Uzasadnienie też będzie nagrywane

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz13.09.2013, 07:30; Aktualizacja: 13.09.2013, 08:15
Korzystanie tylko z zapisu dźwięku, aby sporządzić pismo procesowe, jest zwykle bardzo pracochłonne i mało efektywne

Korzystanie tylko z zapisu dźwięku, aby sporządzić pismo procesowe, jest zwykle bardzo pracochłonne i mało efektywneźródło: ShutterStock

Myślą przewodnią opublikowanego projektu nowelizacji procedury cywilnej jest sprawność postępowań. Jedną z propozycji jest, że strony – oprócz przysługującego im prawa do przeglądania akt i żądania z nich odpisów, kopii i wyciągów oraz zapisów dźwięku – dostaną także zapisy obrazu i dźwięku z akt sprawy. „Korzystanie tylko z zapisu dźwięku, aby sporządzić pismo procesowe, jest zwykle bardzo pracochłonne i mało efektywne, zwłaszcza przy zapisach nieopatrzonych wystarczającą liczbą adnotacji. Stwarza bowiem trudności przy ustaleniu, kto konkretnie wypowiedział zarejestrowane słowa” – przyznają autorzy projektu.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • kamlot(2013-09-13 08:42) Zgłoś naruszenie 00

  Jak głową w ściane. Czy osoby w Ministerstwie S. są głuche na wołania sędziów i pełnomocników, że nagrywanie rozpraw jedynie utrudnia pracę i przedłuża całe postępowanie!

  Odpowiedz
 • wjw(2013-09-13 09:12) Zgłoś naruszenie 00

  A o stenografii to te głąby z MS nigdy nie słyszały ?

  Odpowiedz
 • fruk(2013-09-13 09:34) Zgłoś naruszenie 00

  jak nagrywanie wejdzie już w całym kraju, statystyki się pogorszą, bo sprawy będą toczyć się dłużej, to po roku obwini się sędziów, że sabotują doskonałą reformę. WIęc rząd i tak jest wygrany przez tą "reformę", ciemny lud kupi wszystko, a jaco i bolo zarobią krocie na sprzedaży sprzętu na wyposażenie sal.

  Odpowiedz
 • nagrywać każdą rozprawę co to za problem w XXI w.(2013-09-13 09:44) Zgłoś naruszenie 00

  Fajnie się prowadzi sprawy w których można stronę zmieszać z błotem, a ona i tak nie udowodni nieprzychylnego do niej nastawienia, bo w protokole tego nie będzie widać i słychać.

  Odpowiedz
 • Irakay(2013-09-13 10:20) Zgłoś naruszenie 00

  Po prostu trzeba nagrywać i przeskolić protokolantów do dobrego sporządzania protokołów. W ten sposób będzie szybciej, sędzia będzie mógł się skupić na sprawie, a strony będą mogły w razie kłopotów weryfikować protokół z nagraniami. O tym mówi się chyba od 5 - 10 lat?

  Odpowiedz
 • Tadeusz(2013-09-13 11:37) Zgłoś naruszenie 00

  Może teraz nie będzie różnicy miedzy uzasadnieniem ustnym a uzasadnieniem na piśmie (w wyroku) (prywatne nagrania - nie jako dowód w sprawie ) to pokazują...Było tak również w zapisach tzw.protokół z rozprawy (na rozprawie nie było przedstawicie strony przeciwnej , w protokole z rozprawy jest zapisane że był i przedstawił swoje pełnomocnictwo przykłady z SO Świdnica

  Odpowiedz
 • jorry123(2013-09-15 08:47) Zgłoś naruszenie 00

  a potem okaże się, że procesy trwają jeszcze dłużej, czy wtedy pomysłodawcy z ministerstwa zostaną z tej instytucji wyrzuceni???

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane