Osoba, której dotyczy niezgodny z prawdą artykuł prasowy, może przesłać do redakcji wniosek o sprostowanie materiału. Jeżeli materiał naruszył jej dobra osobiste, może ścigać autora na drodze cywilnej lub karnej.
Wydarzenia z życia osób publicznych, celebrytów czy poczynania największych firm są na co dzień przedmiotem publikacji prasowych, programów radiowych i telewizyjnych.
Chociaż prawo prasowe nakazuje dziennikarzom szczególną ostrożność i rzetelność przy zbieraniu informacji, które chcą wykorzystać w swoich materiałach, to zdarza się, że pojawiają się w nich informacje niezgodne z prawdą.
Czasami wystarczy jedno zdanie, np. z naszych źródeł wynika, że minister X przyjął łapówkę w związku ze sprzedażą majątku publicznego albo spółce C. grozi w najbliższym czasie upadłość.
Po takiej publikacji nie trzeba czekać długo na ciągnącą się miesiącami aferę wokół szefa resortu czy pikujące następnego dnia wykresy z wyceną akcji spółki.
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak bronić się przed nierzetelnymi publikacjami prasowymi
W pełnej wersji artykułu:
- Na czym polega sprostowanie
- Kiedy można odmówić sprostowania
- Jak dochodzić roszczeń przed sądem
- Jak złożyć pozew o naruszenie dóbr
- Czy oczerniający artykuł może być podstawą do ścigania karnego