Jak zabezpieczyć swoje prawa w związku partnerskim

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz13.06.2011, 03:00; Aktualizacja: 17.10.2011, 17:15

Osoby pozostające w związkach partnerskich mogą bronić swoich praw majątkowych, praw do dzieci i dziedziczenia. Wystarczą do tego rozwiązania prawne zawarte w obecnie obowiązujących ustawach i kodeksach. Przepisy pozwalają zabezpieczyć sprawy finansowe, uprawniają do świadczeń na dzieci, zapewniają udział w spadku

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

 • Kuba(2011-06-13 08:58) Zgłoś naruszenie 10

  Chyba autor, który pisał przedmiotowy artykuł nie do końca zna się na prawie i wypowiada się na tematy związków rejestrowanych oraz małżeństwa. Temat został przedstawiony zupełnie inaczej niż faktycznie, w rzeczywistości sprawa wygląda.
  Oczywiście, że partner może swojej partnerce przekazać w darowiźnie 1/2 części mieszkania, lecz BĘDZIE ZMUSZONY zapłacić PODATEK 20%. Jeżeli byłby wprowadzone związki rejestrowane to osoba taka będzie mogła zostać zwolniona od tego podobnie podobnie jak dzieje się w przypadku małżonków, dzieci i innych osób zaliczonych do I grupy podatkowej.

  Odpowiedz
 • bmk(2011-06-13 09:11) Zgłoś naruszenie 00

  nowelizacja kc wprowadzająca instytucję zapisu windykacyjnego wejdzie w życie 23 października 2011, a nie jak podano w artykule 1 lipca

  Odpowiedz
 • Partnerka(2011-06-13 18:49) Zgłoś naruszenie 00

  Jesteśmy w związku partnerskim. Nie mamy dzeci. Sporządziliśmy testamenty. Niestety nie są one żadną gwarancją, że odziedziczymy zapisany majątek. A to za sprawą zachowków dla żyjących rodziców. W związku w tym, że są niezdolni do pracy, po śmierci jednego z nas, drugie będzie musiało oddać rodzicom zmarłego 2/3 tego co odziedziczyło. Rodzice nie pomagają, są okrutni, ale prawnicy twierdzą, że to za mało żeby wydziedziczyć. Owszem taki zapis zamieśiliśmy w testamencie, jednak mamy świadomość, że jest on fikcją, gdyż po śmierci mojej, mój partner będzie musiał udowodnić, że wydziedziczenie jest zasadne i odwrotnie. Prawnicy mówią, że nie ma na to sznas. Jesteśmy w związku heteroseksualnym, razem gospodarujemy, ale mamy każdego dnia świadomość, że w razie śmierci 2/3 majątku partnera trafi do jego rodziców. Choć nasza wola jest inna. Jesteśmy bezradni. TESTAMENT TO FIKCJA!

  Odpowiedz
 • niezalezny(2011-06-13 20:04) Zgłoś naruszenie 00

  im chodzi o przywileje, nie o trud tworzenia rodziny , wychowania dzieci, a co ma rodzina -z dochodu ma wychowywac dzieci na ich emerytury , i nie miec czasu na parady, podroze, latwe zycie...bo wychowanie dziecka to inwestycja dlugoletnia w kamienice..co oni dają Polsce jako panstwu, wygodnictwo zycia..a ci ktorzy popieraja zwiazki gajow i ich prawa niech im oddadza wlasne dzieci, jako rzeczy , bo w tym nie ma uczuc tylko chlodna kalkulacja na cudze dzieci iich starosc..

  Odpowiedz
 • Redakcja GP(2011-06-14 16:45) Zgłoś naruszenie 00

  23 października a nie 1 lipca - zapis windykacyjny
  dziękujemy bmk za czujność

  Odpowiedz
 • gue(2011-06-15 23:25) Zgłoś naruszenie 00

  "Do partnera, który objął całą masę spadkową na mocy testamentu, pominięci w nim rodzeństwo, dzieci, wnuki i nierozwiedziony oraz niepozostający w separacji małżonek spadkodawcy mogą wystąpić z roszczeniem o zachowek ..."

  Autor pomylił rodzeństwo z rodzicami. Gazeta Prawna - to brzmi dumnie.

  Odpowiedz
 • Enon(2011-06-18 12:46) Zgłoś naruszenie 00

  Autorowi umknęły dwie, ważne sprawy:
  1 - od dziedziczeni,a, zapisu i darowizny członkowie związków partnerskich muszą zapłacić gigantyczny podatek.
  2 - w wypadku dziedziczenia spadkobiercy ustawowi są w prawie wystąpić do spadkobiercy testamentowego o wypłacenie zachowku.

  Ergo: wbrew twierdzeniom przeciwników związków partnerskich rzecz nie w tworzeniu dla nich przywilejów lecz równych praw.

  P.S. 99% związków partnerskich to związki heteroseksualne.

  Odpowiedz
 • Zdziwiony(2011-08-17 12:36) Zgłoś naruszenie 30

  Czym zajmuje się autorka tego artukułu? No chyba nie prawem...
  Do której grupy podatkowej zaliczani są małzonkowie, a do której konkubenci?.
  Małzonkowie na mocy Ordynaci moga się rozliczać razem i odpowiadają solodarnie za zobowiązania podatkowe , natomiast konkubenci odpowiadają za zobowiązania podatkowe, bez jakichkolwiek preferencji jesli chodzi o obciążenia podatkowe- to chyba dyskryminacja własnie zpowodu braku slubu. Ustawodawca widzi związki partnerskie kiedy trzeba zabezpieczyć ściągalność zobowiązań podatkowych, natomiast traci z pola widzenia związki partnerskie kiedy przyznaje preferencyjne traktowwanie podatników.

  PS od kiedy małżonkowie nabywając nierucomość nabywają ją po połowie? Wspólnota małżeńska nie zna ułamków! nabywają, kązde z nich z osobna całość nieruchomośći!

  Odpowiedz
 • TAK dla związków partnerskich(2011-09-02 09:49) Zgłoś naruszenie 00

  wrrr, niech mi tu nie ściemniają, że to wszystko takie proste... niedokształcona autor/ka w temacie i to bardzo!!!

  Odpowiedz
 • Ewa Zagórska(2011-10-19 14:37) Zgłoś naruszenie 00

  rozdzielność majątkowa prawna jest wadliwa prawnie i nie zabezpiecza majątku osoby która ją zawarła. Ja znalazłam się w takiej sytuacji. ROZDZIELNOŚĆ MAM OD ROKU1991, MĄŻ MAIAŁ WYROK W 2003R ponieważ był niewypłacalny wierzyciel wniósł pozew przeciwko mnie i sąd w postanowieniu nadał klauzulę wykonalności przeciwko mnie. Czy istnieje jakaś możliwość obron. jestem inwalidą mam stwardnienie rozsiane boję się że zabiorą mi mieszkanie. Gdzie mam szukać pomocy.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane