Przedsiębiorcy prowadzący sezonową firmę nie muszą jej likwidować z końcem lata. Zamiast tego mają prawo zawiesić prowadzoną działalność.

Zawiesić działalność wolno na czas od 30 dni do 24 miesięcy. Okres ten może być oznaczony w dniach, miesiącach albo miesiącach i dniach.

Zawieszenie zaczyna się od daty wskazanej we wniosku, ale nie może to być termin poprzedzający złożenie dokumentów. Uśpienie firmy trwa do momentu złożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności lub do dnia wskazanego przez przedsiębiorcę. I tu jednak nie może to być dzień wcześniejszy niż data złożenia dokumentów.

Bezwzględnym warunkiem zawieszenia firmy jest niezatrudnianie pracowników. Chodzi tu jednak o przedsiębiorcę, który nie podpisał umów o pracę, a nie takiego, który zawarł umowy cywilne, np. zlecenia. Ten ostatni może zawiesić działalność gospodarczą.

W czasie zawieszenia działalności przedsiębiorca nie będzie wprawdzie mógł prowadzić żadnej działalności bieżącej, niemniej ma prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów i osiągać przychody finansowe. Wolno mu sprzedać własne środki trwałe i wyposażenie. Ma także prawo lub obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych związanych z działalnością wykonywaną przed zawieszeniem.

Każda firma osobno

W przypadku spółki cywilnej przerwa jest możliwa wyłącznie pod warunkiem poddania się procedurze przez wszystkich wspólników. To oni są bowiem przedsiębiorcami, a nie s.c. Niemniej wspólnik więcej niż jednej spółki cywilnej albo osoba funkcjonująca w kilku różnych formach prawnych nie musi zawieszać aktywności wszędzie. Wolno jej to zrobić w jednej lub kilku spółkach cywilnych, względnie w każdej innej spośród form prowadzonej działalności.

Może więc np. Jan Iksiński zawiesić działalność jako przedsiębiorca indywidualny, ale nie jako spółka z o.o., jeżeli jest jedynym jej wspólnikiem. Może zawiesić działalność spółka jawna, w której jest wspólnikiem, ale jednocześnie może on pozostać aktywnym przedsiębiorcą – wspólnikiem spółki cywilnej.



Na formularzach

Kiedy ma być uśpiona s.c., to wszyscy jej wspólnicy muszą wypełnić druk CEIDG-1. Dokumenty należy złożyć w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub w gminnej ewidencji, o ile przedsiębiorca nie został jeszcze po 1 lipca 2011 r. przeniesiony do spisu prowadzonego przez resort gospodarki. Wniosek o wpis informacji o zawieszeniu jest wolny od opłat.

E-wniosek składany jeszcze w urzędzie gminy, powinien być podpisany bezpiecznym podpisem elektronicznym. Jeśli przedsiębiorca go nie ma, to stosowny wydział działalności gospodarczej i zezwoleń zawiadomi go o konieczności zgłoszenia się do urzędu w celu podpisania wniosku. Jeśli jednak zainteresowany nie zareaguje w wyznaczonym terminie, urzędnik wyda decyzję o odmowie wpisu zawieszenia działalności gospodarczej. To samo dotyczy wezwania do usunięcia innych ewentualnych braków formalnych zgłoszenia.

Można zawiesić działalność przez ePUAP, czyli Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej, wchodząc na stronę http://epuap.gov.pl.

Przy korzystaniu z ePUAP nie jest konieczny certyfikowany podpis elektroniczny ani opłaty. Jednak, by zastosować nową metodę komunikacji z urzędem, przedsiębiorca musi założyć sobie darmowe konto użytkownika na ePUAP. Następnie wypełnia formularz, bądź dołącza podpisany dokument online na stronie Elektronicznego Urzędu Podawczego.

Gdyby zainteresowany wysłał papiery tradycyjnym listem poleconym, to jego podpis pod wnioskiem musiałby poświadczyć notariusz.

Zawiesić działalność wolno również przez pełnomocnika. Ten – załatwiając formalności – musi mieć ze sobą dokument pełnomocnictwa. Dołącza go do wniosku. Kopię przekazuje się do GUS, US i ZUS. Pełnomocnictwo nie musi być potwierdzone notarialnie.

W spółce handlowej

Jeżeli przedsiębiorca działa w formie spółki handlowej – czy to osobowej (np. jawnej), czy kapitałowej (np. z o.o.) – to zgłasza zawieszenie do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym. Używa wówczas formularza KRS-Z62. Do niego trzeba dołączyć uchwałę wspólników spółki osobowej lub zarządu spółki kapitałowej dotyczącą zawieszenia, a także oświadczenie o niezatrudnianiu pracowników.

W takich sytuacjach obowiązuje zasada jednego okienka. Oznacza to, że konieczne są również załączniki w postaci zgłoszeń i wniosków do urzędu statystycznego, skarbowego czy ZUS. W razie składania wniosku drogą elektroniczną wszystkie dokumenty należy samodzielnie przesłać do sądu i do urzędów.

Wniosek o wpis w KRS informacji o zawieszeniu działalności jest wolny od opłat sądowych. Nie podlega też ogłoszeniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

PRZYKŁAD
Posiadanie udziałów w sp. z o.o. nie wyklucza zawieszenia spółki cywilnej
Jan Iksiński i Andrzej Igrekowski wpisani do ewidencji działalności gospodarczej prowadzili w czasie wakacji bar nad morzem. Działali w formie spółki cywilnej. Pracowało dla nich osiem osób, ale wszyscy oni wykonywali zlecenia. Dlatego właściciele przedsiębiorstwa mogą z końcem września, po dokonaniu formalności, zamknąć interes do kolejnego lata.
Nie przeszkadza temu również fakt, że Jan Iksiński jest jeszcze wspólnikiem spółki z o.o. i kupił akcje na giełdzie. Z udziałami w spółkach kapitałowych nie musi nic robić, zawieszając działalność w CEIDG.

Podstawa prawna

Ustawa z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 220, poz. 1447 ze zm.).