli ktoś chce krzyknąć, że to nie jest zgodne z prawem popytu i podaży, to od razu odpowiem - prawo popytu i podaży nie obowiązuje na rynku usług prawniczych, prawo to może dotyczyć branży społecznych, życia codziennego, tj. spożywcza, a nie rynku o ograniczonym zasięgu i specyficznych klientach.

  Odpowiedz
 • Tomek(2013-09-24 11:19) Zgłoś naruszenie 00

  do adam

  tylko jak twoja żona czy dziewczyna pójdzie do fryzjera i w pół godziny czy też godzinę zrobi fryzurę i też zapłaci 200 zł albo zrobi pazurki - wtedy nie protestujesz , że to dużo.

  Odpowiedz
 • do 14(2013-09-24 15:30) Zgłoś naruszenie 00

  takie śmieszne myślenie jak twoje prowadzi do wniosku, że zostawienie 100 zł z:a uczesanie, wymianę paru srubek i mechanika, przykręcenie kranu czy pogadanie 10 min u lekarza MA GŁEBOKI SENS i wielką WARTOŚĆ, a porada czy pismo prawnika to już nie.. Gratuluję i zycze braku problemów z prawem..!

  Odpowiedz
 • państwo w państwie(2013-09-24 11:56) Zgłoś naruszenie 00

  do: 11 (kamlot), Tam gdzie jest podaż, w tym przypadku oferowanie waszych usług musi być popyt, bo bez popytu nie istnieje podaż, a gdzie podaż spotyka się z popytem, tam istnieje prawo popytu i podaży…czasem jednak rynek musi weryfikować 3 lata, a czasem wystarczą 2 miesiące….zależy od innych czynników ekonomicznych...

  Odpowiedz
 • Kamlot, Sie sind mein ökonomische guru.(2013-09-24 12:08) Zgłoś naruszenie 00

  Do kamlot
  Człowieku nobel z ekonomii na Ciebie oczekuje, kiedy już opublikujesz badania z w których dowiedziesz, że wzrost konkurencji powoduje podwyższenie cen i spadek jakości. Czyli jeżeli dobrze Cie zrozumiałem, im więcej świadczących usługi tym więcej będą żądali, żeby przyciągnąć klienta wyższą ceną i niższą jakością. Tak... teraz to widzę... to baaardzo rozsądne.
  W dodatku Twoje twierdzenie obala powszechnie obowiązujące prawo popytu i podaży. Czyli to już nie jest prawo, bo obaliłeś je swoim wyjątkiem.

  I jeszcze słowo do Tomka. Nie ma ani przymusu fryzjerskiego, ani żeby zostać fryzjerem nie trzeba należeć do żadnej izby lub korporacji. Oznacza to, że towar, który proponują fryzjerki ma dla nas taką wartość... chociaż nie.. jestem w błędzie, bo przecież kamlot obalił przed chwilą prawo popytu i podaży. Ohh jaaa, ich habe vergessen.

  Odpowiedz
 • r.pr.(2013-09-24 12:31) Zgłoś naruszenie 00

  do aplikant:

  Nic dodać, nic ująć...

  Odpowiedz
 • wjw(2013-09-24 12:54) Zgłoś naruszenie 00

  Monopolu to już od dawna adwokaci nie mają (dłużej niż dekada), więc autor pisze o czymś o czym nie ma pojęcia.
  W Polsce ponadto nadal panuje brak szacunku dla wiedzy stąd komentarze rożnych oszołomów rodem z PRL o sprawiedliwości itp. pierdoły.

  Odpowiedz
 • włoszka(2013-09-24 13:19) Zgłoś naruszenie 00

  do "bez wolności gospodarczej nie ruszymy..."
  Zanim cos napiszesz, zgłebij proszę swą jakże szeroką wiedzę.We Włoszech aplikacja trwa 2 lata po czym można przystąpić do państwowego egzaminu pisemnnego, jeśli się go zda, to po roku jest egzamin ustny. Jeśli nie zdasz pisemnego to powtarzasz go tyle razy aż zdasz by w ogóle dojśc do ustnego za rok. A jeśli już dojdziesz i nie zdasz ustnego, to wracasz z powrotem i musisz zdawać ponownie pismeny...Tak więc nie wiem gdzie tu widzisz łątwość dostępu do zawodu, tam ludzie próbują zdać nawet po 10 lat. W Hiszpanii od 2012 roku ukrócili ten preceder wpisywania na listę po studiach i jest normalnie aplikacja, gdyż pomysł ten okazał się tragiczny w skutkach własnie dla klientów.

