16 litrów piwa, 4 litry wina oraz 1 litr wódki – tyle mogą bez płacenia cła przywieźć do Polski kibice wracający z meczów Euro 2012, które zostaną rozegrane za wschodnią granicą. Za przekroczenie limitów grozi kara.
Ograniczenia przy przekraczaniu granicy polsko - ukraińskiej / DGP
Kibice, którzy mecze Euro 2012 będą oglądać na żywo u naszych wschodnich sąsiadów, muszą pamiętać przede wszystkim, że Ukraina nie należy do Unii Europejskiej. To z kolei powoduje, że przepisy prawne obowiązujące w tym państwie często bardzo różnią się od naszych.
Drugą konsekwencją tego faktu jest to, że Polskę i Ukrainę dzieli granica państwowa. Tak więc aby nie narazić się strażnikom granicznym, lepiej wiedzieć, co i w jakich ilościach można przez tę granicę przewieźć.
Wspólnie z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów radzimy, jakich zasad przestrzegać, wybierając się do naszych wschodnich sąsiadów lub od nich wracając, aby nie popaść w konflikt z prawem.

Podróż samolotem

Zapewne duża część kibiców udając się na Ukrainę wybierze samolot. Warto więc poznać prawa, jakie przysługują pasażerom w razie zagubienia przez linię lotniczą bagażu czy opóźnienia lub odwołania lotu.
– Kwestie związane ze zwrotem biletu są uregulowane w regulaminach linii lotniczych i to je należy gruntownie przeanalizować. Przy zakupie biletu na lotnisku czy w oddziałach linii lotniczych zawsze można uzyskać informacje o sposobach zwrotu biletu lotniczego – radzi Andriy Kolotiy, adwokat w kijowskim oddziale Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.
Wyjaśnia, że możliwość zwrotu zależy np. od wysokości ceny biletu, tzn. np. biletów zakupionych w promocyjnych cenach zwrócić nie można. Ponadto to, czy i w ogóle dostaniemy z powrotem jakieś pieniądze, zależy też od terminu dokonania zwrotu – im później zwrócimy bilet, tym mniejsza kwota wróci na nasz rachunek. Dokonując zwrotu, zawsze należy mieć oprócz samego biletu dowód potwierdzenia jego zakupu.
– W większości linii nie dostaniemy 100 proc. poniesionych kosztów – zaznacza Andriy Kolotiy.
– Zwrot pieniędzy za bilet jest możliwy, gdy lot jest opóźniony o więcej niż 5 godzin lub odwołany. Jeżeli opóźniony lot został przełożony na następny dzień, linia lotnicza musi zapewnić pasażerowi opiekę: bezpłatny nocleg, posiłki, kontakt telefoniczny. Gdy tego nie robi, można złożyć reklamację – wyjaśnia Agnieszka Majchrzak z biura prasowego UOKiK.
Jeżeli linia lotnicza zagubi bagaż lub doprowadzi do jego zniszczenia, powinniśmy jeszcze na lotnisku, wypełnić specjalny formularz tzw. PIR (ang. property irregularity report).
– Ponadto trzeba w terminie siedmiu dni od odbioru zniszczonego bagażu złożyć reklamację do linii lotniczej. W niej podajemy wycenę zniszczonej walizki lub jej zawartości – tłumaczy Agnieszka Majchrzak.Euro 2012 - Jeszcze 39 dni
Oprócz złożenia reklamacji poszkodowany pasażer ma również możliwość złożenia skargi do miejscowego urzędu ochrony praw konsumentów.
– Jednak z powodu długotrwałej procedury rozpatrzenia skarg nie jest to skuteczne w wypadku krótkotrwałej podróży na Ukrainę – zaznacza Andriy Kolotiy.
Ponadto na Ukrainie działa urząd do spraw zarządzania lotnictwem – Państwowa Służba Lotnictwa (http://avia.gov.ua).
– Urząd ten działa w oparciu o Kodeks Powietrzny Ukrainy. Kodeks ten reguluje także ochronę praw pasażerów linii lotniczych – informuje Andriy Kolotiy.
Konsumenci, którzy znajdą się w tarapatach, mogą również liczyć na pomoc ze strony Ukraińskiej Federacji Wszystkich Konsumentów Pulse, w skład której wchodzą organizacje pozarządowe.
– Celem federacji jest m.in. reprezentowanie interesów konsumentów w relacjach z przedsiębiorcami – wyjaśnia Agnieszka Majchrzak.
Jednak na pomoc żadnej z wyżej wymienionych instytucji nie będzie mógł liczyć kibic, który przy przekraczaniu granicy naruszy przepisy celne. Dlatego też warto wiedzieć, jakie obowiązują limity przy przewożeniu wyrobów tytoniowych czy alkoholu. Zwłaszcza że od 1 czerwca, a więc od momentu rozpoczęcia Euro 2012, na Ukrainie zacznie obowiązywać nowy kodeks celny.
– Ustanawia on pewne ograniczenia przywozu na terytorium Ukrainy alkoholu i papierosów, czyli towarów z grupy akcyzowej. Osobom, które nie mają ukończonych 18 lat, prawo zabrania przywozu tych towarów na terytorium Ukrainy – mówi Andriy Kolotiy.
Pozostałe osoby mogą wwozić do naszych sąsiadów bez deklarowania oraz zapłacenia cła 200 papierosów albo 50 cygar, albo 250 gram tytoniu. Natomiast jeżeli chodzi o alkohol, limity te wyglądają w następujący sposób: 1 litr wódki, 2 litry wina albo 5 litrów piwa.
– Na Ukrainę z Polski lub innego kraju UE można wwieźć na własny użytek produkty spożywcze nieprzekraczające 50 euro na osobę i ważące nie więcej niż 2 kg. Bez deklaracji celnej można też wwieźć do 10 tys. euro w gotówce – dodaje Agnieszka Majchrzak.

Co przywieźć

Limity obowiązują również w drugą stronę. Warto mieć to na względzie, gdy będziemy chcieli przywieźć od naszych wschodnich sąsiadów jako prezent np. alkohol.
– Do Polski z Ukrainy można przywieźć maksymalnie: 1 l alkoholu powyżej 22 proc., 2 l alkoholu poniżej 22 proc., 4 l wina niemusującego, 16 l piwa, 40 sztuk papierosów (w transporcie lądowym), 200 sztuk w transporcie lotniczym – podaje Agnieszka Majchrzak.
Co więcej, wybierając upominki, warto także zwracać uwagę, jaka jest ich wartość.
– Wyjeżdżając z Ukrainy do państw UE, nie zapłacimy cła, pod warunkiem że produkty w bagażu, które kupiliśmy np. na prezent, nie są droższe niż 300 euro (transport lądowy) lub 430 euro (transport lotniczy). Do tych wartości nie wlicza się tytoniu oraz alkoholu – objaśnia Agnieszka Majchrzak.
I dodaje, że jeżeli wartość towarów w naszym bagażu nie przekracza wymienionych ilości, na granicy należy skierować się do pasa „Nic do zgłoszenia”. W czasie rozgrywek na polskich i ukraińskich granicach będą funkcjonować „Euro 2012 zielone pasy”.
– Przy przekroczeniu dopuszczalnych limitów turyście może grozić: ostrzeżenie pisemne, kara pieniężna, konfiskowanie towarów. Rozmiar kary zależy od wartości towarów przewożonych poza wyznaczonym limitem – ostrzega Andriy Kolotiy.

Wynajem samochodu

Część z kibiców, którzy dotrą na Ukrainę samolotami, zechce zapewne wynająć samochód. Wypożyczalnie samochodów znajdują się w większych miastach i zazwczyczaj są usytuowane w pobliżu lotnisk czy dworców.
– Koniecznie trzeba zapytać o to, co obejmuje ubezpieczenie oraz cena, jakie dodatkowe opłaty przewiduje umowa (np. za usterki, dodatkowego kierowcę), czy wynajmujący określa limit kilometrów. Należy sprawdzić stan samochodu, a umowę sporządzić na piśmie. Zwracając auto, trzeba podpisać z pracownikiem wypożyczalni protokół zdawczy, potwierdzający, że samochód został zwrócony bez usterek – radzi Agnieszka Majchrzak.