Decyzję w sprawach wykorzystywania miejsca na kąpielisko musi teraz podejmować rada gminy. Wójt, burmistrz lub prezydent miasta ma obowiązek z kolei prowadzić i aktualizować ewidencję kąpielisk.
Od 1 stycznia 2011 r. na każdym wójcie (burmistrzu lub prezydencie miasta) ciąży nowy obowiązek polegający na prowadzeniu i aktualizacji ewidencji kąpielisk. Nałożyła go uchwalona 4 marca 2010 r. nowelizacja ustawy – Prawo wodne. Dodatkowo szefowie gmin i miast zostali zobowiązani do przechowywania dokumentacji stanowiącej podstawę wpisu do ewidencji kąpielisk przez okres pięciu lat od dnia dokonania danego wpisu.

Aktualizacja danych

Prowadzenie ewidencji kąpielisk jest zadaniem zleconym z zakresu administracji rządowej. Koszt prowadzenia ewidencji jednego kąpieliska został oszacowany na około 100 zł w skali roku.
Zgodnie z nowymi przepisami wpis lub aktualizacja musi następować w terminie 14 dni od dnia podjęcia uchwały rady gminy w sprawie kąpielisk na terenie gminy lub na polskich obszarach morskich przyległych do danej gminy. Organ stanowiący ma obowiązek podejmować ją corocznie do dnia 31 maja.
Po podjęciu uchwały przez radę gminy wójt, burmistrz lub prezydent miasta przedstawia właściwemu państwowemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu informację o liczbie kąpielisk i podaje przyczynę zmian w liczbie kąpielisk w porównaniu do poprzedniego sezonu kąpielowego. Do informacji musi on dołączyć wykaz kąpielisk.
W ewidencji kąpielisk trzeba zamieszczać w szczególności dane zawarte w dokumentacji przedstawionej przez organizatora kąpieliska oraz kod i nazwę gminy zgodnie z Nomenklaturą Jednostek Terytorialnych dla Celów Statystycznych. Ponadto musi się tam znaleźć opis granic kąpieliska za pomocą współrzędnych geograficznych w układzie WGS84, na obowiązującym podkładzie map topograficznych lub ortfotomap z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
Szef gminy ma również obowiązek nieodpłatnego przekazywania informacji zawartych w ewidencji kąpielisk na wniosek właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego lub organów właściwych w sprawach gospodarowania wodami.

Obowiązki organizatora

Nowelizacja prawa wodnego nakłada również nowe zadania na organizatora kąpieliska. Zgodnie z ustawową definicją jest nim osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, która podjęła się zorganizowania kąpieliska lub miejsca wykorzystywanego do kąpieli oraz uzyskała na to zgodę właściciela wody i przyległego gruntu lub która prowadzi kąpielisko lub miejsce wykorzystywane do kąpieli.
Organizator kąpieliska, którym jest często także samorząd gminny, jest zobowiązany do oznakowania kąpieliska. Jakość znajdującej się w nim wody musi odpowiadać wymaganiom określonym w przepisach sanitarnych. Dlatego konieczne będzie systematyczne przeprowadzanie badań w trakcie sezonu kąpielowego. Wydatki na badania ponosi także organizator (zbadanie dwóch podstawowych parametrów jednej próby wody to koszt 170 zł). W tym zakresie będzie można ubiegać się o dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.



Kontrola sanitarna

Organizator miejsca wykorzystywanego do kąpieli niezwłocznie musi przekazać właściwemu państwowemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu wyniki badań wody oraz informacje o wystąpieniu zmian, które mogą wpływać na pogorszenie jej jakości. Na podstawie wyników badania wody inspektor dokonuje bieżącej oceny jakości wody, czy spełnia ona wymagania określone w przepisach wydanych na podstawie art. 50 ust. 3 ustawy – Prawo wodne. (odpowiednie przepisy wykonawcze ma wydać tutaj minister właściwy do spraw zdrowia w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw gospodarki wodnej oraz ministrem właściwym do spraw gospodarki morskiej).
W przypadku gdy wyniki badań wykonanych przez organizatora miejsca wykorzystywanego do kąpieli mogą wskazywać na to, że woda w miejscu wykorzystywanym do kąpieli nie spełnia wymagań, inspektor sanitarny przeprowadzi kontrolę urzędową.

Informacje do rejestru

Państwowego powiatowego inspektora sanitarnego obciążają pewne obowiązki informacyjne wobec wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Jest on zmuszony do nieodpłatnego i niezwłocznego przekazywania mu informacji dotyczących oceny jakości wody w kąpielisku i miejscu wykorzystywanym do kąpieli, klasyfikacji wody w kąpielisku oraz zakazu kąpieli. Informacje, o których mowa w zdaniu pierwszym, wójt, burmistrz, prezydent miasta niezwłocznie zamieszcza w ewidencji kąpielisk.
Inspektor sanitarny jest obowiązany także do nieodpłatnego, niezwłocznego przekazywania organizatorowi pochodzących z kontroli urzędowej informacji dotyczących ocen jakości wody w kąpielisku i miejscu wykorzystywanym do kąpieli oraz klasyfikacji wody w pływalni.

Warunkowe dopuszczenie

Miejsce wykorzystywane do kąpieli może funkcjonować, jeżeli jakość wody w nim została sklasyfikowana co najmniej jako dostateczna. Jeżeli jakość wody została zakwalifikowana jako niedostateczna, kąpielisko może funkcjonować pod warunkiem podjęcia działań mających na celu ochronę zdrowia ludzkiego i poprawę jakości wody, w tym wprowadzenia zakazu kąpieli w danym sezonie albo tymczasowego zakazu pływania. Organizator musi jednocześnie ustalić przyczynę nieosiągnięcia dostatecznej klasyfikacji jakości wody w kąpielisku, jak też zapobiec, zmniejszyć lub wyeliminować przyczyny zanieczyszczenia. Na końcu musi też przekazać społeczeństwu informacje dotyczące jakości wody w kąpielisku w sposób niebudzący wątpliwości co do stwierdzonych zagrożeń.
Tymczasowe pozwolenie
Kąpielisko może funkcjonować mimo obniżonej jakości wody pod warunkiem podjęcia działań mających na celu:
● ochronę zdrowia ludzkiego i poprawę jakości wody, w tym wprowadzenia zakazu kąpieli w danym sezonie kąpielowym albo tymczasowego zakazu kąpieli,
● ustalenie przyczyn nieosiągnięcia dostatecznej klasyfikacji jakości wody w kąpielisku,
● zapobieżenie, zmniejszenie lub wyeliminowanie przyczyn zanieczyszczenia,
● przekazanie społeczeństwu informacji dotyczącej jakości wody w kąpielisku w sposób niebudzący wątpliwości co do stwierdzonych zagrożeń.
Ewidencja kąpielisk
W ewidencji kąpielisk zamieszcza się w szczególności:
● dane dotyczące wniosku organizatora o umieszczenie kąpieliska w wykazie,
● informacje o pozwoleniu wodnoprawnym i dotyczące planowanego kąpieliska,
● aktualny profil wody w kąpielisku,
● status kąpieliska w poprzednim sezonie,
● sposób gospodarki odpadami,
● ocenę jakości wody i klasyfikację wody w kąpielisku w poprzednim sezonie,
● udogodnienia i środki podjęte w celu promowania kąpieli.