statystyki

Jak skutecznie bronić się przed agresywnym windykatorem

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz20.06.2013, 06:18; Aktualizacja: 20.06.2013, 11:37
Należy pamiętać, że dłużnik zawsze ma prawo zawiadomić prokuratora o tym, że jest zastraszany lub został napadnięty.

Należy pamiętać, że dłużnik zawsze ma prawo zawiadomić prokuratora o tym, że jest zastraszany lub został napadnięty.źródło: ShutterStock

Z ochrony przed niezgodnymi z prawem działaniami windykacyjnymi korzysta zarówno dłużnik, który ma kłopoty z terminowymi płatnościami, jak i ten, który celowo unika uiszczenia wierzytelności. Nie wolno na nim wywierać fizycznej i psychicznej presji, np. stosować pogróżek, szantażu, przemocy czy wymuszania. Takich metod nie mogą podejmować nie tylko sami wierzyciele, ale również wynajęte przez nich fachowe podmioty zajmujące się egzekucją wierzytelności (firmy windykacyjne).

Przed udaniem się po pomoc do firmy windykacyjnej warto ocenić, czy w przypadku konkretnego zadłużenia bardziej korzystny dla wierzyciela nie będzie bezpośredni kontakt z dłużnikiem i np. wydłużenie terminów płatności, ponieważ oddanie roszczenia do windykacji generuje sporo kosztów po stronie dłużnika i trwa długo. Co więcej, wierzyciel będzie ponosił odpowiedzialność karną za niezgodne z prawem działania windykatora. Może zostać skazany przez sąd za współsprawstwo, podżeganie albo pomocnictwo. Zakres jego odpowiedzialności zależeć będzie od tego, czy wiedział o metodach stosowanych przez wynajętą przez siebie firmę i godził się na nie. Jednak nawet gdy wykaże, że nic o nich nie wiedział, to będzie odpowiadał za to, że niedokładnie sprawdził windykatorów, którym zlecił pracę.


Pozostało jeszcze 88% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • TP SA kiedyś nasłała na mnie Windykatora(2013-06-20 08:54) Zgłoś naruszenie 00

  Raz w życiu nie opłaciłem 1 Faktury Z Planu Socjalnego za 28zł (opóźnienie 10 dniowe).

  Dzwoni do mnie Windykator... i Mówi - Ty...Ty... Jak nie ZAPŁACISZ to masz ze Mną do czynienia !!!

  Mówię - Cię chyba porypało za 28zł straszysz mnie jak bym Ci był winny kilka milionów...

  Opłaciłem Fakturę...i pożegnałem się ze zbędnym telefonem stacjonarnym TP SA

  Odpowiedz
 • LOKAJ(2013-06-20 09:30) Zgłoś naruszenie 00

  W przypadku kłopotów finansowych, windykatora najlepiej lekcewarzyć, unikać go, nic z nim nie uzgadniać, nie udzielać mu żadnych informacji, nic nie podpisywać, nie wpuszczać go do domu lub mieszkania, nie rozmawiać z nim. Jeżeli juz dojdzie do rozmowy, nagrywać ją.
  Każda wizyta windykatora słono kosztuje.
  Najlepiej w takich przypadkach prowadzić rozmowy bezpośrednio z kancelarią prawną, która egzekwuje od nas dług (jeżeli mamy dobra wolę w spłacie długu). Należy przy tym pamiętać, że każde zawarcie ugody w spłacie długu przerywa bieg terminu przedawnienia zobowiązań finansowych. Innymi słowy, dług taki nigdy się wówczas nie przedawni.

  TAK NA MARGINESIE, WINDYKATOROWI NIE MAMY OBOWIĄZKU UŁATWIAĆ PROWADZENIA EGZEKUCJI. MOŻEMY GO WRĘCZ KOPNĄĆ W DU...KO.

  Odpowiedz
 • Irena Anna(2013-06-20 19:40) Zgłoś naruszenie 00

  Uważam, że firma windykacyjna zamaiast dzwonić i wygłaszać głupie teksty powinna przede wszystkim doręczyć rozliczenie uzasadniające roszczenie.Nie każde bowiem roszczenie jest zasadne. Warto też zauważyć że firma windykacyjna nie ma uprawnień komorniczych. Firmy nie potrafiące racjonalnie uzasadnić swoich roszczeń zamiast skierować sprawę do Sądu dają ją firmie windykacyjnej aby zmusiła domniemanego dłużnika do dobrowolnego uznania roszczenia, Przy okazji pytam: dlaczego ten artykuł jest dostępny po zalogowaniu.

  Odpowiedz
 • Jożin z bażin(2013-06-20 20:26) Zgłoś naruszenie 00

  Na agresywnego windykatora najlepszy jest agresywny pies, np.amstaff.

  Odpowiedz
 • tata2(2013-06-20 22:08) Zgłoś naruszenie 00

  Od windykacji jest komornik a nie jakieś firmy nie mające do tego uprawnień i narzędzi!

  Odpowiedz
 • Lex-us sp zo.o.(2013-06-20 12:11) Zgłoś naruszenie 01

  Zgadzamy się z informacjami zawartymi w artykule. Pamiętajmy że windykacja należności jest usługą jak każda inna. Firma zajmująca się należnościami w znacznym stopniu reprezentuje swojego klienta, faktem jest że reprezentacja ta odbywa się w okolicznościach "spornych" jednak każda firma powinna pamiętać o poszanowaniu stron biznesowych. W wielu przypadkach sytuacja w jakiej znalazł się nasz kontrahent wiąże się z złą kondycją firmy/ gosp. domowego wynikającą być może z przyczyn losowych bądź zobowiązań innych kontrahentów tego podmiotu. Jako firma specjalizująca się w zarządzaniu należnościami wychodzimy z założenia, że warto poznać przyczyny braku spłaty należności ze strony kontrahenta i niekiedy wręcz pomóc mu. Takie działania przynoszą obopólną korzyść. Mamy również świadomość że dużo firm nie stosuje się do tego typu praktyk jak i wielu dłużników nie przejawia chęci spłaty zadłużenia z innych przyczyn niż w/w.

  Odpowiedz
 • LK.(2013-06-20 12:38) Zgłoś naruszenie 04

  Dług to rzecz święta. Windykator ma być S K U T E C Z N Y .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane