Konieczne oświadczenie
Zmiana decyzji
Postępowanie w sądzie
PRZYKŁAD
1. Sąd może zmienić prawomocne postanowienie spadkowe
Po zmarłej kobiecie dwie gałęzie rodziny niezależnie od siebie rozpoczęły starania o stwierdzenie nabycia spadku. W efekcie w obiegu prawnym znalazły się dwa różne prawomocne postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. Tymczasem przepisy procedury cywilnej o zmianie postanowienia spadkowego nie stanowią same w sobie podstawy do uchylenia kolejnego prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia tego samego spadku.
Istnienie dwóch lub więcej prawomocnych postanowień o stwierdzeniu nabycia spadku uzasadnia wznowienie postępowania. Reguła ta znajduje potwierdzenie w mającej moc zasady prawnej uchwale Sądu Najwyższego z 10 lipca 2012 r. (sygn. akt III CZP 81/2011). W ocenie SN, jeżeli istnieje kilka prawomocnych postanowień o stwierdzeniu nabycia spadku po tym samym spadkodawcy, to powstać mogą dwie sytuacje. W pierwszej o wznowienie postępowania występuje uczestnik zamkniętego już procesu, a w drugiej – zainteresowany, który w tym postępowaniu nie brał udziału.
Gdy wznowienia później zakończonego prawomocnie postępowania zażąda jego uczestnik, uwzględniając skargę o wznowienie, sąd uchyla wydane w tym postępowaniu późniejsze postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku i odrzuca wniosek.
Jeżeli o wznowienie później zakończonego prawomocnie postępowania występuje zainteresowany, który nie był jego uczestnikiem, powinien on wykazać, że późniejsze prawomocne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku naruszało jego prawa. Wtedy do wznowienia stosuje się przepisy o wznowieniu postępowania z powodu pozbawienia strony możności działania.
Wzór wniosku o przyjęcie i zatwierdzenie oświadczenia o uchyleniu się od skutków prawnych oświadczenia o przyjęciu spadku
Kołobrzeg, 5 września 2013 r.
Sąd Rejonowy
I Wydział Cywilny
w Kołobrzegu
Wniskodawca: Jan Nowak
ul. Długa 8/15
78-100 Kołobrzeg
PESEL: 50022413245
Uczestnik:
Andrzej Nowak
ul. Piękna 8
02-657 Warszawa
Julita Kos
ul. Miła 12
78-100 Kołobrzeg
Wniosek o przyjęcie i zatwierdzenie oświadczenia o uchyleniu się od skutków prawnych oświadczenia o przyjęciu spadku
Na podstawie art. 1019 par. 2 k.c. w imieniu własnym:
1. Oświadczam, że uchylam się od skutków prawnych oświadczenia złożonego przeze mnie przed Sądem Rejonowym w Kołobrzegu 12 lipca 2013 r. o przyjęciu spadku po Helenie Nowak, zmarłej 18 lutego 2013 r. w Kołobrzegu i ostatnio tam stałe zamieszkałej, na podstawie ustawy wprost,
2. Wnoszę o zatwierdzenie przez sąd oświadczenia z pkt 1,
3. Oświadczam, że spadek po zmarłej 18 lutego 2013 r. w Kołobrzegu i ostatnio tam stale zamieszkałej Helenie Nowak na podstawie ustawy przyjmuję z dobrodziejstwem inwentarza.
Uzasadnienie
Przed Sądem Rejonowym w Kołobrzegu toczyło się postępowanie w sprawie I NS 123/13 o stwierdzenie nabycia spadku po Helenie Nowak, zmarłej 18 lutego 2013 r. w Kołobrzegu i ostatnio tam stale zamieszkałej. Wnioskodawca złożył w jego trakcie ustne oświadczenie o przyjęciu spadku wprost.
Dowód: protokół z posiedzenia w sprawie I NS 123/13 z 12 lipca 2013 r.
Składając oświadczenie, wnioskodawca opierał się na twierdzeniach pozostałych spadkobierców, z którymi spadkodawczyni utrzymywała codzienny kontakt, o braku długów po zmarłej Helenie Nowak. Dodatkowo pozostali spadkobiercy zapewniali wnioskodawcę, że na kolejnym terminie posiedzenia, na którym wnioskodawca nie mógł być obecny, złożą oświadczenia o przyjęciu spadku wprost. Zapewnienia pozostałych spadkobierców okazały się nieprawdziwe. Jak wynika z protokołu rozprawy z 26 lipca 2013 r., złożyli oni oświadczenia o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza. W konsekwencji Sąd Rejonowy w Kołobrzegu postanowieniem z 26 lipca 2013 r. stwierdził, że spadek po zmarłej Helenie Nowak na podstawie ustawy nabyli: wnioskodawca wprost w 1/3 części oraz uczestnicy niniejszego postępowania z dobrodziejstwem inwentarza również po 1/3 części.
Dowód: protokół z posiedzenia w sprawie I NS 123/13 z 26 lipca 2013 r. wraz z postanowieniem sądu o stwierdzeniu nabycia spadku.
Jak się okazało po zakończeniu postępowania w sprawie I NS 123/13, spadkodawczyni miała długi spadkowe, które przekraczają wartość udziału w spadku. Niezależnie od tego wnioskodawca został umyślnie wprowadzony w błąd przez uczestników, którzy wyłącznie do niego, jako osoby majętnej, chcieli skierować wszystkich wierzycieli spadkodawczyni.
Znając wszystkie okoliczność faktyczne sprawy, a w szczególności wiedząc o zadłużenia spadkodawczyni, wnioskodawca nie złożyłby oświadczenia o przyjęciu spadku wprost, a co najwyżej z dobrodziejstwem inwentarza. Przed złożeniem oświadczenia o odrzuceniu spadku powstrzymywało wnioskodawcę jedynie to, że ma małoletnie dzieci, które w przypadku takiego oświadczenia dziedziczyłyby spadek.
Dowód: zeznania wnioskodawcy.
Mając na uwadze powyższe wnoszę jak na wstępie.
Jan Nowak
własnoręczny podpis
Załącznik:
1. Protokół z posiedzenia w sprawie I NS 123/13 z 12 lipca 2013 r.,
2. Protokół z posiedzenia w sprawie I NS 123/13 z 26 lipca 2013r.,
3. Postanowienie Sądu Rejonowego w Kołobrzegu z 26 lipca 2013 r.
4. Dwa odpisy wniosku wraz z załącznikami.