Weszły w życie przepisy ułatwiające zameldowanie się w nowym miejscu zamieszkania. Na całkowite zniesienie tego obowiązku będziemy musieli jednak poczekać jeszcze trzy lata.

Rzeczniczka ministerstwa spraw wewnętrznych Małgorzata Woźniak przypomina, że według nowych przepisów przy zameldowaniu nie trzeba odwiedzać dwóch urzędów, żeby w jednym się wymeldować, a w drugim zameldować. Teraz wystarczy udać się do urzędu w nowym miejscu zamieszkania, a urzędy między sobą prześlą wymagane dokumenty.

Zlikwidowano też część uciążliwych formalności , które dotąd były wymagane przy zameldowaniu. Urzędnik nie będzie pytał o wykształcenie i stosunek do służby wojskowej. Małgorzata Woźniak przyznaje, że wiele osób pisało skargi do MSW, bo nie posiadały książeczek wojskowych i nie mogły się zameldować.

Dotychczasowe przepisy mówiły o obowiązku meldunkowym już od czwartej doby, teraz termin ten został przesunięty do 30 dni. Została zniesiona też kara za niezameldowanie. Obowiązek meldunkowy zniknie w 2016 roku. Rząd zapowiadał wcześniej szybsze usunięcie meldunku, ale teraz tłumaczy się koniecznością przebudowy rejestrów komputerowych PESEL i CEPIK.