Jakie obowiązki ciążą na organizatorach, którzy chcą prowadzić kąpielisko w sezonie letnim? Jakie zadania ma wójt, burmistrz, prezydent miasta odnośnie do przygotowania projektu uchwały w sprawie wykazu kąpielisk? Jaka procedura wiąże radę gminy w związku z podejmowaniem takiej uchwały?
Obowiązujące od początku 2011 roku przepisy w zakresie organizacji i kontroli nad funkcjonowaniem kąpielisk to niejedyne zmiany w ustawie – Prawo wodne, jakie zostały dokonane przez ustawodawcę ostatnimi czasy. Już 1 lipca 2010 r. zmieniły się zasady wyznaczania kąpielisk i związane z tym obowiązki gmin.
Decyzję w sprawach wykorzystywania miejsca na kąpielisko ma teraz obowiązek podejmować rada gminy (miasta). W tym zakresie musi określić wykaz kąpielisk na swoim terenie lub na polskich obszarach morskich przyległych do gminy. Musi to w dodatku robić każdego roku (a więc i w 2011 r.) w terminie do 31 maja. Tworzenie wykazu kąpielisk jest związane z dodatkowymi obowiązkami po stronie organizatorów takich miejsc. Organizator jest obowiązany do 31 grudnia roku poprzedzającego sezon kąpielowy, w którym kąpielisko ma być otwarte, przekazać wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta wniosek o umieszczenie w wykazie kąpielisk wydzielonego fragmentu wód powierzchniowych, na których planuje utworzyć kąpielisko. Wniosek organizatora powinien zawierać ściśle określone elementy formalne, które zostały wymienione wprost w uchwalonej 4 marca 2010 r. nowelizacji ustawy – Prawo wodne. Musi on zawierać po pierwsze oznaczenie organizatora, czyli jego imię i nazwisko lub nazwę oraz adres. Po drugie powinien zawierać oznaczenie planowanego kąpieliska. W tym przedmiocie jest konieczne podanie nazwy i adresu lub lokalizacji planowanego kąpieliska, wskazanie długości linii brzegowej i przewidywanej maksymalnej liczby osób korzystających dziennie z kąpieliska. Niezbędne jest również podanie terminów otwarcia i zamknięcia kąpieliska, jak też opisu infrastruktury kąpieliska, w tym urządzeń sanitarnych. Do wniosku organizator musi dołączyć wiele dokumentów, które zostały ujęte w art. 34a ust. 1 pkt 4 prawa wodnego, m.in. pozwolenie wodnoprawne czy aktualny profil wody w kąpielisku. Jeżeli okaże się, że dokumentacja złożona przez organizatora jest niepełna, wójt (burmistrz lub prezydent miasta) jest zobowiązany wezwać wnioskodawcę do jej uzupełnienia w terminie siedmiu dni. Termin na składanie wniosków to 31 grudnia. Organizatorzy, którzy chcieli uruchomić kąpielisko w 2011 r., powinni więc już uczynić to do końca 2010 r.
Po upływie terminu do składania wniosków związanych z organizacją miejsc pływackich i ich rozpatrzeniu zadaniem wójta (burmistrza lub prezydenta miasta) jest przygotowanie projektu uchwały obejmującej wykaz planowanych kąpielisk. Projekt musi być podany do wiadomości publicznej i trzeba umożliwić zgłaszanie do niego uwag i propozycji w terminie nie krótszym niż 21 dni od ogłoszenia. Z kolei wszelkie wnioski będą musiały zostać rozpatrzone w terminie nie dłuższym niż 14 dni od upływu daty do ich składania. Następnie szef jednostki samorządowej najpóźniej do 15 kwietnia powinien przekazać projekt do zaopiniowania właściwym: dyrektorowi regionalnego zarządu gospodarki wodnej, wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska i państwowemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu, a w przypadku kąpielisk położonych na polskich obszarach morskich również właściwemu terytorialnie dyrektorowi urzędu morskiego.
Po podjęciu uchwały w sprawie wykazu kąpielisk przez radę gminy wójt (burmistrz lub prezydent miasta) musi przedstawić właściwemu państwowemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu informację o liczbie kąpielisk i podać przyczynę zmian w liczbie kąpielisk w porównaniu do poprzedniego sezonu kąpielowego.