Sejm uchwalił ustawę deregulacyjną. Łatwiejszy dostęp do zawodu m.in. komornika, adwokata i taksówkarza

19.04.2013, 17:43; Aktualizacja: 22.04.2013, 09:08

Sejm przyjął pierwszą z ustaw deregulacyjnych autorstwa Jarosława Gowina. Za jej przyjęciem zagłosowało 368 posłów, przeciwnego zdania było 59, a jeden poseł wstrzymał się od głosu.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:IAR
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (42)

  • k.maj(2013-04-20 17:07) Zgłoś naruszenie 00

    gowin to *****

    Odpowiedz
  • apikant adwokacki(2013-04-20 22:59) Zgłoś naruszenie 00

    dlaczago nikt nie zapytał aplikantów czy chcą deregulacji? pod płaszczykiem uwolnienia zawodu adwokata tak na prawdę jest ukryte utrudnienie dostępu. to po co aplikacja skoro po niezdanym egz, zawodowym nie będzie miało się prawa występowania przed sądami, czyli na rynku pracy jest się bezużytecznym? ta ustawa dopiero zamknie ten zawód. Egzamin po aplikacji będą zdawać tylko "wybrani" znajomi. Ludzie otwórzcie oczy dla kogo ta ustawa??

    Odpowiedz
  • Hirek(2013-04-20 14:45) Zgłoś naruszenie 00

    A jeśli się okaże, że nie jest tak pięknie, jak wyfilozofował sobie min. Gowin, to czy chociaż przeprosi?

    Odpowiedz
  • z(2013-04-20 15:12) Zgłoś naruszenie 00

    Ale jaja. De facto minister sejm zlikwidował zawód ( jako zdefiniowany tytuł ) zarządcy nieruchomościami i pośrednika w obr. nier. Zupełenie odwrotnie niż w krajach rozwiniętym rynkiem nieruchomościami, np. USA, Wlk. Brytnia, Szwecja, itd.

    Odpowiedz
  • republikanin(2013-04-20 16:14) Zgłoś naruszenie 00

    Po tym jak okazało się, że premier nic nie wiedział o memorandum w sprawie drugiej nitki gazociągu podpisanym przez rosyjski Gazprom i polski EuoPolGaz i po tym, jak zapowiedział, że się wszystkiego dowie, rzecznik rządu twierdził, że memorandum jest zwykłą czynnością zarządu i właściwie nie wiadomo o co jest cały szum. Czyli wersja oficjalna na wyglądała tak: premier nie wiedział, bo nie musiał wiedzieć o takich „bzdurach”. I to z powodu tych bzdur premier zdymisjonował ministra Budzanowskiego? Nie róbmy polityki, haratajmy w gałę.

    Odpowiedz
  • j.gowin(2013-04-20 17:10) Zgłoś naruszenie 00

    k.maj to ****

    Odpowiedz
  • ZERO!(2013-04-20 17:19) Zgłoś naruszenie 00

    Palikot - jesteś ZEREM!

    Odpowiedz
  • inaczej(2013-04-21 12:09) Zgłoś naruszenie 00

    jeszcze inaczej - każdy specjalista prawa jest prawnikiem, ale nie każdy prawnik jest specjalistą prawa.

    Odpowiedz
  • monagrizot(2013-04-20 22:54) Zgłoś naruszenie 00

    jestem ciekawa czy osoby piszące peany na cześć pana ministea Gowina przeczytały nowelizację. Jakież będzie rozczarowanie aplikantów, którym nie daj Boże powinie się noga na zawodowym i przez rok będą wyłączeni od występowania przed sądem, bo właśnie ustawa zakłada, po negattwnym wyniku skreślenie z listy aplikantów. Ciekawe też, czy dalej będą się coeszyć, gdy podczas nauki do egzaminu na urlopie dostaną tylko 80 % wynagrodzenia. Pod płaszczykiem deregulacji wzmocnione zostanie kumoterstwo, a zwykłe szaraki będą niedługo będą dopłacać do tego, że udzielają porad prawnych. Powodzenia.

