"Jest pewien konsensus co do tego, że prokuratura wojskowa, powinna być włączona w struktury prokuratury cywilnej, ale że jest pewna specyfika spraw wojskowych, która powinna być jakoś odzwierciedlona w kształcie prokuratury powszechnej, np. w postaci wydziału, pionu, biura - tutaj różne padają sformułowania" - powiedział dziennikarzom w Sejmie szef MON.

Jest konsensus, ale...są jeszcze inni

Zastrzegł jednak, że obecnie trudno przesądzić, jak te pomysły oceni rząd, parlament i prezydent. "Uczestników tej dyskusji będzie bardzo wielu, argumentów będzie bardzo dużo. Trudno w tym momencie to przesądzić" - dodał minister.

Siemoniak zapowiedział, że w środę ponownie spotka się z kandydatem na szefa prokuratury wojskowej płk. Jerzym Artymiakiem. Pierwszy raz szef MON rozmawiał z nim w poniedziałek. Zgodnie z prawem szefa wojskowej prokuratury powołuje prezydent na wniosek prokuratora generalnego złożony w porozumieniu z MON.

Powołanie nowego szefa NPW do końca tygodnia

Powołania Artymiaka w miejsce gen. Krzysztofa Parulskiego chce prokurator generalny Seremet. Powodem jest "publiczna i spektakularna" krytyka Parulskiego wobec Seremeta po tym, jak w 9 stycznia w Poznaniu postrzelił się prokurator wojskowy płk Mikołaj Przybył. Wypowiedzi Parulskiego zaraz po tym wydarzeniu prokurator generalny uznał za nie do zaakceptowania w hierarchicznej instytucji, jaką jest prokuratura.

Szef MON powtórzył we wtorek wcześniejszą deklarację resortu, że decyzja ws. Artymiaka zostanie podjęta do końca tygodnia.

Prokuratura wojskowa nie utonie w prokuraturze powszechnej

Odnosząc się do przyszłości prokuratury wojskowej, Siemoniak podkreślił, że chce mieć pewność, w jakim kierunku będzie szła jej reforma. Poinformował, że zarówno z Seremetem, jak i Gowinem rozmawiał o tym, w jakiej formie prokuratura wojskowa miałaby być włączona do prokuratury cywilnej. "Sądzę, że w ramach prokuratury powszechnej powinien być odrębny wydział, pion, biuro - to jest kwestia wtórna, jak będzie się to nazywało, natomiast powinien być pewien element odrębności" - powiedział Siemoniak.

Dodał, że ważne będzie rozstrzygnięcie kwestii, czy prokuratorzy w mundurach będą mogli służyć w prokuraturze powszechnej. "To będzie wymagało zmiany ustawowej" - ocenił szef MON. Zaznaczył też zagadnienie uczestnictwa wojskowych prokuratorów w misjach zagranicznych. "Tu wszyscy podzielają argumenty, że lepiej, żeby to byli żołnierze" - powiedział Siemoniak.

Szef MON powiedział też, że omawiane było zagadnienie, czy szef wojskowych prokuratorów nadal będzie zastępcą prokuratora generalnego. "Rozmawialiśmy też o dobru śledztw, które są prowadzone przez tę prokuraturę" - dodał.

W poniedziałek kwestią sytuacji w prokuraturze, na wniosek prezydenta, zajęła się Krajowa Rada Prokuratury. W uchwale wydanej po prawie 10-godzinnej dyskusji Rada wskazała na potrzebę przygotowania i uchwalenia nowej ustawy o prokuraturze. Oceniła też, że nie ma konfliktu pomiędzy prokuratorami cywilnymi i wojskowymi.