W razie śmierci głównego lokatora mieszkania komunalnego najbliższe osoby, które stale z nim zamieszkują, wstępują w stosunek najmu tego lokalu z mocy prawa, niezależnie od tego, czy są spadkobiercami.

Czy nadal mogę mieszkać w lokalu komunalnym

Dwa tygodnie temu zmarł mój tata, który był głównym najemcą lokalu komunalnego. Jestem w nim zameldowany od urodzenia. Czy zostanę pozbawiony dachu nad głową?

Czy mogę się odwołać od decyzji burmistrza

Po śmierci babci miasto przyznało prawo najmu mieszkania komunalnego mojej matce, która w tym lokalu nie mieszkała ani też nie opiekowała się dziadkami, ani swoimi dziećmi. Czy mogę odwołać się od takiej decyzji?

Czy liczy się posiadanie drugiego mieszkania

Od dwóch lat stale zamieszkuję z dziadkami w mieszkaniu komunalnym, a swoje mieszkanie własnościowe wynajmuję studentom. Czy będę miała prawo do zamieszkiwania w lokalu dziadków w razie ich śmierci?

Czy przejmę najem mieszkania socjalnego

Mieszkam z dziadkiem w gminnym lokalu socjalnym. Czy po jego śmierci będę mogła przejąć po nim mieszkanie?

Czy byli właściciele przejmą kamienicę

Do wynajmowanego przeze mnie lokalu komunalnego zgłosili swoje roszczenia byli właściciele, którym nieruchomość została odebrana po wojnie. Czy jako główny najemca nie mam w takiej sytuacji prawa pierwszeństwa do nabycia mieszkania?

Czy mogę złożyć wniosek bez oferty urzędu

Stałem się najemcą mieszkania komunalnego po śmierci ojca. Sprzedaż mieszkań komunalnych odbywa się w sytuacjach, gdy zgodzi się na to gmina. Czy mogę jednak sam złożyć wniosek o wykup?

Czy mogę rozłożyć należność na raty

Chcę wykupić mieszkanie od gminy, jednak nie stać mnie na zapłatę całości ceny. Czy mogę poprosić o rozłożenie jej na raty?

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej:

Kto z rodziny może przejąć najem mieszkania komunalnego

W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE pytania.

Damian Michalczuk