  Odpowiedz
 • prawnik(2013-09-25 08:29) Zgłoś naruszenie 00

  Prowadzenie własnej kancelarii to stałe koszty co miesiąc w kwocie kilku tysięcy złotych, gdyż opłacić tzreba lokal, zus, podatki, media, wynagrodzenia, system informacji prawnej, literaturę fachową, dojazd do sądu i klienta, stronę internetową itp.
  Jeżeli ktoś uważa że zgodnie z "prawem rynku" będzie udzielał porad prawnych za 9,99 zł a być może za 1 zł to powodzenia w interesach życzę ;-)

  Odpowiedz
 • Maćko(2013-09-24 13:37) Zgłoś naruszenie 00

  Pisanie o bezrobociu pośród młodych adwokatów, aplikantów i absolwentów prawa z użyciem czasu przyszłego jest totalnym nieporozumieniem. Problemy z znalezieniem pracy to nie pieśń przeszłości, to się dzieje już, tu i teraz. Wręcz powiedziałbym że zmiany rozpoczęły się kilka lat temu gdy wszedł na rynek wyż demograficzny. W tym stanie rzeczy dywagacje na temat otwierania zawodów, monopolów itp. pozostają całkowicie jałowe i niecelowe. Dostęp do zawodów jest i nie podlega to dyskusji. Niezależnie od poczynionych zmian w systemie przyjmowania do korporacji i świadczeniu usług prawnych sytuacja nie ulegnie zmianie dopóki nie zmieni się mentalność społeczeństwa. Mentalność w której prawnik widziany jest jako krwiopijca, jako zło konieczne gdy nie ma już sytuacji bez wyjścia - musi się zmienić.

  Odpowiedz
 • kokolino(2013-09-24 13:40) Zgłoś naruszenie 00

  Do 7. Po administracji chcesz występować "tylko" przed sądami administracyjnymi buahahaha. Widać jakie masz pojęcie o procedurze sądowoadministracyjnej i kalibrem spraw jakie rozpoznaje WSA i NSA. Pogratulować!

  Odpowiedz
 • włoszka(2013-09-24 14:07) Zgłoś naruszenie 00

  Do "do włoszka"
  Polecam sięgnąć do oficjalnych źródeł prawa, a nie do tłumaczenia ogólnego na stronie, którego aktualizacja jest z 2010 roku i za które dodatkowo Komisja nie ponosi odpowiedzialności:P Jeśli sięgnąłbyś do oficjalnej aktu, wiedziałbyś ze mowa tam o adwokatach, a nie prawnikach. Avvocato to adwokat już po egzaminie. Tylko i wyłącznie on ma prawo reprezentować kogokolwiek przed sądami. A w Hiszpanii jak wspomniałam zmiana ta weszła od 2012 roku, więc tłumaczenie stronki z 2010 jest neiadekwatne:P

  Odpowiedz
 • prawnik(2013-09-24 14:18) Zgłoś naruszenie 00

  Już obecnie jest bardzo ciężko na rynku prawniczym, konkurencja coraz większa, stawki idą ostro w dół. Ludzie raczej szukają odpowiedzi na nurtujące ich problemy prawne gdzie indziej np w internecie.
  Coraz więcej osób po zdanym egzaminie zawodowym odpuszcza temat otwarcia własnej kancelarii i szuka zajęcia w zupełnie innej niż prawo branży.

  Odpowiedz
 • Do włoszka(2013-09-24 13:55) Zgłoś naruszenie 00

  "We włoskim systemie prawnym wszyscy prawnicy są uprawnieni do występowania przed sądem – zarówno w sprawach cywilnych, jak i karnych.

  Przy każdym sądzie istnieje rada złożona z miejscowych prawników."

  Źródło: https://e-justice.europa.eu/content_legal_professions-29-it-pl.do?member=1

  Hiszpania:
  "Aby pełnić rolę adwokata należy:

  posiadać narodowość hiszpańską lub któregoś z państw członkowskich Unii Europejskiej lub sygnatariuszy Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym z 2 maja 1992.
  być pełnoletnim i nie znajdować się w sytuacji niezdolności prawnej.
  posiadać tytuł ,magistra nauk prawnych lub tytuł zagraniczny, który zgodnie z obowiązującymi przepisami, byłby jego ekwiwalentem.
  zrzeszyć się przy jednej z Izb Adwokackich, która stanie się jedynym lub głównym adresem zawodowym dla pracy na całym terytorium kraju."
  źródło - jak wyżej

  Odpowiedz
 • qwert(2013-09-24 14:28) Zgłoś naruszenie 00

  Jakoś nie można doczytać się wypowiedzi sędziów, głównie rejonowych ew. okręgowych, którzy znają występujących na rozprawach adwokatów, zarówno " starych" jak i tych młodych dopuszczonych do palestry w ostatnim czasie. Oni są wstanie porównać ich wiedzę, zaangażowanie w prowadzone sprawy. A szkoda, że nie wypowiadają się na forum. Może nie mają czasu i odezwią sie później.

  Odpowiedz
 • do 36(2013-09-25 08:49) Zgłoś naruszenie 00

  A warsztat samochodowy albo salon fryzjerski takich kosztów nie mają? I jakoś sobie radzą.

  Odpowiedz
 • sir caasm(2013-09-24 15:45) Zgłoś naruszenie 00

  logicznie rzecz ujmując powinno się wprowadzić aplikacje i egzaminy państwowe oraz korporację zawodową dla mechaników samochodowych - od złej porady prawnej raczej nikt nie zginął a źle zamontowane klocki hamulcowe czy wężyk od paliwa to ryzyko śmierci twojej i osób postronnych

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane