Nie będzie dziedziczenia czynszówek

autor: Ewa Ivanova21.04.2011, 03:00; Aktualizacja: 21.04.2011, 11:51

W razie śmierci najemcy umowa wygaśnie, a osoby zamieszkujące z nim w lokalu będą miały roszczenie o zawarcie umowy najmu jednego lokalu.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (23)

 • czarna(2016-11-22 13:39) Zgłoś naruszenie 00

  jesli społdzielnie sprzedały już większość mieszkan to nie wiem komu ma słuzyć ta ustawa,niejednokrotnie mieszkania były sprzedawane za bezcen,ktoś dostał za przysłowiową złotówke a innym karze sie płacić kolosalne pieniądze za stare mury.Z powodu choroby nie wniosłam pisma do urzędu o wukup mieszkania gdzie mieszkania sprzedawane były ze znaczna zniżką, za dwa miesiące usłyszałam piękną kwotę bo się spóżniłam, teraz bedzie,że mieszkanie o które wyłacznie musi zadbac lokator,bedzie przepadało po jego śmierci.Zeby godnie zyc wyremontowałm dwa mieszkania komunalne,przechodząc z m2 na m3,kosztowało mnie to tyle ,ze juz bym wykupiła mieszkanie ale matce z dwojka dzieci nikt nie da kredytu,chociażby w kwocie 30tys.Ta ustawa to łamanie prawa i nie ma nic wspolnego z uczciwością.Nie mozna co chwile zmieniac i wymyslac co sie komu podoba,ktos chyba za to odpowiada i za tym stoi,mam dosyć tych ciągłych pomysłow,ktore krzywdzą uczciwych ludzi,w końcu kiedys nie wytrzymam i nakopie komuś do ****** tym kraju uczciwe żyć sie nie da,pracować też nie a chorować to juz wcale.

  Odpowiedz
 • rózia(2011-07-27 10:46) Zgłoś naruszenie 00

  mam komunalne w krakowie płacę 910zł miesięcznie i w cholerę skosów,za metr kwadratowy płace 7,19 ,zamieniłabym z checią,dzieciaki się wyprOWADZIŁY ,POZAKŁADAŁY rodziny,ale chętnych brak,na zamiane na takie zadupie.żal mi też pieniędzy i mojej pracy włożonej w to mieszkanie,niektórzy nie rozumieją ile ludzie,tracą całe życie wkłada się w te mury a potem wyny,bo jesteś stary i nie stać cię na płacenie ,wysokiego czynszu, ażebrać po mposach czy jakiś tam innych urzędach nie mam siły i zamiaru.nachodzi mie jedna myśl,tak jak to ktoś powiedział ,że wszystkich biednych i starych uśpić wtedy POLSKA BĘDZIE BOGATA,BO PO CO WYRZUCAĆ PIENIĄDZE NA BIEDNYCH,JESZCZE CHORYCH BY MOGLI PO USYPIAĆ TYLKO NA CZYM BY TESTOWALI NAUKĘ LEKARZE.OBY IM SIE TO POWIODŁO A NIE DOTYCZYŁO TEŻ ICH I ICH Rodzin

  Odpowiedz
 • wcw(2011-06-07 13:38) Zgłoś naruszenie 10

  Gdyby te zmiany proponowane przez tych osób, to będzie totalny dramat w Polsce:
  Wyższy czynsz = większe obciążenie Państwa w formie pomocy - dodatek mieszkaniowy dla osób uboższych
  Łatwa eksmisja osób nawet niezamożne rodziny, kobiety ciężarne, osoby niepełnosprawne, nawet osób niezamożnych, którzy zarabiają poniżej 1500zł i regularnie płacą czynsz itp = wzrost niepokojów społecznych, eskalacja protestów na wzór Grecji i Hiszpanii
  Niedziedziczenie praw do lokalu dla najbliższej rodziny i osób po zmarłych ich najemców TO JUŻ EWIDENTNIE RAŻĄCYM POGWAŁCENIEM PRAW CZŁOWIEKA wobec tych rodziny i osób, nawet nie są niezamożne oraz GODNOŚCI TYCH, KTÓRZY REGULARNIE PŁACĄ CZYNSZ ZA NIE ponad 10, 20, 30, 50 i więcej lat.

