Obecnie wniosek o paszport należy składać do urzędu właściwego dla miejsca zamieszkania. Zgodnie z projektem organem paszportowym właściwym do wydania paszportu lub odmowy będzie w kraju wojewoda, do którego wpłynie wniosek, a za granicą - konsul.
Jak podkreślają autorzy projektu, zmiana ta jest możliwa dzięki funkcjonującej od 2006 r. centralnej ewidencji wydanych i unieważnionych dokumentów paszportowych, która umożliwia zdalny dostęp do zasobów informacyjnych każdemu organowi paszportowemu w kraju i za granicą.
W rejestrze tym znajdują się dane o dokumentach paszportowych wydawanych od 2002 roku. Okres ważności paszportów, które nie były ujęte w ewidencji, upłynął z końcem 2011 roku.
Nowela poszerza też katalog przypadków, w których może zostać wydany paszport tymczasowy. Będą mogły go otrzymywać osoby przebywające w Polsce i za granicą w udokumentowanych nagłych przypadkach związanych z prowadzoną działalnością zawodową, np. zagranicznym kontraktem..
Obecnie nie ma możliwości wydania paszportu tymczasowego osobie, która z uwagi na wykonywaną działalność zawodową musi pilnie wyjechać za granicę. Niejednokrotnie skutkowało to faktycznym brakiem możliwości wykonania obowiązków służbowych.
W noweli zaproponowano też nowy sposób prowadzenia postępowań o wydanie drugiego paszportu. Obecne rozwiązania powierzają całość sprawy do realizacji ministrowi spraw wewnętrznych.
Oznacza to, że wniosek o drugi paszport - niezależnie od miejsca zamieszkania w kraju bądź za granicą - trzeba składać w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
Nowe rozwiązanie zakłada, że minister spraw wewnętrznych będzie wydawał decyzję w sprawie wyrażenia zgody bądź też odmowy na wydanie drugiego paszportu, a przyjęcia wniosku i wydania drugiego paszportu dokona dowolny - wybrany przez obywatela - organ paszportowy.