Szef klubu PSL Jan Bury wyraził nadzieję, że Sejm, uchwalając ustawę, zmieni "trudną, upartą postawę ministra Gowina".

Bury zaprezentował na środowej konferencji prasowej w Sejmie opinię KRS z 18 października, w której Rada pozytywnie zaopiniowała co do zasady projekt złożony przez PSL. Projekt enumeratywnie wymienia wszystkie sądy rejonowe w Polsce i tym samym uniemożliwia ich reorganizację przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

W ocenie KRS jest on "przejawem troski o zgodność podstawy prawnej funkcjonowania sądów powszechnych z Konstytucją" - czytamy w opinii.

"Dzięki tej opinii i dzięki postawie marszałek (Sejmu) Ewy Kopacz, która obiecała, że jeśli będzie wszystko przygotowane we właściwym czasie - czyli będą wszystkie opinie instytucji niezbędnych, w tym KRS - to na najbliższym posiedzeniu Sejmu za dwa tygodnie ta ustawa będzie dana do pierwszego czytania przed wysoką izbą" - powiedział Bury. Kolejne posiedzenie Sejmu ma się odbyć w dniach 7-9 listopada.

Kopacz mówiła na początku października, że w przypadku obywatelskiego projektu złożonego przez PSL w grę wchodzą pierwsze listopadowe posiedzenia, jednak będzie to jeszcze zależało od tego, jak ułożą się inne pilne sprawy.

W opinii z 18 października Rada przypomniała także, iż "konsekwentnie wyrażała negatywne opinie (...) w stosunku do projektu rozporządzeń ministra sprawiedliwości w sprawie zniesienia niektórych sądów rejonowych" - zaznaczył Bury. "Minister niestety albo tej opinii nie przeczytał, albo też nie chce się z nią liczyć" - skomentował szef klubu PSL.

Na początku października Gowin podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym 79 małych sądów rejonowych zostanie zniesionych i stanie się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2013 roku.

Bury podkreślił, że PSL od początku krytykowało rozporządzenie zmierzające - jak mówił - do likwidacji sądów rejonowych. Przypomniał, że PSL chce, by przepisy, na mocy których minister może dokonywać reorganizacji sądów, zbadał Trybunał Konstytucyjny. Poselski wniosek w tej sprawie trafił do TK w czerwcu.

Reorganizacja sądownictwa rejonowego w drodze rozporządzenia została też zaskarżona do TK przez Krajową Radę Sądownictwa.