Prezes sądu będzie informował o terminie i miejscu przeprowadzenia konkursu na stanowisko asystenta sędziego przez 30 dni. To oznacza, że termin ten skróci się o połowę.
Prezes sądu będzie informował o terminie i miejscu przeprowadzenia konkursu na stanowisko asystenta sędziego przez 30 dni. To oznacza, że termin ten skróci się o połowę.
Faza projektu
Takie rozwiązanie znalazło się w projekcie rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie przeprowadzenia konkursów na stanowiska asystenta sędziego.
Jak wyjaśnia Joanna Dębek z biura prasowego Ministerstwa Sprawiedliwości decyzja o skróceniu okresu publikacji ogłoszenia o konkursie z 60 do 30 dni to odpowiedź na postulaty zgłaszane przez prezesów sądów.
Domagali się oni bowiem wprowadzenia rozwiązań, które pozwoliłyby w sposób szybszy wdrażać procedury konkursowe.
– Okres 30 dni jest zupełnie wystarczający do zgłoszenia odpowiedniej liczby kandydatów chętnych do wzięcia udziału w konkursie.
Zabieg ten przyczyni się zatem do sprawnego obsadzenia zwolnionych stanowisk asystentów sędziów w celu utrzymania pełnej zaplanowanej obsady – mówi Joanna Dębek.
Rzeczywistość
Obecnie rozpisanych jest 141 konkursów na stanowiska asystentów sędziów.
Jednak zdaniem przedstawicieli Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Asystentów Sędziów problem z nieobsadzonymi etatami nie polega na tym, że procedura konkursowa trwa zbyt długo.
I wskazują, że chętnych do wykonywania tego zawodu jest mało, gdyż warunki pracy asystentów sędziów są ciężkie, płace zbyt niskie, a wymagania dla kandydatów za wysokie.
Stowarzyszenie, które opiniowało projekt opisywanego rozporządzenia, zaproponowało, aby wydłużyć czas trwania konkursu z 90 minut do 120.
– Konkurs składa się z testu obejmującego 36 pytań i dwóch kazusów polegających na opracowaniu projektu postanowień sądu wraz z uzasadnieniem – wskazuje Piotr Kwaka, przewodniczący OSAS.
Stowarzyszenie, proponując wydłużenie czasu trwania konkursu, uwzględniło uwagi zgłaszane przez osoby przystępujące do niego. Ich zdaniem 90 minut nie starcza na rozwiązanie testu i sporządzenie dwóch kazusów, zwłaszcza że zdający nie mogą korzystać ze sprzętu komputerowego.
Resort sprawiedliwości uznał jednak, że brak jest argumentów uzasadniających wydłużenie czasu trwania etapu pisemnego konkursu.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama