statystyki

Jak poradzić sobie z samowolą budowlaną sąsiada?

autor: Mariusz Mosiołek20.09.2013, 07:49; Aktualizacja: 20.09.2013, 09:22
budowa

budowaźródło: ShutterStock

Pani Anna mieszka na działce sąsiadującej z działką, na której do niedawna stał mały sklepik. Jednak nowy właściciel postanowił rozbudować go na budynek mieszkalny. W tym czasie wystąpił do gminy o wydanie warunków zabudowy, a pani Anna otrzymała informację o wszczęciu postępowania i możliwości zgłoszenia swoich uwag, wniosków i opinii. – Zgłosiłam zastrzeżenia, by komin, który planował sąsiad, nie był niższy niż kalenica dachu mojego domu i by na ścianie domu od strony mojej działki nie było okien. Tymczasem on w ogóle nie wziął pod uwagę moich zastrzeżeń. Czy nic nie mogę poradzić na tę samowolę? – pyta czytelniczka.

Zasadą jest, że roboty budowlane można rozpocząć dopiero po uzyskaniu ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę albo po upływie 30 dni od zgłoszenia o zamiarze dokonania robót budowlanych, o ile w tym terminie właściwy organ nie wyraził sprzeciwu. Roboty budowlane to m.in. prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego. Przebudowa rozumiana jest jako wykonywanie robót, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego budynku (w takich przypadkach wymagane jest jedynie zgłoszenie), z wyjątkiem kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości bądź liczby kondygnacji. Przebudowę sklepiku na dom mieszkalny trzeba zakwalifikować jako roboty budowlane, które wymagają pozwolenia na budowę. W takim przypadku proces budowlany składa się z dwóch etapów:


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • jasia(2013-09-24 14:53) Zgłoś naruszenie 34

  Trzeba było jeszcze narzucić, żeby sąsiad pomalował dom na ciemny róż oraz punktualnie o 21 chodził spać.

  Odpowiedz
 • Babol(2013-09-20 15:49) Zgłoś naruszenie 11

  Pani Ania mogła równie dobrze zgłosić, aby sąsiad przestawił swój dom, gdyż zakłóca on jej przestrzeń wokół domu, no i w ogóle narusza karmę miejsca.

  Odpowiedz
 • wetklo(2013-09-20 22:35) Zgłoś naruszenie 01

  Jaka samowola skoro sąsiad robi wszystko przez wuzetkę? Reszty nie znam, bo przez cały dzień nie umiem się zalogować na ten artykuł mimo, że mam tu swój profil.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane