Do 15 marca przedsiębiorcy muszą przekazać marszałkowi województwa informacje o wytworzonych w 2011 roku odpadach. Za spóźnienie grozi 500 zł, ale kara może wzrosnąć do 2 tys. zł, gdy firma nadal będzie uchylać się od tego obowiązku.
Zgodnie z ustawą z 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz.U. z 2010 r. nr 185, poz. 1243 z późn. zm.) firmy, w wyniku działalności których powstają odpady, muszą prowadzić ich ewidencję i przygotowywać sprawozdania, w których informują marszałka m.in. o tym, ile i jakich odpadów powstało w ich przedsiębiorstwie.
– Z obowiązków ewidencyjnych i sprawozdawczych są zwolnieni między innymi wytwórcy odpadów komunalnych – mówi Alicja Lidzińska, prawnik w kancelarii Gide Loyrette Nouel.
To oznacza, że jeżeli w firmie pracownicy wyrzucają ogryzki, butelki po napojach i papierki po cukierkach, firma nie musi tego odnotowywać w żadnej ewidencji.
Alicja Lidzińska wskazuje, że sprawozdania nie muszą składać także osoby fizyczne i jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami, gdy odpady wykorzystywane są na własne potrzeby.
Dodaje, że także firmy prowadzące działalność w zakresie transportu odpadów, które nie są ich posiadaczami, pomimo obowiązku prowadzenia uproszczonej ewidencji odpadów nie muszą składać sprawozdań o wytworzonych odpadach, gdyż przepisy przewidują dla nich odrębne regulacje.
Do 15 marca muszą się rozliczać także przedsiębiorcy odpowiadający za gospodarkę odpadami ze zużytych urządzeń RTV i AGD.
Zgodnie z ustawą z 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz.U. nr 180, poz. 1495 ze zm.) przedsiębiorcy informują głównego inspektora ochrony środowiska o masie urządzeń, jakie wprowadzili do obrotu w ciągu drugiego półrocza poprzedniego roku.
Podają też dane o ilości zużytych urządzeń, jakie zebrali w tym okresie, oraz ilości sprzętu, który trafił do przetworzenia.