"Dzieciom wyjawię co piszczy... w prawie" - to tytuł pierwszej w Polsce - zdaniem jej twórców - książki o prawie dla dzieci. To zbiór wierszy omawiających podstawowe pojęcia z dziedziny prawa i przybliżających dzieciom m.in. kto to jest prawnik i co znaczy być świadkiem w sądzie.

Autorką książki jest Krystyna Sapieha, absolwentka wydziału prawa i administracji na Uniwersytecie Łódzkim, autorka opowiadań dla dzieci. Podczas czwartkowej premiery książki, która z udziałem dzieci odbyła się w Księgarni Mała Litera w Łodzi, autorka powiedziała PAP, że chciała połączyć pasję pisania opowiadań dla dzieci z wiedzą prawniczą.

"Prawo dotyczy wszystkich, jest bardzo ważne, a tego wszystkiego co ważne, uczymy się przecież, będąc dziećmi" - powiedziała Sapieha.

"Czy prawnicy są dzicy?", "Wyliczę zawody prawnicze", "Czego w prawie szuka luka?", "Czy przypadkiem zostaje się świadkiem", "Zadanie Łucji: zajrzeć do Konstytucji" - to tytuły wierszy przybliżające najmłodszym podstawowe pojęcia z dziedziny prawa.

Reklama

"W tej książce dzieci znajdą odpowiedzi na wiele pytań. Dowiedzą się, co to jest prawo, kim jest prawnik, co to znaczy być świadkiem w sądzie, kto to jest biegły, kto tworzy prawo. Wiersz zabierze ich także na wycieczkę po sądowym gmachu" - zaznaczyła autorka.

W jej ocenie książka adresowana jest do dzieci w każdym wieku, ponieważ została napisana wierszem, w prosty i przystępny sposób. Także niejeden rodzic - jej zdaniem - znajdzie w niej podstawowe informacje o prawie.

"Chciałam, żeby dzieci odkryły znaczenie prawa w życiu, żeby lepiej rozumiały rzeczywistość, żeby nauczyły się, że nie warto łamać prawa i jak unikać podejmowania błędnych decyzji, które wpływają na całe przyszłe życie młodego człowieka" - podkreśliła autorka książki.

Wydawnictwo zrecenzowała znana sędzia Anna Maria Wesołowska, która podkreśliła, że autorce udało się "chwilami dowcipnie, chwilami poważnie poprowadzić nas przez zawiłości tematyki prawnej, która nie jest już zarezerwowana tylko dla dorosłych". Jej zdaniem książka może pomóc wprowadzić edukację prawną od najmłodszych lat.

"Każdy wiersz, definiując istotne pojęcia z dziedziny prawa, może być kanwą osobnej lekcji wychowawczej. To pierwsze kroki do kształtowania świadomości prawnej małych obywateli, a tym samym państwa prawa" - napisała sędzia Wesołowska.

Wydawcą książki jest Fundacja dla Dzieci "Wie Wiórka", a publikacja została współfinansowana przez biuro informacji i komunikacji społecznej Urzędu Miasta Łodzi. Patronat honorowy nad wydawnictwem objęła prezydent Łodzi.

Pierwszy nakład książki to tysiąc egzemplarzy, które mają trafić nie tylko do księgarni, ale przede wszystkim do łódzkich szkół - powiedziała PAP Agata Komorowska prowadząca fundację "Wie Wiórka".

"Mam nadzieję, że edukacja poprzez zabawę, czyli przekazywanie poważnych treści w formie przyswajalnej dla młodych umysłów, będzie +strzałem w dziesiątkę+. Ta książka ma być pomocą naukową, materiałem szkoleniowym podczas lekcji wychowawczych w szkole" - podkreśliła Komorowska.