statystyki

Jak pożyczyć pieniądze sąsiadowi lub rodzinie i na tym nie stracić

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz23.07.2013, 07:13; Aktualizacja: 23.07.2013, 11:17
Pieniądze

Pieniądzeźródło: ShutterStock

Wierzyciele mogą zabezpieczyć ruchome składniki majątku dłużnika dzięki zastawowi rejestrowemu. W efekcie mają pierwszeństwo w spłacie przed osobami, które nie podpisały takiej umowy, i pewność, że odzyskają dług.

Sąsiad ma prawo zabezpieczyć pożyczkę udzieloną czytelnikowi w ten sposób, że ustanowi zastaw rejestrowy na poszczególnych ruchomych składnikach majątku. Przy tym obciążenie takie rozciąga się również na części składowe i przynależności zastawionej rzeczy ruchomej – w tym przypadku pojazdu. Natomiast nie można ustanowić go na nieruchomości, dla budynków, lokali czy gruntów wymyślono bowiem inny sposób zabezpieczenia roszczeń – hipotekę.


Pozostało 92% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • Smt(2013-07-23 11:50) Zgłoś naruszenie 00

  Pewność...ha ha ha!
  Pewność to mają jak zrobią przewłaszczenie na zabezpieczenie i będą mieć rzecz w swoim posiadaniu- a póki zastaw rejestrowy zabezpiecza przedmioty będące we władaniu dłużnika, to gdy przyjdzie co do czego może się okazać, że zostało psińco a nie zabezpieczenie.
  Zastaw rejestrowy między osobami prywatnymi może mieć ewentualnie sens na jakimś bardziej wartościowym samochodzie- wpisać się do dowodu i OK. W innym przypadku nie jest to dużo warte; już lepszy weksel poręczony przez np. emeryta, rencistę (czy może kogoś zatrudnionego na etacie w administracji).

  Odpowiedz
 • *(2013-07-23 13:37) Zgłoś naruszenie 00

  ...dobry zwyczaj nie pożyczaj :):):)

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane