W Polsce działa już około 1300 komorników. Na jedną osobę pełniącą tę funkcję przypada średnio 300 spraw w miesiącu. Zdarzają się kancelarie komornicze, które – niczym hurtownie - jednocześnie prowadzą nawet kilka tysięcy spraw miesięcznie – informuje serwis Bankier.pl.

W Polsce liczba komorników ciągle wzrasta. Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że jeszcze w 2008 r. było jedynie 661 osób pełniących tę funkcję. Z danych oszacowanych dla Bankier.pl przez Monikę Janus – rzecznika Izby Komorniczej we Wrocławiu wynika, iż obecnie zawód komornika wykonuje około 1300 osób.

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości, Wydział Statystyki i Analiz Wymiaru Sprawiedliwości, Warszawa 2013 / Media

Liczba powstających etatów przybywa wraz ze zwiększoną potrzebą działalności. Kiedy przed pięcioma laty do kancelarii komorniczych rocznie wpływało łącznie niecałe 2 mln spraw, obecnie jest ich nawet 3 razy więcej – czytamy na Bankier.pl.

Pomimo powiększającej się, obecnie ponad pięciomilionowej rocznej liczby wpływających do komorników spraw, wiedza na temat własnych oraz praw komorników nie wzrasta.

– Warto pamiętać, że (…) małe są szanse, że uniknie się egzekucji. Dług zawsze będzie ciążył na dłużniku, a w razie jego śmierci - na spadkobiercach (dzieciach, rodzinie) – mówi Monika Janus dla Bankier.pl.