Donosy na kierowców niezgodne z konstytucją? Sądy też mają wątpliwości

autor: Piotr Szymaniak30.08.2013, 07:00; Aktualizacja: 30.08.2013, 09:19
Kierowca

Kierowcaźródło: ShutterStock

Nie tylko prokurator generalny kwestionuje zgodność z konstytucją artykułu 96 par. 3 kodeksu wykroczeń. Przepis ten pozwala straży miejskiej, policji czy Inspekcji Transportu Drogowego nakładać grzywny za niewskazanie kierującego pojazdem w chwili wykroczenia.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • dziadek(2013-08-30 08:16) Zgłoś naruszenie 00

  trochę się gubię we współczesnym nazewnictwie kiedyś ten kto łamał prawo to był przestępca, dziś to SM i ITD, kiedyś ten kto wykorzystując swój ( w sensie pełnienia ) urząd do działań mających na celu osiągnięcie korzyści majątkowych dzięki łamaniu / nadużywaniu prawa to nazywano to działalnością mafijną, dziś to SM i ITD???
  kiedyś przestępców ( w tym mafiozów) karano - dziś awanse , nagrody, premie ???
  to jak to jest ???

  Odpowiedz
 • krokodylek(2013-08-30 08:36) Zgłoś naruszenie 10

  Do Dziadek:
  Owszem tak to jest! A bo co? Uważasz, że tylko skarbówka i zus ma prawo okradać ludzi a SM i ITD to już nie?

  Odpowiedz
 • apl. adw.(2013-08-30 09:54) Zgłoś naruszenie 00

  chodzi o 96 par. 3. Może autor artykułu nie do końca wie o czym pisze wskazując na przepis, który nie istnieje, błędnie na marginesie wskazując jednostki redakcyjne aktu (ustęp to nie paragraf), niemniej jednak przepis jest absurdalny i jako taki w państwie prawa nie ma dla niego miejsca. Powstaje zatem pytanie czy Polska to państwo prawa. Choć z konstytucji wynika, że tak jest, to ja mam wiele wątpliwości.

  Odpowiedz
 • fikuś(2013-08-30 09:58) Zgłoś naruszenie 00

  Czyli hulaj dusza piekła nie ma! Ktoś potrąci rowerzystę i przed sądem będzie twierdził, że nie wie kto jechał jego autem.
  To zmieńcie tą cholerną konstytucję, żeby w tym kraju nie zapanował totalny bałagan. Na drogach i tak ciągle trwa bezkarna rzeź.

  Odpowiedz
 • Robert(2013-08-30 11:32) Zgłoś naruszenie 00

  Czy w TYM KRAJU JEST MODNY POPULIZM? - to jest śmieszne, karygodne i burzy wszelki sens istnienia Państwa i Obywateli. Pragnę by w moim kraju był taki porządek i prawo by złodziej wiedział że jest złodziejem, bandyta - bandytą, oszust - oszustem, pirat drogowy - piratem drogowym!!! Co to za artykuły? CZY SIĘ WALI - CZY SIĘ PALI PORZĄDEK MUSI BYĆ I BASTA!!!

  Odpowiedz
 • mieszkaniec(2013-08-31 10:12) Zgłoś naruszenie 00

  tak tak pan prokurator, a gdzie był jak to prawo było stanowione, dlaczego wtedy nie widział jego niekonstytucyjności, tylko teraz jak tyle spraw prokuratura przegrywa, JEDEN przypadek w Polsce sędziego i już GP pisze bzdetny artykuł, nawet powołując się na nieistniejący przepis. Już dawno wyrobiłem sobie zdanie na temat jakości artykułów w tej gazecie, niestety tylko w nazwie ma prawna. Poziom godny ...

  Odpowiedz
 • cd(2013-08-31 18:08) Zgłoś naruszenie 00

  W POLSCE ISTNIEJE PONAD 20 SŁUŻB MOGĄCYCH STOSOWAĆ KARY W STOSUNKU DO OBYWATELI - TO JUŻ STANOWI O PAŃSTWIE POLICYJNYM

  Odpowiedz
 • Seer(2013-08-31 22:34) Zgłoś naruszenie 00

  Zamiast POdpielalania innych korzystniej i mniej szkodliwe na drogach będzie wprowadzenie w Polsce prohibicji.

  Odpowiedz
 • nk(2013-09-01 22:10) Zgłoś naruszenie 00

  Nie bardzo rozumiem - czy ten przepis to lezy w gesti prokuratora generalnego ??
  Czy prokurator generalny nie ma innych zmartwień ? Niech przypomni sobie te niemoc i niekompetencje w procesie PAPAŁY !!! Tym powinien się zająć z taka energia jak tym przepisem !!
  A na marginesie zastanawiam się - jeśli samochód zostawiony bez hamulca na parkingu ulicznym - zjedzie sam i potrąci kogoś na przejściu dla pieszych to wówczas właściciel powie że nie wie kto jechał - i tez UNIKNIE KARY ???
  Za wszystko odpowiada WŁAŚCICIEL - i taka powinna być zasad - jesli komuś użyczył samochód - to niech pokaże umowę w formie pisemnej nawet mimo tego że można ją zawrzeć ustnie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane