W Elblągu ma powstać elektroniczny sąd dla banków tak zwany e -BTE wydający bankowe tytuły egzekucyjne wobec dłużników banków. Będzie to drugi po Lublinie elektroniczny sąd, ale przeznaczony tylko dla banków - zapowiedział w sobotę minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

Na konferencji prasowej w Elblągu szef resortu sprawiedliwości powiedział, że e-BTE powstanie w miejsce wydziału zajmującego się obecnie wpisywaniem papierowych ksiąg wieczystych do internetu. Są to tak zwane ośrodki migracji danych, które będą funkcjonowały jeszcze - jak ocenia resort sprawiedliwości - dwa lata.

Gdy elbląski wydział digitalizacji ksiąg wieczystych zakończy swoją pracę to stanie się siedzibą elektronicznego sądu dla banków. Minister powiedział, że spraw dotyczących nadawania bankowych tytułów egzekucyjnych jest w Polsce rocznie 1 mln 100 tys. Podkreślił, że prace legislacyjne pozwalające na funkcjonowanie e-BTE rozpoczną się na początku kadencji nowego parlamentu.

Jak zaznaczył Kwiatkowski do jedynego do tej pory w Polsce e-sądu w Lublinie wpłynęło do tej pory 1 mln 900 tys spraw. Natomiast z elektronicznego dostępu do ksiąg wieczystych skorzystały już 23 mln osób.

Szef resortu sprawiedliwości zapowiedział także, że w Elblągu już wkrótce ma się rozpocząć budowa nowego budynku dla sądów rejonowego i okręgowego. Jak ocenił Kwiatkowski ma to być najnowocześniejszy i najwyższy w Polsce sąd (11 kondygnacji). Jego budowa, której koszt oszacowano na 70 mln zł będzie sfinansowana z budżetu ministerstwa sprawiedliwości. Inwestycja ma się zakończyć w ciągu trzech lat.

Do tej pory nie wiadomo było kiedy ruszy budowa, ponieważ sąsiadująca z terenem, na którym miał powstać sąd spółdzielnia mieszkaniowa nie zgadzała się na jego lokalizację. Spółdzielcy protestowali, ponieważ uważali, że w pobliżu planowanego sądu jest zbyt mało miejsca na parkingi, a z chwilą uruchomienia sądu zwiększony będzie ruch samochodów. 20 października sąd administracyjny ma rozstrzygnąć ten spór.

"Obaj panowie kandydują z jednego okręgu udowadniając jak można świetnie współpracować"

Minister pytany co się stanie, gdy sąd rozstrzygnie tę sprawę pomyślnie dla spółdzielców powiedział, że "nie przewiduje innego scenariusza (niż pozwalający ruszyć z budową - PAP)".

"Sąd wydaje decyzje w oparciu o przesłanki formalnie. Osobiście analizowałem to od tej strony i mam nadzieję, oczywiście sądy są niezawisłe, że rozstrzygnięcie będzie takie, iż umożliwi rozpoczęcie inwestycji, a potrzeby mieszkańców uda się z pomocą władz miasta rozwiązać"- podkreślił.

Minister Kwiatkowski zapowiedział także, że elbląski areszt śledczy znalazł się wśród aresztów, do których mogą być dowożeni łamiący prawo podczas Mistrzostw Europy w 2012 roku. Takie areszty zlokalizowane będą w miastach, które są gospodarzami rozgrywek czyli w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu. Ale tworzona jest także lista rezerwowa aresztów w miastach znajdujących się w pobliżu miast gospodarzy i elbląski areszt jest wśród tych rezerwowych miejsc odosobnienia.

W konferencji uczestniczyli szef klubu parlamentarnego PSL Stanisław Żelichowski i wiceprzewodniczący klubu PO Sławomir Rybicki, obaj ubiegający się o ponowny wybór do Sejmu. Podziękował im za współpracę przy pracach legislacyjnych.

"Obaj panowie kandydują z jednego okręgu udowadniając jak można świetnie współpracować. To była wymarzona koalicja i chciałbym, żeby te marzenia trwały kolejne cztery lata, bo to są dobre marzenia dla Polski"- podsumował szef resortu sprawiedliwości.