Małżonkowie mają prawo swobodnie umówić się co do tego, jak będą wyglądać ich finanse. Nie muszą pracować na wspólne konto, lecz każdy z nich może pomnażać wyłącznie swoje oszczędności.
Małżonkowie mają prawo swobodnie umówić się co do tego, jak będą wyglądać ich finanse. Nie muszą pracować na wspólne konto, lecz każdy z nich może pomnażać wyłącznie swoje oszczędności.
Dwaj wierzyciele męża chcą wystąpić do sądu o ustanowienie rozdzielności majątkowej w naszym małżeństwie, ponieważ z części męża chcą zaspokoić swoje roszczenia. Czy mają prawo tego żądać? Czy sąd powinien wskazać datę ustanowienia tej rozdzielności?
Czytelniczka wniosła do sądu sprawę o ubezwłasnowolnienie męża. Między małżonkami jest wspólność majątkowa. Czy w razie orzeczenia ubezwłasnowolnienia powstanie między nimi rozdzielność majątkowa?
Po utracie pracy mąż zaczął nadużywać alkoholu i zaciąga długi. Nie chce się zgodzić na zawarcie umowy o rozdzielności majątkowej. Notariusz odmówił sporządzenia intercyzy, gdy dowiedział się, że tylko ja się tego domagam. Czy z ważnych powodów jeden małżonek może żądać rozdzielności?
Małżonkowie chcą ustanowić rozdzielność majątkową i sporządzić intercyzę. Czy taką umowę muszą zawrzeć u notariusza nawet wówczas, gdy oboje są zgodni co do jej wprowadzenia?
Małżonkowie chcą zawrzeć intercyzę i ustanowić rozdzielność majątkową wstecz oraz podzielić majątek, którego do tej pory się dorobili. Na jakich zasadach może zostać przeprowadzony podział? Czy mimo istnienia rozdzielności będą mogli robić wspólne zakupy?
Przed ślubem rodzice namówili mnie do sporządzenia intercyzy. Mąż dobrze zarabia i jego majątek osobisty jest bardzo duży, natomiast ja od dawna jestem bezrobotna, wychowuję dzieci i niewiele się dorobiłam. Czy w czasie trwania małżeństwa możliwa jest zmiana treści intercyzy?
Małżonkowie wiodą spór o to, czy obraz znanego malarza, który znajduje się w ich domu, wchodzi w skład majątku wspólnego obojga, czy tylko do majątku osobistego żony. Czy każde z nich może się w tej sprawie zwrócić do sądu o rozstrzygnięcie sporu?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Wspólność majątkową może rozwiązać sąd lub intercyza
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama