Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak poinformował w piątek, że poparł kandydaturę płk. Jerzego Artymiaka na szefa Naczelnej Prokuratury Wojskowej. Prezydent Bronisław Komorowski podejmie decyzję ws. wniosku prokuratora generalnego o powołanie nowego naczelnego prokuratora wojskowego na początku przyszłego tygodnia.

"Kierując się naczelną zasadą, która także obowiązuje w prokuraturze, o lojalności podwładnych wobec przełożonych, chciałbym powiedzieć, że popieram wniosek prokuratora generalnego do prezydenta o powołanie płk. Artymiaka na nowego naczelnego prokuratora wojskowego" - powiedział szef MON.

Siemoniak - jak sam zastrzegł - niezależnie od przyszłej decyzji prezydenta w tej sprawie, wyraził podziękowanie za zaangażowanie i dotychczasową służbę obecnego szefa NPW gen. Krzysztofa Parulskiego.

Siemoniak o płk. Artymiaku: dobra osoba na obecny czas

Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak uważa, że płk. Jerzy Artymiak jest dobrze przygotowany do pełnienia funkcji szefa prokuratury wojskowej. "Potrzeba tej prokuraturze spokoju i stabilności" - dodał.

Szef MON, mówiąc o płk. Artymiaku, powiedział, że "wydaje się on osobą bardzo dobrze merytorycznie przygotowaną i mającą poczucie, że najważniejsze w pracy prokuratora nie są konferencje prasowe, tylko to, co się dzieje w sądzie - jakość dokumentów, aktów oskarżenia".

"Uzyskałem wspólny pogląd z ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym o dążeniu do włączenia prokuratury wojskowej do prokuratury powszechnej z zachowaniem jej odrębności wewnątrzorganizacyjnej i utrzymaniem obecności żołnierzy prokuratorów" - dodał szef MON.

Los gen. Parulskiego zależy od prezydenta - zależy czy poprze kandydaturę płk. Artymiaka

Pytany o przyszłość obecnego naczelnego prokuratora wojskowego gen. Krzysztofa Parulskiego, szef MON powiedział, że uzależnione jest to od tego, czy prezydent poprze kandydaturę płk. Artymiaka. "Prokuratorzy w mundurach są w podwójnej roli, mogą pozostać prokuratorami w stanie spoczynku lub żołnierzami w rezerwie kadrowej. Więc tu dużo będzie zależało po pierwsze, od decyzji prezydenta, po drugie, od woli samego gen. Parulskiego. To w jego ręku jest jego przyszłość osobista czy zawodowa" - dodał.

Prezydent Bronisław Komorowski podejmie decyzję ws. wniosku prokuratora generalnego o powołanie nowego naczelnego prokuratora wojskowego na początku przyszłego tygodnia - poinformowała PAP w piątek szefowa biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek.

Siemoniak przypomniał też, że płk Artymiak miał być od pierwszego marca zastępcą naczelnego prokuratora wojskowego. "To stanowisko zwalnia się z tym dniem więc, jak mówię, przy zastrzeżeniu, że prezydent się przychyli, będę oczekiwał propozycji" - dodał. Zaznaczył też, że nowy szef NPW będzie mógł zgodnie ze swoimi życzeniami kształtować grono współpracowników.

Powodem wniosku o odwołanie Parulskiego i powołanie Artymiaka była, jak wcześniej informowała Prokuratura Generalna, "publiczna i spektakularna" krytyka Parulskiego wobec Seremeta, co prokurator generalny uznał za sytuację "nie do zaakceptowania w kontekście zapewnienia sprawnego funkcjonowania hierarchicznej struktury, jaką jest prokuratura".

Wniosek o powołanie Artymiaka, który miałby zastąpić gen. Krzysztofa Parulskiego, w ubiegłą środę skierował do resortu obrony prokurator generalny Andrzej Seremet. Teraz pismo trafi do Bronisława Komorowskiego, bowiem zgodnie z prawem szefa wojskowej prokuratury powołuje prezydent na wniosek prokuratora generalnego złożony w porozumieniu z MON.