  NADMIENIAM, ŻE TE EKIPY PRACUJĄCE NAD TYCH ZMIAN USTAW SĄ NA POHYBLU RZECZYWISTOŚCI, GDYŻ PODOBNE TE ZMIANY RZECZYWIŚCIE NIE ODZWIERCIEDLAJĄ DO RZECZYWISTOŚCI W POLSCE:
  - Większość społeczeństwo nie zarabia powyżej 1500 zł
  - Sytuacje gospodarczo-ekonomiczne w tym kraju są wysoko niepewne
  - 50% społeczeństw Polskich są dotknięte biedą spowodowaną powszechną niską płacą za pracę i za emeryturę.
  - Znacznie trudnej kupić mieszkanie na kredyt nawet dla osób niezamożnych, gdyż banki zaostrzają swoje wymagania wobec przyszłych kredytobiorców na wykup mieszkania pod hipoteką.
  - Rzeczywiście w Polsce każde pracujące społeczeństwo jest na 99% narażone ryzyko utraty nawet stałej pracy wskutek nieprzewidywalnych sytuacji ekonomiczno-gospodarczych, zdarzeń losowych itp.

  TE EKIPY PRACUJĄCE NAD ZMIANĘ TYCH USTAW RZECZYWIŚCIE NIE MAJĄ ŻADNYCH ŚWIADOMOŚCI, ŻE TE PODOBNE USTAWY Z CAŁĄ PEWNOŚCIĄ KOLIDUJĄ Z PRAWAMI CZŁOWIEKA.

  Odpowiedz
 • ziki(2011-04-27 14:16) Zgłoś naruszenie 00

  nikt nie bezie dbał o te rudary jak nie ebdzie pewny stałego zamieszkania,wiec te meiszkania to beda slamsy,meliny pijackie,zadłużóne do tego latami,wiec budżet państwa zyska :D darmozjadów kolejnych za ktorych my zpłacimy na koniec itd.
  powodzenia

  Odpowiedz
 • bebebe(2011-04-24 15:30) Zgłoś naruszenie 00

  Nareszcie coś rzeczowego i logicznego!!!
  Tylko czy to dotyczy tez budynków i mieszkań prywatnych czy tylko komunalnych ???
  Przepisy powinny być proste i jasne dla wszystkich zarówno lokatorów jak tez właścicieli czy to komunalna własność czy prywatna a nie coś pokręconego
  Oby to było prawdą i szybko weszło w życie - aby PiS-owcy nie wprowadzili genialnych zmian

  Odpowiedz
 • Elektryk 27(2011-04-23 19:46) Zgłoś naruszenie 00

  Oni wszyscy mają styropian w głowie a nie mózgi.

  Przy wyborach trzeba zrobić porządki z głupotą .

  Odpowiedz
 • kropka(2011-04-22 11:11) Zgłoś naruszenie 00

  Taka ustawa wpłynie na dalszą dekapitalizację mieszkań gminnych. Jeżeli najemcy nie będą mieli wizji odziedziczenia mieszkania po śmierci wynajmującego mieszkanie członka rodziny, to raczej nie będą inwestować nawet w niezbędne remonty.
  Nie do ominięcia jest również fakt, że najmującymi mieszkania w starych kamienicach w centrum miast są z reguły osoby starsze. Ich zgon spowoduje większą możliwość przejęcia takiego mieszkania przez gminę oraz sprzedaż po atrakcyjnej dla gminy cenie. Niewątpliwie będzie to źródłem dodatkowego dochodu gminy. W takiej sytuacji szanse na przejęcie mieszkania po zmarłych dziadkach, czy rodzicach raczej będą mizerne, gdyż sądzę, że kryteria dochodowe zostaną tak ustawione, że mało który potomek będzie je spełniał. A jeśli spełni, to nie będzie go stac na zapłacenie czynszu.

  Odpowiedz
 • MANIEK11(2011-04-21 23:16) Zgłoś naruszenie 00

  Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że bonifikaty są niezgodne z konstytucyjną zasadą równości podmiotów wobec prawa (gdyż nie przysługują wszystkim), a także z zasadą racjonalnego gospodarowania mieniem – czytamy.

  Odpowiedz
 • MANIEK11(2011-04-21 23:10) Zgłoś naruszenie 00

  KONIEC Z WYKUPEM MIESZKAN ZA DARMO OD SKARBU PANSTWA TZW BONIFIKATY.
  Majetni ludzie kupuja mieszkania za kilka tysiecy od gminy.

  Biednego nie bedzie stac i bedzie zadluzac lokal az go wyeksmituja i taki pozytek z tych bonifikat.

  Odpowiedz
 • ted(2011-04-21 23:04) Zgłoś naruszenie 00

  Teraz najem jest praktycznie dziedziczny. Prawo wstąpienia w miejsce najemcy w razie jego śmierci mają m.in. dzieci, małżonek, inna osoba, wobec której najemca miał obowiązek alimentacyjny, lub osoba, z którą pozostawał faktycznie we wspólnym pożyciu, pod warunkiem że stale zamieszkiwały z najemcą. Osoby te nie są sprawdzane pod względem dochodów.Kłamstwo mnie sprawdzali dochód !!! to cos kto pisze ze nie sprawdzają? sprawdzają!!!

  Odpowiedz
 • Przecież bieni ludzie nie będą tego remontować....(2011-04-21 20:09) Zgłoś naruszenie 00

  ...i będzie jeszcze więcej ruder i ruin. Co LODZIARZE wymyślą to głupie jak i oni!

  Odpowiedz
 • u(2011-04-21 19:50) Zgłoś naruszenie 00

  czynsz w komunalce jest wyższy niż w spółdziekczych a to dlatego że są to w większości stare bloki,kamienice a na remonty jak zwykle nie ma pieniędzy bo miasto je przejada nie buduje się tanich mieszkań a sprzedaje się mieszkania komunalne,mieszkania na parterach przebudowuje się na lokale pod działalność gospodarczą kto daje takie zezwolenia ten kto jest przy korycie.

  Odpowiedz
 • Andrzej(2011-04-21 18:52) Zgłoś naruszenie 00

  To bardzo dobre rozwiazanie bo w koncu ludzie o niskich dochodach byli traktowani jak zlo konieczne.Na zachodzie biedni sa pod ochrona i maja dostep do wynajecia mieszkania z gminy ktory jest wlascicielem tych mieszkan.Ludzie o wysokich dochodach moga sobie kupic lub wynajac mieszkanie.Gospodarka rynkowa a przepisy z 50lat,nikt to nie zmienil.

  Odpowiedz
 • czynszowi maja takze domy za miastem(2011-04-21 18:34) Zgłoś naruszenie 00

  niektorzy weszli w posiadanie czynszowek przedstawiajac zaswiadczenia o nieslubnych dzieciach i braku dochodow, po latach te same osoby wybudowaly sobie domy za miastem, a te czynszowki to jest ich dodatkowe zrodlo dochodu (wynajem za niezla kase). Osoba, ktora ma czynszowke powinna co roku przedstawiac jakie ma dochody, i jesli na tyle wysokie ze mogla kupic sobie inne mieszkanie (na meza, na syna itd) to powinna zostac pozbawiona mieszkania czynszowego.

  Odpowiedz
 • I bardzo dobrze!!!(2011-04-21 18:31) Zgłoś naruszenie 00

  I bardzo dobrze. Teraz jest tak, ze jeden meczy sie splacajac kredyt przez cale zycie, a drugi nic nie robi i ma mieszkanie czynszowe po babci. W tym kraju sa biedni uczciwi, ktorzy zapieprzaja cale zycie, i biedni zaradni, ktorzy wiedza jak wykorzysta fakt ze sa biedni, zasilek z mopsu, czynszowka od gminy, doplaty do dzieciakow... wszystko sie nalezy!

  Odpowiedz
 • niechcem-alemuszem(2011-04-21 14:48) Zgłoś naruszenie 00

  bardzo dobrze, dlaczego jedni muszą wykupic mieszkanie albo wynajmować za krocie , a inni korzystają z czynszówek i kombinują z dziedziczeniem ?
  chcesz dziedziczyć - wykup !

  ---

  Odpowiedz
 • obserwator(2011-04-21 14:38) Zgłoś naruszenie 00

  Do 6. O jakim udziale ty piszesz. Chyba coś ci się pomieszało z własnością.

  Odpowiedz
 • obserwator(2011-04-21 14:34) Zgłoś naruszenie 00

  Do 2.
  Znam osobiście sytuację gdzie w 100 m2 mieszkaniu są tylko dwie osoby utrzymujące się z renty. Mają ogromne zadłużenie. Już od kilku lat starają się o zamianę mieszkania choćby na jeden pokój. Niestety nie ma chętnych. Gmina nie jest w stanie im nic pomóc. Jakie widzisz rozwiązanie?

  Odpowiedz
 • Olek(2011-04-21 14:25) Zgłoś naruszenie 00

  To bardzo dobry pomysł,tym bardziej że najemcy nie mają żadnego udziału w danym mieszkaniu.Nawet na cmentarzu kwaterę trzeba wykupić,bo pochowają obcego.

  Odpowiedz
 • BY ŻYŁO SIĘ LEPIEJ WSZYSTKIM POs.rańcom!!!(2011-04-21 14:03) Zgłoś naruszenie 00

  LODZIARZE PRZEKLĘCI A ICH WYBORCY TO NAJWIĘKSI DEBILE!!!MAM NADZIEJE,ZE ANI PiS ANI SLD SIĘ DO TEGO NIE PRZYŁOŻĄ! PRECZ Z RYŻYM BANDYTĄ!!!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane