statystyki

Jak pożyczyć pieniądze sąsiadowi lub rodzinie i na tym nie stracić

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz23.07.2013, 07:13; Aktualizacja: 23.07.2013, 11:17
Pieniądze

Pieniądzeźródło: ShutterStock

Wierzyciele mogą zabezpieczyć ruchome składniki majątku dłużnika dzięki zastawowi rejestrowemu. W efekcie mają pierwszeństwo w spłacie przed osobami, które nie podpisały takiej umowy, i pewność, że odzyskają dług.

Sąsiad ma prawo zabezpieczyć pożyczkę udzieloną czytelnikowi w ten sposób, że ustanowi zastaw rejestrowy na poszczególnych ruchomych składnikach majątku. Przy tym obciążenie takie rozciąga się również na części składowe i przynależności zastawionej rzeczy ruchomej – w tym przypadku pojazdu. Natomiast nie można ustanowić go na nieruchomości, dla budynków, lokali czy gruntów wymyślono bowiem inny sposób zabezpieczenia roszczeń – hipotekę.


Pozostało jeszcze 92% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • Smt(2013-07-23 11:50) Zgłoś naruszenie 00

  Pewność...ha ha ha!
  Pewność to mają jak zrobią przewłaszczenie na zabezpieczenie i będą mieć rzecz w swoim posiadaniu- a póki zastaw rejestrowy zabezpiecza przedmioty będące we władaniu dłużnika, to gdy przyjdzie co do czego może się okazać, że zostało psińco a nie zabezpieczenie.
  Zastaw rejestrowy między osobami prywatnymi może mieć ewentualnie sens na jakimś bardziej wartościowym samochodzie- wpisać się do dowodu i OK. W innym przypadku nie jest to dużo warte; już lepszy weksel poręczony przez np. emeryta, rencistę (czy może kogoś zatrudnionego na etacie w administracji).

  Odpowiedz
 • *(2013-07-23 13:37) Zgłoś naruszenie 00

  ...dobry zwyczaj nie pożyczaj :):):)

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane