Od 2010 r. egzamin adwokacki i radcowski kończący aplikację jest egzaminem państwowym.

Rzeczniczka prasowa ministra sprawiedliwości Joanna Dębek poinformowała, że łącznie do egzaminu adwokackiego i radcowskiego w 2011 r. przystąpi ok. 4900 osób. Egzamin adwokacki przeprowadzą 24 komisje, a radcowski - 51 komisji.

W 2010 r. do egzaminów zgłosiło się 2123 osób: do adwokackiego - 790 osób, a radcowskiego - 1333.

Żeby ułatwić proces egzaminacyjny, komisji będzie prawie dwa razy więcej niż przed rokiem. W 2010 r. było ich łącznie 40, obecnie w sumie 75. Dodatkowe komisje adwokackie będą działały m.in. w Białymstoku, Olsztynie i Siedlcach, a radcowskie w Toruniu i Zielonej Górze - podała Dębek.

Zgodnie z zapowiedziami ministra sprawiedliwości tegoroczne egzaminy odbędą się przy użyciu komputerów - poinformowała rzeczniczka. Oba egzaminy składają się z kilku części - testu i zadań z zakresu prawa karnego, cywilnego, gospodarczego i administracyjnego.

Egzamin adwokacki w 2010 r. przeprowadzany był przez 14 komisji - w Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Warszawie i Wrocławiu. Egzamin radcowski można było złożyć przed 26 komisjami w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu.

W skład każdej komisji w 2010 r. wchodziło 8 egzaminatorów: 4 sędziów - przedstawicieli ministra sprawiedliwości oraz 4 przedstawicieli samorządu adwokackiego, lub radcowskiego.

W ubiegłym roku egzaminy odbywały się od 29 czerwca do 2 lipca.