Po wejściu w życie Ustawy z 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o licencji syndyka (Dz.U. nr 239, poz. 1590) zmieniła się procedura przeprowadzania egzaminu dla osób ubiegających się o licencję syndyka.
Jak wygląda egzamin na syndyka
Materiał do egzaminu jest bardzo szeroki: obejmuje zagadnienia z zakresu prawa, ekonomii i finansów oraz zarządzania, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki postępowania upadłościowego i naprawczego.
Od 1 stycznia 2011r. egzamin na syndyka ma formę pisemną, co ma zapewnić przejrzystość i równość reguł dla wszystkich zdających.
Egzamin dzieli się na dwie części: rozwiązanie testu składającego się ze 100 pytań zawierających po trzy propozycje odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa i wykonanie zadania problemowego.
Zadanie problemowe - wykonanie zadania problemowego ocenia się w skali od 0 do 30 punktów, ale na egzaminie trzeba zdobyć co najmniej 20 punktów.
Na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości zamieszczona została już lista osób, które pozytywnie zdały egzamin.
Podobnie jak w zeszłym roku – MS opublikowało również test wraz z odpowiedziami i zadanie problemowe z egzaminu dla osób ubiegających się o licencję syndyka.
Szczegóły dostępne są na stronie ms.gov.pl.