"Nawet jeśli jesteśmy dzisiaj świadkami emocji czy różnicy zdań w obrębie prokuratury, to nie jestem pewien, czy to wystarczający powód, aby tę ideę uniezależnienia prokuratury od polityków pogrzebać" - oświadczył premier.

Tusk za utrzymaniem niezależności prokuratora generalnego

"Powiedziałbym nawet więcej, istota tej zmiany wydaje się jak najbardziej pożądana - utrzymanie tego novum, jakim jest rozdzielenie ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego i zasadnicza niezależność prokuratora generalnego i podległej mu instytucji wobec polityków" - dodał.

Tusk: kształt prokuratury wojskowej jest dziś archaiczny

Premier Donald Tusk ocenił w środę, że obecny kształt prokuratury wojskowej jest w dużym stopniu archaiczny, a zmiany "wydają się niezbędne". Dodał, że ma zaufanie do ministra sprawiedliwości, że dobrze przygotuje te zmiany.

"Prace w ministerstwie w odniesieniu do zmian i reform w relacjach prokuratura wojskowa - pozostała część prokuratury trwają, a ich celem jest racjonalizacja wydatków, usprawnienie i unowocześnienie działania prokuratury. Nie ulega wątpliwości, że dzisiejszy kształt tych relacji i kształt prokuratury wojskowej, a także sądownictwa wojskowego, jest w dużym stopniu archaiczny i pochodzi z czasów, kiedy była inna filozofia państwa" - ocenił Tusk na konferencji w Kancelarii Premiera.

Jak podkreślił, zmiany legislacyjne w tej sprawie "wydają się niezbędne".

Tusk powiedział, że poprosił szefa resortu sprawiedliwości Jarosława Gowina, aby propozycje zmian w prokuraturze brały pod uwagę różne punkty widzenia. "Jestem przekonany, że jak emocje opadną, wspólnie (...) wypracujemy taki model współpracy poszczególnych części prokuratury, który będzie optymalny" - dodał.

Jak oświadczył, ma pełne zaufanie do ministra Gowina, że dobrze przygotuje propozycje zmian.

Premier: w przyszłym tygodniu prawdopodobne sugestie personalne

W połowie przyszłego tygodnia lub pod jego koniec prawdopodobnie będziemy gotowi z pierwszymi sugestiami personalnymi - zapowiedział premier Donald Tusk. Wcześniej o sytuacji w prokuraturze ma rozmawiać z szefem MON, prokuratorem generalnym i - być może - z prezydentem.

Jak zapowiedział w środę na konferencji prasowej Tusk, z prokuratorem generalnym Andrzejem Seremetem spotka się po jego powrocie z Moskwy. Zapowiedział też rozmowę z ministrem obrony narodowej Tomaszem Siemoniakiem i z prezydentem Bronisławem Komorowskim - o ile ten sobie tego zażyczy.

"W mojej ocenie w połowie przyszłego tygodnia, może pod koniec przyszłego tygodnia, będziemy prawdopodobnie gotowi z pierwszymi sugestiami personalnymi - każdy w zakresie swoich konstytucyjnych i ustawowych kompetencji" - powiedział premier.

Jednak wyciąganie wniosków personalnych jest, wg. premiera, przedwczesne

Wyciąganie wniosków personalnych po poniedziałkowej próbie samobójczej prok. Mikołaja Przybyła byłoby przedwczesne - oświadczył w środę premier Donald Tusk.