Komu przysługuje zachowek, jeżeli testament pomija najbliższych

autor: Dobromiła Niedzielska – Jakubczyk29.08.2013, 07:19; Aktualizacja: 12.09.2013, 19:57
Testament

Testamentźródło: ShutterStock

Każdemu wolno zapisać w testamencie wszystko, co ma, komukolwiek. Prawo spadkowe czuwa jednak, by rodzinie nie stała się krzywda. Służy temu instytucja zachowku. I chociaż został on pomyślany jako korekta swobody testowania, to nie ma na razie powodów do przypuszczeń, że wkrótce to się zmieni. Trybunał Konstytucyjny odpowiedział bowiem 25 lipca 2013 r. (sygn. akt P 56/11) bezwzględnym liberałom, że prawo do zachowku stanowi uzasadnione konstytucyjnie ograniczenie praw podmiotowych.

Tym bardziej że regulacje kodeksu cywilnego (k.c.) dotyczące spadków, których częścią jest zachowek, przewidują również ograniczenia w jego uzyskaniu. A spadkiem dysponuje testator, czyli ten, kto sporządza testament. Dlatego – co do zasady – najbliższa rodzina, jeżeli zachowuje się przyzwoicie wobec siebie nawzajem, może liczyć przynajmniej na część tego, co dostałaby po zamożnym małżonku, rodzicu, dziadku czy dziecku.


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • zzz(2013-08-29 10:38) Zgłoś naruszenie 60

  ALE PRAWO! Takim oto sposobem rodzina samotnej staruszki która miała ją w du.. bedzie po niej dziedziczyc nawet jesli ta przepisała majatek obcym którzy na stare lata objeli ja opieka. ciekawe kto ma w tym interes by w Polsce było takie prawo?

  Odpowiedz
 • bogdan(2013-08-29 12:23) Zgłoś naruszenie 20

  Należy pamiętać aby niewdzieczną rodzinę/córkę, syna/ wydziedziczyć jesli nie chcemy aby po naszej śmierci cokolwiek dostał

  Odpowiedz
 • do zzz i Bogdan(2013-08-29 14:42) Zgłoś naruszenie 00

  A dlaczego zapominacie i przepisywaniu majątku na kochanki, które były nimi przez pól roku ? Kij ma dwa końce, nie jeden !

  Odpowiedz
 • mabel(2013-08-29 22:37) Zgłoś naruszenie 00

  Mam zamiar wydziedziczyć swojego męża,mam powody.On ewent.występowałby o zachowek wobec swoich-naszych dzieci.Mam nadzieję,że tego nie zrobi,a jeśli nawet,to nic mu to nie da,bo jako starzec,będzie od nich i tak zależny.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane