PSL poinformowało w środę, że złożony przez nie w Sejmie obywatelski projekt, który uniemożliwia ministrowi sprawiedliwości Jarosławowi Gowinowi przeprowadzenie reorganizacji sądów rejonowych, został pozytywnie zaopiniowany przez Krajową Radę Sądownictwa.

Szef klubu PSL Jan Bury wyraził nadzieję, że Sejm, uchwalając ustawę, zmieni "trudną, upartą postawę ministra Gowina".

Bury zaprezentował na środowej konferencji prasowej w Sejmie opinię KRS z 18 października, w której Rada pozytywnie zaopiniowała co do zasady projekt złożony przez PSL. Projekt enumeratywnie wymienia wszystkie sądy rejonowe w Polsce i tym samym uniemożliwia ich reorganizację przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

W ocenie KRS jest on "przejawem troski o zgodność podstawy prawnej funkcjonowania sądów powszechnych z Konstytucją" - czytamy w opinii.

Reklama

"Dzięki tej opinii i dzięki postawie marszałek (Sejmu) Ewy Kopacz, która obiecała, że jeśli będzie wszystko przygotowane we właściwym czasie - czyli będą wszystkie opinie instytucji niezbędnych, w tym KRS - to na najbliższym posiedzeniu Sejmu za dwa tygodnie ta ustawa będzie dana do pierwszego czytania przed wysoką izbą" - powiedział Bury. Kolejne posiedzenie Sejmu ma się odbyć w dniach 7-9 listopada.

Kopacz mówiła na początku października, że w przypadku obywatelskiego projektu złożonego przez PSL w grę wchodzą pierwsze listopadowe posiedzenia, jednak będzie to jeszcze zależało od tego, jak ułożą się inne pilne sprawy.

W opinii z 18 października Rada przypomniała także, iż "konsekwentnie wyrażała negatywne opinie (...) w stosunku do projektu rozporządzeń ministra sprawiedliwości w sprawie zniesienia niektórych sądów rejonowych" - zaznaczył Bury. "Minister niestety albo tej opinii nie przeczytał, albo też nie chce się z nią liczyć" - skomentował szef klubu PSL.

Na początku października Gowin podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym 79 małych sądów rejonowych zostanie zniesionych i stanie się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2013 roku.

Bury podkreślił, że PSL od początku krytykowało rozporządzenie zmierzające - jak mówił - do likwidacji sądów rejonowych. Przypomniał, że PSL chce, by przepisy, na mocy których minister może dokonywać reorganizacji sądów, zbadał Trybunał Konstytucyjny. Poselski wniosek w tej sprawie trafił do TK w czerwcu.

Reorganizacja sądownictwa rejonowego w drodze rozporządzenia została też zaskarżona do TK przez Krajową Radę Sądownictwa.