Sejm uchwalił ustawę deregulacyjną. Łatwiejszy dostęp do zawodu m.in. komornika, adwokata i taksówkarza

19.04.2013, 17:43; Aktualizacja: 22.04.2013, 09:08

Sejm przyjął pierwszą z ustaw deregulacyjnych autorstwa Jarosława Gowina. Za jej przyjęciem zagłosowało 368 posłów, przeciwnego zdania było 59, a jeden poseł wstrzymał się od głosu.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:IAR
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (42)

  • Prawnik(2013-04-19 19:09) Zgłoś naruszenie 00

    Ministrze Gowin, bardzo Panu dziękuję (w imieniu swoim i wielu absolwentów prawa bez koneksji i i rodzin prawniczych) za reformy notariatu.

    Odpowiedz
  • żenada nie lewica(2013-04-19 19:11) Zgłoś naruszenie 00

    SLD - jak zawsze na straży interesów korporacji.

    Lewica jak ta lala :))) NIE OŚMIESZALI BY SIĘ NAZYWAJĄC SIĘ LEWICĄ.

    Odpowiedz
  • Aleksandra(2013-04-19 19:45) Zgłoś naruszenie 00

    Gdzie w tej ustawie jest jakiekolwiek ułatwienie dostępu do zawodu? Aplikacja zostaje, egzamin końcowy zmieniony na trudniejszy. Mało tego, minister musiał też jeszcze dobić aplikantów. Nie dość, że za aplikację słone pieniądze trzeba płacić, to zgodnie ze zmianami, w przypadku braku zgody pracodawcy na odbywanie aplikacji aplikant może sobie iść na zajęcia ale bez prawa do wynagrodzenia. No i urlop 30 dni przed egzaminem zawodowym płatny w wysokości 80%. Komu ta "deregulacja" ma ułatwić życie? Chyba obecnym pracodawcom, a nie przyszłym prawnikom. Pogratulować ministrowi bubla.

    Odpowiedz
  • aplik(2013-04-19 20:20) Zgłoś naruszenie 00

    Dodajmy, że po wprowadzeniu zmian, w przypadku niezdania egzaminu końcowego aplikat utraci swój status z automatu, gdy tymczasem dotychczas mógł go utrzymać do kolejnego egzaminu i swobodnie uczestniczyć m.in. w rozprawach. Co do egzaminu to zdecydowanie będzie trudniejszy...

    Odpowiedz
  • Więcej KOMORNIKÓW(2013-04-19 20:34) Zgłoś naruszenie 00

    Fakt to bardzo potrzebni w tych czasach specjaliści...

    Odpowiedz
  • JKa(2013-04-19 20:42) Zgłoś naruszenie 00

    wyprzedzę wszystkich wieszczy katastrofy w notariacie polskim kilkoma pytaniami - może odpowiecie? Dlaczego uważacie, że osoba, która ukończyła aplikację notarialną i zdała egzamin nie nadaje się do zawodu, a jednocześnie każdy prokurator czy sędzia od prawa pracy może w każdej chwili otwierać kancelarię? Czy wiecie, że kilka lat temu w Toruniu kancelarię otworzył profesor historii prawa - prof. Ryszard Łaszewski? Mógł, a jakoś lamentów ze strony prezesa KRN nie słyszałem...

    Odpowiedz
  • bvt(2013-04-19 20:45) Zgłoś naruszenie 00

    dziwne czyzby poczatki normalnosci w chorym i skorumpowanym kraju

    Odpowiedz
  • młody gniewny(2013-04-19 21:02) Zgłoś naruszenie 00

    w rządzie to sobie powinni uszczelki pod głowicą ZDEREGULOWAĆ!!!

    roz je bać wszystko oto rządowe motto od lat 30 już ponad

    Odpowiedz
  • Dziekujemy(2013-04-19 21:08) Zgłoś naruszenie 00

    Brawa dla Ministra Gowina. Proszę tylko nie spocząć na laurach. To co Pan robi jest jedyną iskierką nadziei dla uczciwych Polaków, na to, że i tu będzie kiedyś normalnie.

    Odpowiedz
  • Ciekawski(2013-04-19 22:12) Zgłoś naruszenie 00

    No ale o co chodzi np w zderegulowaniu dostępu do zawodu adwokata czy notariusza ? Bo nie bardzo wiem na czym to nowe ma polegać. Ktoś mi wytłumaczy ?

    Odpowiedz
  • aplikant(2013-04-19 22:13) Zgłoś naruszenie 00

    Ci co dziękują Gowinianej Miinstrze to lobbyści rządowi i nie warto ich czytać. Klienci nie wchodzą na te bzdety co piszecie . Gowin bez kwalifikacji jako minister to czemu się dziwić ,że popiera i chce wprowadzić do zawodów prawniczych nieuków i nieudaczników. To co robi rząd to żadna deregulacja. Jak ktoś już zdobył papiery na wykonywanie zawodu to żaden cymbał mu tego nie odbierze a Klient i tak będzie pytał o kwalifikacje w zawodzie a nie o cenę . No bo kto mało płaci ten dwa i więcej razy płaci za to samo czyż nie tak ? Ale po co martwić się maluczkimi. Ci nie dają kopert t po co o nich walczyć aby mieli właściwą obsługę .

