Jak zabezpieczyć swoje prawa w związku partnerskim

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz13.06.2011, 03:00; Aktualizacja: 17.10.2011, 17:15

Osoby pozostające w związkach partnerskich mogą bronić swoich praw majątkowych, praw do dzieci i dziedziczenia. Wystarczą do tego rozwiązania prawne zawarte w obecnie obowiązujących ustawach i kodeksach. Przepisy pozwalają zabezpieczyć sprawy finansowe, uprawniają do świadczeń na dzieci, zapewniają udział w spadku

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

  • Zdziwiony(2011-08-17 12:36) Zgłoś naruszenie 30

    Czym zajmuje się autorka tego artukułu? No chyba nie prawem...
    Do której grupy podatkowej zaliczani są małzonkowie, a do której konkubenci?.
    Małzonkowie na mocy Ordynaci moga się rozliczać razem i odpowiadają solodarnie za zobowiązania podatkowe , natomiast konkubenci odpowiadają za zobowiązania podatkowe, bez jakichkolwiek preferencji jesli chodzi o obciążenia podatkowe- to chyba dyskryminacja własnie zpowodu braku slubu. Ustawodawca widzi związki partnerskie kiedy trzeba zabezpieczyć ściągalność zobowiązań podatkowych, natomiast traci z pola widzenia związki partnerskie kiedy przyznaje preferencyjne traktowwanie podatników.

    PS od kiedy małżonkowie nabywając nierucomość nabywają ją po połowie? Wspólnota małżeńska nie zna ułamków! nabywają, kązde z nich z osobna całość nieruchomośći!

    Odpowiedz
  • Kuba(2011-06-13 08:58) Zgłoś naruszenie 10

    Chyba autor, który pisał przedmiotowy artykuł nie do końca zna się na prawie i wypowiada się na tematy związków rejestrowanych oraz małżeństwa. Temat został przedstawiony zupełnie inaczej niż faktycznie, w rzeczywistości sprawa wygląda.
    Oczywiście, że partner może swojej partnerce przekazać w darowiźnie 1/2 części mieszkania, lecz BĘDZIE ZMUSZONY zapłacić PODATEK 20%. Jeżeli byłby wprowadzone związki rejestrowane to osoba taka będzie mogła zostać zwolniona od tego podobnie podobnie jak dzieje się w przypadku małżonków, dzieci i innych osób zaliczonych do I grupy podatkowej.

    Odpowiedz
  • bmk(2011-06-13 09:11) Zgłoś naruszenie 00

    nowelizacja kc wprowadzająca instytucję zapisu windykacyjnego wejdzie w życie 23 października 2011, a nie jak podano w artykule 1 lipca

    Odpowiedz
  • Redakcja GP(2011-06-14 16:45) Zgłoś naruszenie 00

    23 października a nie 1 lipca - zapis windykacyjny
    dziękujemy bmk za czujność

    Odpowiedz
  • Partnerka(2011-06-13 18:49) Zgłoś naruszenie 00

    Jesteśmy w związku partnerskim. Nie mamy dzeci. Sporządziliśmy testamenty. Niestety nie są one żadną gwarancją, że odziedziczymy zapisany majątek. A to za sprawą zachowków dla żyjących rodziców. W związku w tym, że są niezdolni do pracy, po śmierci jednego z nas, drugie będzie musiało oddać rodzicom zmarłego 2/3 tego co odziedziczyło. Rodzice nie pomagają, są okrutni, ale prawnicy twierdzą, że to za mało żeby wydziedziczyć. Owszem taki zapis zamieśiliśmy w testamencie, jednak mamy świadomość, że jest on fikcją, gdyż po śmierci mojej, mój partner będzie musiał udowodnić, że wydziedziczenie jest zasadne i odwrotnie. Prawnicy mówią, że nie ma na to sznas. Jesteśmy w związku heteroseksualnym, razem gospodarujemy, ale mamy każdego dnia świadomość, że w razie śmierci 2/3 majątku partnera trafi do jego rodziców. Choć nasza wola jest inna. Jesteśmy bezradni. TESTAMENT TO FIKCJA!

    Odpowiedz
  • niezalezny(2011-06-13 20:04) Zgłoś naruszenie 00

    im chodzi o przywileje, nie o trud tworzenia rodziny , wychowania dzieci, a co ma rodzina -z dochodu ma wychowywac dzieci na ich emerytury , i nie miec czasu na parady, podroze, latwe zycie...bo wychowanie dziecka to inwestycja dlugoletnia w kamienice..co oni dają Polsce jako panstwu, wygodnictwo zycia..a ci ktorzy popieraja zwiazki gajow i ich prawa niech im oddadza wlasne dzieci, jako rzeczy , bo w tym nie ma uczuc tylko chlodna kalkulacja na cudze dzieci iich starosc..

    Odpowiedz
  • gue(2011-06-15 23:25) Zgłoś naruszenie 00

    "Do partnera, który objął całą masę spadkową na mocy testamentu, pominięci w nim rodzeństwo, dzieci, wnuki i nierozwiedziony oraz niepozostający w separacji małżonek spadkodawcy mogą wystąpić z roszczeniem o zachowek ..."

    Autor pomylił rodzeństwo z rodzicami. Gazeta Prawna - to brzmi dumnie.

    Odpowiedz
  • Enon(2011-06-18 12:46) Zgłoś naruszenie 00

    Autorowi umknęły dwie, ważne sprawy:
    1 - od dziedziczeni,a, zapisu i darowizny członkowie związków partnerskich muszą zapłacić gigantyczny podatek.
    2 - w wypadku dziedziczenia spadkobiercy ustawowi są w prawie wystąpić do spadkobiercy testamentowego o wypłacenie zachowku.

    Ergo: wbrew twierdzeniom przeciwników związków partnerskich rzecz nie w tworzeniu dla nich przywilejów lecz równych praw.

    P.S. 99% związków partnerskich to związki heteroseksualne.

    Odpowiedz
  • TAK dla związków partnerskich(2011-09-02 09:49) Zgłoś naruszenie 00

    wrrr, niech mi tu nie ściemniają, że to wszystko takie proste... niedokształcona autor/ka w temacie i to bardzo!!!

    Odpowiedz
  • Ewa Zagórska(2011-10-19 14:37) Zgłoś naruszenie 00

    rozdzielność majątkowa prawna jest wadliwa prawnie i nie zabezpiecza majątku osoby która ją zawarła. Ja znalazłam się w takiej sytuacji. ROZDZIELNOŚĆ MAM OD ROKU1991, MĄŻ MAIAŁ WYROK W 2003R ponieważ był niewypłacalny wierzyciel wniósł pozew przeciwko mnie i sąd w postanowieniu nadał klauzulę wykonalności przeciwko mnie. Czy istnieje jakaś możliwość obron. jestem inwalidą mam stwardnienie rozsiane boję się że zabiorą mi mieszkanie. Gdzie mam szukać pomocy.

    Odpowiedz