    Odpowiedz
  • antyroszczenia(2013-04-21 10:06) Zgłoś naruszenie 00

    Jak nie zdasz egzaminu to znaczy, ze jesteś za słaby aby występować w sądzie. Proste i klarowne.

    Odpowiedz
  • leming(2013-04-20 11:55) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Gowin, rzadko się zdarza, żeby ktoś decyzyjny zrobił ta wiele dla tego kraju i dla młodych ludzi!

    SZACUN I PROSZĘ O JESZCZE!

    Odpowiedz
  • dosiebiewąty(2013-04-21 10:17) Zgłoś naruszenie 00

    do 34: było wysłuchanie publiczne, każdy mógł przyjść i zgłosić swoje uwagi. Aplikantów adwokackich tam nie widziałem. Pretensje do samych siebie należy zgłaszać.

    Odpowiedz
  • 5478965(2013-04-21 11:47) Zgłoś naruszenie 00

    Dla mnie prawnikiem jest każdy urzędnik wydający decyzje administracyjne czy to ten w skarbówce, gminie czy w każdym innym urzędzie, oczywiście na odpowiednim stanowisku . Dla mnie prawnikiem jest księgowa, która pracuje na ustawach finansowych, rachunkowości, główny księgowy w banku itd. Dla mnie prawnikiem jest doradca podatkowy, który pracuje w i zna się na prawie podatkowym lepiej niż nie jeden tzw. radca prawny. Dla mnie prawnikiem jest policjant – oficer, naczelnik (komendant) (ABW, CBŚ, CBA), który pracuje na prawie karnym, wykroczeniach i innych. Oni znają określone prawo i mają w nim doświadczenie, bo muszą mieć, bo pracują w nim po 15 lat! Chyba, że założymy, że, aby być prawnikiem należy skończyć tylko prawo i być mgr, tylko skończyć, nie trzeba więc siedzieć w tym, rozumieć prawa i nawet go znać, bo wystarczy pracować UK na zmywaku, ale ma się prawo skończone, więc się jest prawnikiem???, A ten, który zna się na jakiejś działce prawa ma w niej doświadczenie i ją rozumie, prawnikiem nie jest, bo niema papierka „mgr prawa”? Malarz, który ma mgr prawa jest prawnikiem? Urzędnik Izby celnej, skarbówki już nie jest? Ludzie oczywiście należy korzystać z usług prawnika, ale tym prawnikiem jest urzędnik, księgowa, policjant, doradca podatkowy itd. nie tylko radca prawny czy adwokat, jest nim każdy wasz znajomy, który się tym prawem co was interesuje zajmuje i w nim pracuje, ma doświadczenie i odpowiednia wiedzę, powie wam co i jak, na czym się zna, za dramo albo za tzw. „flaszkę”.

    Odpowiedz
  • 5478965(2013-04-21 12:05) Zgłoś naruszenie 00

    Jak ktoś siedzi w danej gałęzi prawa 15 lat np. w prawie cywilnym zajmuje się tym w pracy(firmie) na co dzień, to i procedurę opanuje, na studiach - prawo, procedurę ma się 2 semestry chyba za 100 godzin, na administracji 50, więc przez 5 lat opanuje się spokojnie i procedurę cywilną do kompletu z prawem cywilnym działając w praktyce itd. i tak z każdym innym. Teraz wszystko jest łatwo dostępne literatura, internet, orzeczenia, akty prawne, telefony, faxy, lexy itd.

