Policja zabiera prawo jazdy, ale do wyroku sądu można prowadzić auto?

autor: Piotr Szymaniak02.11.2012, 07:21; Aktualizacja: 02.11.2012, 08:22
Policja pracuje nad uszczelnieniem przepisów i zmianą brzemienia art. 94 par. 1 kodeksu wykroczeń.

Policja pracuje nad uszczelnieniem przepisów i zmianą brzemienia art. 94 par. 1 kodeksu wykroczeń.źródło: ShutterStock

Jeśli kierowcy zatrzymano prawo jazdy, to do czasu zakończenia postępowania można go ukarać jedynie za prowadzenie bez dokumentów. Zgodnie z taryfikatorem funkcjonariusze wlepiają za to mandat w wysokości 50 zł, a maksymalna grzywna za to wykroczenie wynosi 250 zł.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

  • Jawol(2012-11-02 21:34) Zgłoś naruszenie 10

    Można.

    Odpowiedz
  • apple(2012-11-04 15:50) Zgłoś naruszenie 11

    Czy nie lepiej odmówić przyjęcia mandatu i w czasie do wyznaczenia rozprawy zrobić kurs dodatkowy?

    Odpowiedz
  • hrdh(2012-11-02 16:16) Zgłoś naruszenie 00

    Raczej śliska interpreatacja, przecież to nie jest tylko brak dokumentu, bo zostało wydane postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy. Jak prawo jazdy zatrzymają za punkty to nie ma żadnego orzeczenia sądu i co można jeździć?

    Odpowiedz
  • PRAWNIK(2012-11-04 13:01) Zgłoś naruszenie 01

    Autor nie ma do końca racji. Po pierwsze prawo jazdy odbiera organ wydający czyli przeważnie jest to prezydent miasta na wniosek w tym wypadku sądu który stwierdza, że zostało popełnione tego typu wykroczenie, czyli jazda pod wpływem alko. Do czasu kiedy nie został wydany wyrok a tym samym nie zostało odebrane prawo jazdy przez organ wydający to załóżmy, że można jeździć. Jednak kiedy zatrzyma nas Policja to zgodnie z wyrokiem sądu który miał miejsce tydzień temu dotyczący dokumentu ADR (przewóz towarów niebezpiecznych) sąd przychylił się do wniosku poszkodowanego, że kierowca nie może zostać ukaranym przez policje mandatem karnym za brak okazania dokumentu do kontroli w czasie przewozu materiałów niebezpiecznych kiedy dokument został tymczasowo odebrany w ''celu'' aktualizacji, sprawdzenia go przez inny państwowy organ. Druga sprawa jeżeli prawo jazdy zajmuje nam policjant z powodu przekroczenia już 24 punktów i okazuje się to przy kontroli to policjant jest zobowiązany do wydania nam pisemnego oświadczenia o możliwości daleszej jazdy przez 7 dni. Czyli policjant jest chwilowym pachołkiem i nic nie może nam zrobić bo policja to nie sąd i nie zawsze musi mieć rację. Dlatego potrzebny jest niezależny werdykt sądu :) Tak samo, jeżeli mamy 23 pkt karnych i zostaniemy ukarani kolejnymi 10 czyli mamy już 33 pkt i rzecz jasna przekroczylismy 24 możliwe, POLICJANT W TAKIM WYPADKU NIE ZABIERA NAM PRAWA JAZDY TYLKO PO 7 DNIACH POWINNO PRZYJSC PISMO POCZTĄ POLSKA Z MIASTA ABY ZWROCIC DOKUMENT... JEZELI TEGO NIE ZROBIMY POLICJANT PRZY NAJBLIZSZEJ KONTROLI NAM JE ZABIERZE!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane