Przedsiębiorcy, którzy nigdy nie realizowali takich zamówień, mogą z powodzeniem się o nie ubiegać. Nie są pozbawieni szans, bo liczy się także doświadczenie zdobyte przy prywatnych zleceniach.

Gdzie znaleźć ogłoszenie o przetargu

Prowadzę niedużą firmę budowlaną. Nigdy dotąd nie startowałem w przetargach publicznych, ale teraz chciałbym spróbować swych sił. Interesują mnie przede wszystkim remonty, docieplenia budynków, prace przy elewacjach. Czy jest szansa na wyselekcjonowanie takich właśnie zleceń na rynku lokalnym (gmina, powiat)?

Czy zawsze trzeba przedstawiać oryginał dokumentów

Czy do każdego przetargu będę potrzebował osobnych zaświadczeń?

Czy doświadczenie ma znaczenie w przetargach

Chcąc zorientować się w wymaganiach stawianych w zamówieniach publicznych przeczytałem kilka ogłoszeń. W każdym wymagane jest udowodnienie doświadczenia, najczęściej poprzez referencje potwierdzające realizację podobnych zleceń. Czy dlatego, że nie realizowałem dotychczas żadnych zleceń publicznych, nigdy nie będę mógł wziąć udziału w przetargu?

Jakie dokumenty trzeba przygotować do przetargu

Jak długo zachowają ważność dokumenty składane w przetargu? Czy mogę je przygotować „na zapas”?

Czy można spełnić warunki, nie mając doświadczenia

Sformułowane w ogłoszeniu wymagania dotyczące doświadczenia są na tyle wygórowane, że sam ich nie spełniam, chociaż jestem przekonany, że nie miałbym żadnych problemów z wykonaniem zlecenia. Czy jest jakiś sposób na pokonanie tej przeszkody?

W jakich przypadkach można stracić wadium

Czy to prawda, że wpłacone przeze mnie wadium zostanie zatrzymane, jeśli okaże się, że nie spełniam warunków udziału w przetargu?

Co można kwestionować w odwołaniu

Złożyłem ofertę w niedużym przetargu na wymianę okien w budynku urzędu. Zwyciężyła firma, która zaproponowała okna niezgodne ze specyfikacją. Czy mogę postawić taki zarzut w odwołaniu?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak mała firma może pierwszy raz wystartować w przetargu publicznym
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedz na WSZYSTKIE powyższe pytania

Kredyt dla firm na dowolny cel. Kwota nawet do 1,2 mln. Sprawdź szczegóły!