Ministerstwo Gospodarki chce wprowadzić obniżki opłat dla słabszych ekonomicznie odbiorców gazu ziemnego. Z dodatkowej ochrony skorzystają nawet wówczas, gdy zalegają z opłatami.
Dostawy gazu zostaną im wstrzymane dopiero, gdy nie będą płacić przez co najmniej cztery miesiące (licząc od upływu terminu płatności) i po wyznaczeniu dodatkowego, dwutygodniowego terminu do uregulowania zaległych i bieżących należności.
Sprzedawca paliwa będzie też musiał wcześniej dwukrotnie pisemnie powiadomić o zamiarze wypowiedzenia umowy.
Takie instrumenty ochrony dla odbiorców słabszych ekonomicznie przewiduje projekt ustawy – Prawo gazowe, przygotowywany w ramach projektu pakietu energetycznego przez Ministerstwo Gospodarki.
– Zostały one wprowadzone zgodnie z postanowieniami dyrektywy 2003/55/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 26 czerwca 2003 r., dotyczącej wspólnych zasad rynku wewnętrznego gazu ziemnego, która przewiduje zapewnienie niezbędnych dostaw gazu ziemnego dla uboższych odbiorców oraz zdefiniowanie, jakie wymogi te osoby muszą spełniać – wyjaśnia radca prawny Wojciech Biernacki z Kancelarii Radców Prawnych Biernaccy.
Dodaje, że projekt ustawy – Prawo gazowe przewiduje, że mieliby oni podobne uprawnienia przy ponoszeniu opłat jak tzw. odbiorcy wrażliwi, pobierający energię elektryczną.

Kto zapłaci mniej

Zaproponowano, aby za gaz ziemny płaciły mniej osoby, którym przyznano zasiłek stały albo okresowy, pod warunkiem, że zawarły z przedsiębiorstwem umowę o sprzedaż gazu, mieszkają w miejscu, do którego jest on dostarczany, przedstawiły kopię decyzji o przyznaniu zasiłku i oświadczenie o ilości osób w rodzinie, złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej.
Po spełnieniu tych wymogów ich rachunki zostaną pomniejszone o kwotę rocznego ryczałtu, w wysokości nie więcej niż 30 proc. i nie mniej niż 20 proc. iloczynu zużycia gazu i jego średniej ceny dla odbiorcy w gospodarstwie domowym w poprzednim roku kalendarzowym.
Średnia cena obejmie opłaty za przesyłanie, dystrybucję, magazynowanie, skraplanie gazu ziemnego oraz regazyfikację skroplonego gazu ziemnego, które obliczy i ogłosi prezes Urzędu Regulacji Energetyki.
Natomiast próg zużycia gazu będzie zależał od liczby osób w gospodarstwie domowym: dla osoby samotnie gospodarującej będzie to 900 kWh rocznie, dla gospodarstw składających się z 2 do 4 osób – 1250 kWh rocznie, natomiast dla większych rodzin – 1500 kWh.

Weryfikacja

Projekt zobowiązuje przedsiębiorstwo gazownicze do sporządzenia wykazu osób, które zwróciły się o pomniejszenie rachunku. Dane te zweryfikują następnie ośrodki pomocy społecznej. Będą one też miały obowiązek informować przedsiębiorstwa o utracie przez poszczególnych odbiorców uprawnień do niższych opłat.
Obowiązek poinformowania o utracie uprawnień spoczywać też będzie na samym odbiorcy.
Przedsiębiorstwo gazownicze, pobierające obniżone opłaty, otrzyma rekompensatę w postaci dotacji przedmiotowej z budżetu państwa.

Etap legislacyjny
Projekt