Mieszkam na skraju miasta i często spaceruję po lesie – pisze pani Maria. – Tak było też 1 stycznia. Topniejący śnieg odsłaniał zwały śmieci. I wtedy zobaczyłam sąsiada, który dokładał swoje. Zastanawiam się, czy nie ma sposobu, by ten proceder ukrócić.
Pani Maria powinna poinformować o tym gminnych urzędników. Skontrolują, czy sąsiad podpisał umowę z firmą zajmującą się wywozem odpadów. Jeśli nie – zapłaci karę przynajmniej równą opłacie za tę usługę. A jeśli inspektorzy znajdą dowód, że to jego śmieci leżą w lesie, będzie musiał je sprzątnąć na własny koszt, dodatkowo zapłaci mandat w wysokości 500 zł i drugie tyle za nielegalny wjazd do lasu.
Tak jest dziś. W połowie roku czeka nas rewolucja w gospodarce śmieciami. Na zmianie przepisów zyskać powinno środowisko, bo jeżeli wszyscy będą płacić za wywóz śmieci tyle samo, może wreszcie nieopłacalne stanie się wywożenie ich do lasu.
Od 1 lipca obowiązek zapewnienia wywozu i utylizacji odpadów komunalnych, czyli śmieci pochodzących z gospodarstw domowych, przejmie gmina. Właściciele i zarządcy nieruchomości nie będą musieli podpisywać umów z firmami wywożącymi odpady, a gminy obciążą opłatami mieszkańców, tak aby były one dla równe dla wszystkich. Samorządy muszą wybrać jedną z czterech metod naliczania opłat za wywóz śmieci:
● od głowy, czyli na podstawie liczby osób zamieszkałych pod jednym adresem;
● od powierzchni nieruchomości;
● od ilości zużywanej przez gospodarstwo domowe wody;
● ryczałtem, czyli tyle samo od każdego gospodarstwa domowego.
Już teraz gmina powinna poinformować wszystkich mieszkańców, którą z metod wybrała, oraz podać tryb, sposób i częstotliwość jej wnoszenia. Uwaga! 1 lipca 2013 r. jest terminem ostatecznym. Gminy, które będą wcześniej gotowe do wprowadzenia nowego systemu, mogą go wdrożyć.
Podstawa prawna
Art. 1–7 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. 2012 r., poz. 391).
Komentarze (10)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszeDlaczego? Odpowiadam
1) wprowadza kolejny monopol, który prawdopodobnie przyczyni się do upadłości wielu prywatnych firm zajmujących się obecnie gospodarką śmieciową;
2) opłata za śmieci będzie elementem polityki fiskalnej samorządów, a cena za wywóz śmieci, jak to w monopolach, nie będzie miała nic wspólnego z realiami rynkowymi;
3) biorąc pod uwagę proponowane sposoby naliczania opłat, można już teraz powiedzieć, że za to, iż są wśród nas ludzie nieuczciwi usuwający śmieci np. do lasu, zapłacą ci, którzy dotychczas uczciwie wywiązywali się z tego obowiązku, ponieważ przyjdzie im zapłacić za to samo wielokrotnie więcej.
Podsumowując, nasze państwo i w tym obszarze okazuje się być zupełnie niewydolne i jedynie co ma do zaproponowania, to powrót KOMUNY!!!
Chwała tuskolandii!!!
Pozdrawiam.
Trzeba surowo karac tych ludzi!!! wlepiac wysokie mandaty, sprawy kierowac do sadów i nakładać obowiazek oczyszeczenia lasów na ich koszt, pietnować takich ludzi!!!
Myślenie nie boli! Czytaj ze zrozumieniem i MYŚL!!!
Jeżeli wytwórca odpadów będzie płacił stałą kwotę niezależnie od ilości wytworzonych odpadów to po co miałby ponosić dodatkowe koszty wywozu do lasu i narażać się na grzywnę?
Ustawa zakłada, ze Polak jest istota inteligentną. Niestety przeciętny Polak to debil i cwaniak.