    Odpowiedz
  • 87865652(2013-04-21 18:02) Zgłoś naruszenie 00

    Uważam policjanta za prawnika - specjalistę prawa jakiejś jego części, ale komendantów KPP, KWP, KGP, naczelników policji szefów i decyzyjnych ABW, CBŚ,CBA, a nie zwykłych wykonawczych jak nie umiesz przeczytać to poproś kolegę to Ci może przeczyta ze zrozumieniem, chyba że uważasz że oni prawa nie znają? i powiem Ci nawet, że znają procedurę, napisałem urzędnika na odpowiednim stanowisku, twoim zdaniem urzędnicy wydający decyzję administracyjne w różnych sprawach, korzystający z prawa materialnego i kpa na wysokich stanowiskach w gminach, powiatach, województwach i czy ministerstwach nie znają prawa??, a główna księgowa w banku nie zna prawa o rachunkowości, bankowego itd. Mówię o ludziach siedzących w tym po 15-20 lat ogarnij się...a programista to też wykształcenie zdobyte na studiach niektórzy dobrzy hakerzy mój drogi niebyli nawet 1 dnia na studniach to zależy od pasji i w czym pracujesz. Rzeczywiście absolwenci prawa znają historią od czasów dinozaurów rozejrzyj się...prawniczy język jest w każdym urzędzie przy poważnych decyzjach. A co do pani sprzedającej wszystko można sprowadzić do absurdu...

    Odpowiedz
  • Notariusz in spe(2013-04-20 10:12) Zgłoś naruszenie 00

    Jako asesor notarialny robię dziś to co notariusz. Niestety robię to wszystko nie na swój rachunek. Śmietankę spija notariusz, a ja dostaję 1500 zł miesięcznie. Dzięki deregulacji będę mógł natychmiast otworzyć własną kancelarię. Zatrudnię na początek co najmniej jednego pracownika. Przyczynię się do spadku bezrobocia. Taki właśnie jest duch deregulacji.

    Dziękuję Ministrowi Gowinowi i Ministrowi Królikowskiemu. Dziękuję PO, a także PiS oraz Solidarnej Polsce, które poparły projekt. PSL poparł projekt bo musiał. Poseł Racki z PSL w toku prac komisji składał poprawki otrzymane od notariuszy, antyderegulacyjne. Wstyd Panie Pośle. SLD jak zwykle wspiera establishment i korporacja, żadna z nich lewica. Palikot się skompromitował, totalnie. Szedł do wyborów z hasłami liberalizacji gospodarki. Co z tego wyszło wszyscy widzimy. Jego poseł nie pojawił się ani razu na posiedzeniu komisji.

    Odpowiedz
  • rendgen(2013-04-22 09:08) Zgłoś naruszenie 00

    do IP: 176.107.170.* Twoja logika jest tak absurdalna że aż porażająca! Przykładowe absurdy w niej zawarte:
    - uważasz, że "szef" zna przepisy bo jest decyzyjny, a ja Ci powiem, to szary pracownik musi mieć wiedzę, śledzić zmiany szef ma wiedzieć gdzie podpis złożyć
    - umiem wyleczyć mój kaszel, katar u mojego dziecka i znam szczegółowo procedurę wycierania jego noska - jestem wiec lekarzem a że umiem też nakleić plasterek na zdarte kolano jestem specjalistą - chirurgiem,
    - potrafię posadzić kwiatki na tarasie obok którego jest mrowisko jestem wiec kwalifikowanym ogrodnikiem a nawet hodowcą z gospodarstwem,
    - posiadam kartę rowerową i umiem jeździć samochodem mogę wiec zacząć pracować jako kierowca gimbusa (być może Twoich dzieci...)
    - mam playstation i symulator lotów - jestem pilotem.
    Jest taka paremia rzymska "Ignorantia iuris nocet" nie można wiec tłumaczyć się nieznajomością przepisów a wiec jestem jednym z 40 mln prawników w tym kraju... OBŁĘD :D

    Odpowiedz
  • xxx(2013-04-22 12:59) Zgłoś naruszenie 00

    Gdzie można znaleźć tekst pdf tej ustawy?

    Odpowiedz
  • Aleksandra(2013-04-22 17:48) Zgłoś naruszenie 00

    Do XXX: na stronie ministerstwa sprawiedliwości.

    Odpowiedz
  • ciekawy(2013-04-20 12:04) Zgłoś naruszenie 00

    teraz niedouczony komornik zostanie adwokatem?

    Odpowiedz