Najem okazjonalny
Dodatkowe obowiązki
Wizyta w skarbówce
Kaucja na zabezpieczenie
Przyczyny rozwiązania
oznaczenie właściciela i najemcy, którego żądanie dotyczy; wskazanie umowy najmu okazjonalnego lokalu i przyczynę ustania stosunku z niej wynikającego; termin, nie krótszy niż siedem dni od dnia doręczenia żądania najemcy, w którym najemca i osoby z nim zamieszkujące mają opróżnić lokal.
Jakie dokumenty trzeba dołączyć do umowy o najem okazjonalny
● Oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym poddał się on egzekucji oraz zobowiązał się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego lokalu w terminie wskazanym w żądaniu.
● Wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu.
● Oświadczenie właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do innego lokalu o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu.
Naruszenie miru domowego przez właściciela
Pan Zygmunt wynajmuje mieszkanie studentom, jednak nie do końca im ufa i co pewien czas wchodzi do lokalu bez zapowiedzi. Najemcy stanowczo się temu sprzeciwili i powiedzieli, że następnym razem zgłoszą sprawę na policję. I mają rację. Warto bowiem wiedzieć, że przestępstwo naruszenia miru domowego (art. 193 kodeksu karnego) może popełnić również właściciel, który wchodzi do swojego mieszkania wbrew woli lokatorów. Osoby, które wdzierają się do cudzego domu, mieszkania, lokalu, pomieszczenia albo ogrodzonego terenu, podlegają karze grzywny, ograniczenia wolności albo nawet do roku więzienia. Właściciel, wynajmując mieszkanie, wyzbywa się przez to na rzecz najemcy uprawnień w zakresie korzystania z lokalu. Treść art. 193 k.k. gwarantuje więc lokatorowi niezależną od właściciela rzeczy prawnokarną ochronę wynajętego mieszkania.
Wzór umowy o najem okazjonalny
Zawarta 14 sierpnia 2013 r. w Warszawie pomiędzy Janem Kowalskim zamieszkałym w Warszawie przy ul. Norwida 23/12, zwanym Wynajmującym,
a Adamem Nowakiem zamieszkałym w Radomiu przy ul. Jasnej 12, zwanym Najemcą.
§ 1
Wynajmujący oświadcza, że jest właścicielem lokalu mieszkalnego nr 138 położonego w budynku nr 4 przy ul. Grodzkiej w Warszawie o łącznej powierzchni 35 mkw., dla którego prowadzona jest KW nr WA4M/00123123/9 w Sądzie Rejonowym dla Warszawy–Mokotowa.
§ 2
1. Wynajmujący oddaje najemcy ww. lokal do używania wyłącznie w celach mieszkaniowych na okres 1 roku.
§ 3
1. Najemca zobowiązuje się opłacać czynsz w wysokości 1400 zł miesięcznie do 10. dnia każdego miesiąca do rąk wynajmującego.
2. Opłaty mieszkaniowe, w tym opłaty za dostawę mediów, uiszcza wynajmujący.
§ 4
1. Najemca zobowiązuje się wpłacić wynajmującemu 2800 zł kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu okazjonalnego lokalu przysługujących właścicielowi w dniu opróżnienia lokalu oraz ewentualnych kosztów egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu.
2. Kaucja podlega zwrotowi po upływie miesiąca od opróżnienia lokalu lub wygaśnięcia najmu po ewentualnym potrąceniu należności, o których mowa w pkt 1.
§ 5
1. Najemca oświadcza, że w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu nr 138 położonego w budynku nr 4 przy ul. Grodzkiej w Warszawie będzie mógł zamieszkać w lokalu położonym w Radomiu przy ul. Jasnej 23, którego właścicielem jest jego ojciec, Stanisław Nowak.
2. Najemca zobowiązuje się do tego, że w razie utraty możliwości zamieszkania we wskazanym przez niego lokalu w terminie 21 dni od dnia powzięcia wiadomości o tym zdarzeniu wskaże inny lokal, w którym mógłby zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu oraz przedstawi pisemną zgodę osoby, która posiada tytuł prawny do takiego lokalu.
§ 6
1. Nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, wynajmujący może wypowiedzieć stosunek prawny, jeżeli najemca:
1) wbrew pisemnemu upomnieniu używa lokalu w sposób sprzeczny z umową lub niezgodnie z jego przeznaczeniem,
2) zalega z zapłatą czynszu co najmniej za trzy pełne miesiące pomimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia najmu i wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty,
3) w przypadku niedopełnienia obowiązku, o którym mowa w par. 5 pkt 2.,
4) wynajął, podnajął albo oddał do bezpłatnego używania lokal lub jego część bez wymaganej zgody wynajmującego.
2. Wypowiedzenie powinno być dokonane na piśmie pod rygorem nieważności.
§ 7
W sprawach nieuregulowanych w niniejszej umowie zastosowanie mają przepisy kodeksu cywilnego oraz ustawy z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (Dz.U. 2005 r. nr 31, poz. 266 z późn. zm.).
Podpisy
Załączniki:
– notarialne oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji i zobowiązaniu do opróżnienia lokalu,
– oświadczenie Stanisława Nowaka o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy w lokalu położonym w Radomiu przy ul. Jasnej 23.