Pan Andrzej wraz z żoną oglądali w Atenach zmianę warty. Przy takiej atrakcji było oczywiście mnóstwo ludzi, tłok, ścisk. Potem usiedli na kawę. Czas płynął miło i spokojnie, dopóki nie przyszło do płacenia. Wtedy okazało się, że pan Andrzej nie ma portfela. Ktoś mu go ukradł podczas oglądania zmiany warty. W portfelu było parę euro i karty kredytowe. Na szczęście dowód osobisty pan Andrzej miał schowany osobno, nie było więc kłopotu z powrotem do kraju.
Nasz czytelnik karty bankowe szybko pozastrzegał, za kawę i inne wydatki zapłaciła żona, ale pan Andrzej się wystraszył. – A gdybym był sam? Kto wykupiłby mnie z kawiarni, z hotelu, jak dotarłbym na lotnisko? – przygoda pod ateńskim pałacem prezydenckim skłaniała do niewesołych refleksji.
Bo jeśli ktoś skradnie nam część gotówki albo jedną kartę kredytową poradzimy sobie w trudnej sytuacji korzystając z innej. Jeśli żona straci karty kredytowe, poratuje ją mąż, i odwrotnie. Ale co robić, gdy stracimy wszystko?
Gdy taka przygoda przydarzy nam się za granicą, możemy liczyć na pomoc polskiej placówki dyplomatycznej. Ale – pamiętajmy – tylko w ograniczonym zakresie i tylko w wyjątkowych przypadkach. Zasadą jest, że z kłopotami finansowymi w obcym kraju musimy radzić sobie sami.
Jeśli za granicą zostaniemy okradzeni, powinniśmy zawiadomić miejscową policję. Potem można szukać pomocy polskiego konsula, jednak na wsparcie finansowe wprost nie ma co liczyć. Jeśli zostaniemy bez grosza (nie mamy nawet na telefon!), konsulat może jedynie ułatwić nam kontakt z krewnymi lub przyjaciółmi w Polsce, którzy prześlą nam pieniądze.
Do większości państw można przekazać pieniądze z Polski za pośrednictwem naszych banków lub firm świadczących transfer pieniędzy za granicę. Trwa to krótko, gotówka jest do odebrania niemal natychmiast po potwierdzeniu wpłaty w kraju.
W szczególnie trudnych sytuacjach, gdy nie ma możliwości przekazania pieniędzy z kraju, konsul może wypłacić w gotówce taką kwotę, jaką rodzina lub przyjaciele wpłacą na krajowe konto naszego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, i to dopiero po potwierdzeniu wpłaty.
Tylko wyjątkowo, gdy bezskutecznie wyczerpiemy już wszystkie inne możliwości ratunku, konsul może udzielić faktycznej pomocy finansowej na kupno biletu powrotnego do kraju najtańszym środkiem transportu. By taką pomoc uzyskać, trzeba się zobowiązać na piśmie do zwrotu kwoty wsparcia po powrocie do domu.

Podstawa prawna
Art. 16 ustawy z 13 lutego 1984 r. o funkcjach konsulów Rzeczypospolitej Polskiej (t.j. DzU. z 2002 r. nr 215, poz. 1823).