    Odpowiedz
  • Prezes do aplikant(2013-04-19 23:17) Zgłoś naruszenie 00

    Piszesz, że Gowin chce wprowadzić do zawodów prawniczych nieuków i nieudaczników. Pytam się więc Ciebie kim jest ogromna rzesza adwokatów, którzy są nimi bo kilka lat temu mieli koneksje rodzinne i dostali się na aplikacje? Czy ktoś kto ma tatusia, mamusie czy ciocie adwokata z automatu jest fachowcem w swej branży? To co dzieje się obecnie w adwokaturze to jest kpina. Stare wygi blokują miejsce młodym adwokatom, na sprawy wysyłani są aplikanci, którzy z aktami zapoznają się 5 min przed wokandą. Często zdarza się tak, że adwokat wziąwszy honorarium przychodzi na sprawę kompletnie nieprzygotowany i to co wyprawia na sali sądowej z profesjonalizmem nie ma nic wspólnego. Zobacz co się dzieje w mniejszych miejscowościach. Każdy adwokat "zna" się na wszystkich typach spraw. Czy uważasz taki stan rzeczy za prawidłowy?? Ułatwienie dostępu młodym ludziom zwiększy konkurencję, obniży ceny a przede wszystkim da obywatelom możliwość wyboru czy chcą skorzystać z usług "profesjonalisty" czy młodego adwokata, notariusza, itp. Gowin 100% poparcia.

    Odpowiedz
  • nie wierze Peło(2013-04-19 23:38) Zgłoś naruszenie 00

    na pewno są haczyki na małe płotki

    Odpowiedz
  • Aplikant(2013-04-20 01:09) Zgłoś naruszenie 00

    problemów z dostaniem się do zawodu nie ma już teraz. Problem jest z klientami nie chcącymi płacić za usługi. Rynek wbrew temu co sądzą oficjele nie jest chłonny. Problem polega na nadprodukcji absolwentów wyższych uczelni, a nie dostępie do zawodów. No i oczywiście na tym, że jesteśmy biednym narodem, który woli samemu spróbować coś zrobić niż zatrudnić specjalistę.

    Odpowiedz
  • z(2013-04-20 08:03) Zgłoś naruszenie 00

    Do : Lepsze byłyby Trybunały Ludowe !!
    A na poważnie to element społeczny w sądownictwie polskim powinien istnieć.

    Odpowiedz
  • stefan(2013-04-20 08:27) Zgłoś naruszenie 00

    Akt notarialny u notariusza który nie zna prawa o notariacie - zabawne i straszne. Zaczną sie pozwy.

    Odpowiedz
  • mosberg(2013-04-20 08:44) Zgłoś naruszenie 00

    Jak powiem, że socjalizm jest lepszy to kapitalista mi na to "nie, bo w kapitalizmie każdy może sobie zarobić jak chce, a konkurencyjność zwiększa jakość usług i obniża cenę" - kiedy ktoś chce wetknąć palca do miski tego kapitalisty on zwraca się o 180* i mówi "Przepisy są krytykowane przez liczne środowiska zawodowe, które twierdzą, że spowoduje ona spadek jakości usług." czyli na dobrą sprawę przeobraża się w socjalistę obalając tezę której wcześniej bronił... Jacy my elastyczni jesteśmy kiedy nam się zagląda do kieszeni...

    Odpowiedz
  • max(2013-04-20 09:21) Zgłoś naruszenie 00

    To co odstawia PO to żadna deregulacja. W przypadku zawodów prawniczych to to samo co było.
    Na szczęście po rządzie PO niczego dobrego się nie spodziewam, więc nie jestem szczególnie zaskoczony czy zwiedziony.
    Spokojnie sobie czekam na powrót PIS-u do władzy.

    Odpowiedz
  • tata2(2013-04-20 09:42) Zgłoś naruszenie 00

    Łatwiejszy dostęp do zawodu komornika byłby wtedy gdyby asesor mógł otworzyć swoją kancelarię! Komornika nadal powołuje minister sprawiedliwości i to on decyduje kto zostanie komornikiem a kto nie!

    Odpowiedz
  • Notariusz in spe(2013-04-20 10:12) Zgłoś naruszenie 00

    Jako asesor notarialny robię dziś to co notariusz. Niestety robię to wszystko nie na swój rachunek. Śmietankę spija notariusz, a ja dostaję 1500 zł miesięcznie. Dzięki deregulacji będę mógł natychmiast otworzyć własną kancelarię. Zatrudnię na początek co najmniej jednego pracownika. Przyczynię się do spadku bezrobocia. Taki właśnie jest duch deregulacji.

    Dziękuję Ministrowi Gowinowi i Ministrowi Królikowskiemu. Dziękuję PO, a także PiS oraz Solidarnej Polsce, które poparły projekt. PSL poparł projekt bo musiał. Poseł Racki z PSL w toku prac komisji składał poprawki otrzymane od notariuszy, antyderegulacyjne. Wstyd Panie Pośle. SLD jak zwykle wspiera establishment i korporacja, żadna z nich lewica. Palikot się skompromitował, totalnie. Szedł do wyborów z hasłami liberalizacji gospodarki. Co z tego wyszło wszyscy widzimy. Jego poseł nie pojawił się ani razu na posiedzeniu komisji.

    Odpowiedz