Pod koniec lutego CBA przesłało do najważniejszych osób w państwie - prezydenta, premiera, marszałków Sejmu i Senatu - raport dotyczący działalności zlikwidowanej od pierwszego marca br. Komisji Majątkowej Kościoła katolickiego. We wnioskach biuro zwróciło uwagę, że "wątpliwości budzą też przepisy prawne" dotyczące działania innych komisji majątkowych.

Raport ten trafił również - jak poinformowała PAP rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak - do ministra spraw wewnętrznych i administracji. "Już jesienią prowadzone były rozmowy z przedstawicielami różnych wyznań. Nie było jednak z ich strony chęci do tego, by kwestie związane z komisjami majątkowymi rozwiązać w podobny sposób, jak w przypadku Komisji Majątkowej Kościoła Katolickiego" - dodała Woźniak.

Zaznaczyła jednak, że rozmowy będą kontynuowane i resort będzie zachęcać do tego, by sprawy związane ze zwrotem majątku kościołów rozstrzygane były przed sądami.

"Wszystko, co związane jest z decyzjami Komisji Majątkowej musi być wyjaśnione"

Do sprawy odniósł się w środę poprzedni szef MSWiA w obecnym rządzie, a teraz marszałek Sejmu, Grzegorz Schetyna. Ocenił, że wszystko, co związane jest z decyzjami Komisji Majątkowej musi być wyjaśnione. "Szczególnie, że to wywołuje dość duże emocje" - argumentował. "Czy zmieniać właściciela po tylu latach - to jest bardzo trudne. Przede wszystkim te najtrudniejsze decyzje trzeba upublicznić i opisać. Jeśli były jakieś decyzje niezgodne z prawem, to ci, którzy je podejmowali muszą za to odpowiedzieć" - stwierdził Schetyna.

Rzecznik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ks. Wojciech Pracki powiedział PAP, że kościoły członkowskie Polskiej Rady Ekumenicznej nie chcą likwidacji komisji majątkowych i domagają się, aby działały dalej. Jak wyjaśniał powodem jest m.in. to, że działają one dużo krócej niż Komisja Majątkowa Kościoła katolickiego.

Dodał, że jest jeszcze szereg wniosków, które czekają na rozpatrzenie. Zaznaczył, że w decyzjach tych komisji nie wykryto żadnych nieprawidłowości i w przeciwieństwie do Komisji Majątkowej Kościoła katolickiego wszystko działa sprawnie.