Reformować wymiar sprawiedliwości powinni eksperci nie urzędnicy

autor: Małgorzata Kryszkiewicz09.12.2010, 03:00; Aktualizacja: 09.12.2010, 11:13

Sędziowie apelują o powołanie zespołu, który zająłby się reformą ustrojową wymiaru sprawiedliwości. W jego skład powinni zostać powołani wybitni przedstawiciele nauki i praktyki.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (32)

 • manu(2010-12-09 08:19) Zgłoś naruszenie 00

  Sędziowie dojrzewają. W koncu jak sie ich przyciśnie to zaczynają myśleć. Oczywiście, że reformy powinny byc zaprojektowane po dyskusji z udziałem samych sędziów i fachowców. To musza byc zmiany systemowe. Kumulowanie władzy w administracji to ślepy zaułek. Rzecz nie polega na dyscyplinowaniu sedziów, a tylko na stworzeniu sprawnego systemu , który wykorzystywałby w optymalny sposób potencjał intelektualny sędziów.

  Odpowiedz
 • Max(2010-12-09 08:48) Zgłoś naruszenie 00

  ministerialne urzędasy wiedzą lepiej

  Odpowiedz
 • kibic(2010-12-09 09:19) Zgłoś naruszenie 00

  To będzie następna biurokratyczna klapa, proponuję by przewodniczył Buzek ma doświadczenie w reformach i to w szerokim zakresie. Nawet podatek wat przewidział 10 lat temu bo podpisał deklarację na 23 %.

  Odpowiedz
 • assa(2010-12-09 09:29) Zgłoś naruszenie 00

  w tej całej dyskusji za dużo w ogóle mówi się o sędziach. Zapomina się że sędziowie to tylko niewielka część pracowników sądów a na dodatek jeszcze często większość pracy za takiego sędziego wykonują tak naprawdę asystenci, którzy faktycznie przygotowują treść wyroków i uzasadnień, postanowień itp. Rolą sędziego jest wtedy zaledwie podpis pod takim gotowcem.
  Co do łączenia wydziałów mam mieszane uczucia - wciąż podnosi się że różne wydziały mają bardzo różne obciążenia, co powoduje niesprawiedliwy i nieefektywny rozkład obowiązków między pracowników, faktycznie tak jest - połączenie wydziałów zapobiegnie takim sytuacjom.
  Uważam też że za reformę powinni brać się praktycy, nie teoretycy. Zagmatwane przepisy, kompletnie niedostosowane do rzeczywistości procedury, mnożenie statystyk powodujące skutek odwrotny do zamierzonego to właśnie efekt radosnej twórczości mędrców profesorów lub urzędników co salę rozpraw czy komisariat widzieli jedynie w telewizji.

  Odpowiedz
 • Montsegur(2010-12-09 09:41) Zgłoś naruszenie 00

  Ilość spraw, jaką przydzielono mi w tym roku do rozpoznania jest już dziś dwa razy większa niż w zeszłym roku. Nowe sprawy, dziś wniesione, trafią na rozprawę najwcześniej w połowie maja. W takiej sytuacji prawo do sądu staje się fikcją, bo nie jestem w stanie panować nad taka ilością spraw, ani poświęcić każdej z nich tyle czasu, ile powinienem. Jakość orzeczeń spada, wydłuzają się tez same procesy, bo nie mam czasu na porządne przygotowanie się do sprawy przez co podejmuję coraz więcej zbędnych i niecelowych czynności. Mnóstwo mojego czasu zajmuje wykonywanie czynności technicznych, które zupełnie spokojnie mogli by zrobić sekretarze czy asystenci, na przykład podpisywanie setek kwitów dotyczących wypłat z kasy itp. A co proponuje ministerstwo w ramach swojej "reformy"? Przysłanie mi "poganiacza" żeby ocenił moją pracę, i ukarał mnie jak jego zdaniem "nie daję z siebie wszystkiego". System ocen okresowych nie przewiduje nagród za dobrą pracę a tylko kary. Proponuje też dyrektora, żeby mógł mi powiedzieć, że jego zdaniem nie potrzebujemy tylu sekretarek, więc on je przenosi, a prezes może mu skoczyć, bo on pod prezesa nie podlega. Ministerstwo proponuje tez protokół elektroniczny, który wprowadono w lipcu ale do chwili obecnej nie kupiono jeszcze ani jednej kamery. I bezczelne teksty, ze sędziowie s jedyną grupą zawodową, która dostanie podwyżki, przemilczając przy tym, że nastąpi to tylko dlatego, że zapisane są w ustawie, a minister nie ma dostatecznej władzy by je odebrać.

  Odpowiedz
 • Renia(2010-12-09 09:50) Zgłoś naruszenie 00

  Do assa:
  Wyobraż sobie , że pracuję w sądzie gdzie nie ma żadnego asystenta i wszyscy sędziowe sami piszą sobie postanowienia i uzasadnienia.Co do łączenia wydziałów , jestem temu przeciwna , sama orzekam w trzech wydziałach i uważam ten pomysł za nonsensowny

  Odpowiedz
 • as(2010-12-09 10:39) Zgłoś naruszenie 00

  Nie przesadzajmy. Propozycje reform nie są takie złe. Owszem są błędy, ale nie systemowe. Kierunek jest dobry. Jeżeli chodzi o zarządzanie sądami to obecnie jest z tym fatalnie. Nie grozi nam sytuacja, że będzie gorzej. Jak powstałyby zespoły to zapewne urzędników z Ministerstwa zastąpiliby urzędnicy z sądów. Nie wiem czy to lepiej.

  Odpowiedz
 • WW(2010-12-09 10:43) Zgłoś naruszenie 00

  Nowi "apolityczni" członkowie Trybunału Konstytucyjnego wybrani. Wszystkie zmiany zostaną przyklepane, że aż rządowi zrobi się miło. Grunt to kontrola polityczna. Działania PO i PSL są w tej mierze o wiele skuteczniejsze niż PiS i jak estetycznie przeprowadzane.

  Odpowiedz
 • wjw(2010-12-09 10:48) Zgłoś naruszenie 00

  Jaka specjalizacja sędziów ? To fikcja literacka.
  Szczególnie dotyczy to sądów gospodarczych w których szczególnie kobiety zupełnie nie rozumieją nawet dość prostych kwestii podnoszonych przez strony. Jedną ze spraw o roboty budowlane zanim się zaczęła miało sędziów: 5 kobiet i 6 prowadzi mężczyzna, też mało obeznany w tych kwestiach. Następny termin "już" w marcu.
  Ponadto od dawna twierdzę, że sądy są zorganizowane na poziomie manufaktury a wprowadzenie komputerów w niewielkim stopniu usprawniło ich pracę bo generalnie brak jest pomysłu.

  Odpowiedz
 • Ander Grand(2010-12-09 10:48) Zgłoś naruszenie 00

  Do assa:
  nie wiem, gdzie pracujesz, ale przeceniasz chyba rolę asystentów, która jest ważna, ale nie aż tak jak to Ci się wydaje. Niektóre pielęgniarki też uwazają, że lekarze są zbędni, bo ich wiedza jest wystarczająca aby leczyć. Podobnie jest z mądrością asystentów, która wystarcza zwykle do czasu, aż pojawi się jakiś wiekszy, poważniejszy problem prawny. I sędzia i asystent mają swoje do zrobienia. A co do reformy, to MS tyle już razy udowodnił swoją niezdolność reformatorską, że szkoda słów. Bedzie teraz ich kolejny niewypał, a złość społeczna spadnie znowu na sędziów.

  Odpowiedz
 • Vesemir(2010-12-09 10:59) Zgłoś naruszenie 00

  zawsze ciekawiło mnie to, dlaczego istniejące w kraju dwa systemy sądownictwa: powszechne i administracyjne nieustannie się rozmijają w zakresie modelu, struktury i zasad funkcjonowania. Na początku, gdy powstały sądy administracyjne ich sędziowie sądzili wszystko - od Sasa do lasa. Potem jednak uznano, że specjalizacja to dobra rzecz i w dużych sądach sa po cztery wydziały orzecznicze, a w Warszawie bodajże 7. Można oczywiście uznać, że sędzia od podatków dochodowych świetnie poradzi sobie z VATem, a specjalista od pomocy społecznej sprawnie obsądzi pozwolenie na budowę, nie mniej jednak praktyka wskazuje na coś innego. Jak widać z doniesień prasowych Ministerstwo Sprawiedliwości poszło inną drogą, chcąc stworzyć prawnych "multiinstrumentalistów". I tak na jednej sesji będą mieli umowę deweloperską, pozbawienie praw rodzicielskich, jakiś weksel i ewentualnie podział majatku dorobkowego. Bardzo współczuję sędziom, którzy zostaną zmuszeni do takiej pracy.

  Odpowiedz
 • a(2010-12-09 11:09) Zgłoś naruszenie 00

  grunt żeby tych kilkuset "sędziów" delegowanych do MS miało co robić, bo to przecież świetne posady dzięki którym nie muszą się zniżać do sądzenia. Ostatnie, coraz bardziej nieudane reformy mają chyba głównie to na celu-zapewnić im zajęcie i udowodnić jak bardzo są tam niezbędni.

  Odpowiedz
 • :-)(2010-12-09 11:10) Zgłoś naruszenie 00

  W tytule artykułu powinien być przecinek po słowie "eksperci".

  Odpowiedz
 • .(2010-12-09 11:15) Zgłoś naruszenie 00

  Wymiar sprawiedliwości znajduje się w stanie ustawicznej reformy. Budują coraz więcej dróg, tylko iść nie ma dokąd.

  Odpowiedz
 • dqwd(2010-12-09 12:00) Zgłoś naruszenie 00

  Pisałem juz wcześniej, że MS udowodniło przez 20 lat reform swoją niekompetencję w reformowaniu wymairu sprawiedliwości. Mimo to społeczeństwo nadal uważa, że oni wiedzą lepiej niż te lenie i nieroby sędziowie. Niestety pseudoreformatorów rozliczy tylko sumienie. A i jeszcze, rządzący z zadziwiającą beztroską przeszli do porządku dziennego nad orzeczeniem, że praca sędziów w MS jest niezgodna z Konstytucją.

  Odpowiedz
 • Klemens(2010-12-09 13:28) Zgłoś naruszenie 00

  Od lat apeluję aby wszelkie /konieczne ciągle/ reformy w naszym państwie opracowywali i wdrażali fachowcy.Może wreszcie jakieś zrozumienie tej potrzeby znajdzie zwolenników wśród parlamentarzystów i rządzących polityków.Wówczas przy zmianie ekip,sprawy nie ucierpią.Czyli,kolejni dygnitarze nie będą reform rozpoczynali od początku."Po swojemu".Zdrowotna to przykład sztandarowy,na bałaganiarstwo,oczywiście.

  Odpowiedz
 • sceptyk(2010-12-09 15:54) Zgłoś naruszenie 00

  a kim sa ci tzw Facowcy czy sa fachowcy typu prof Rzeplinskiego, panów Ziobro i Kwiatkowskiego

  Odpowiedz
 • Adwokat pyta(2010-12-09 15:59) Zgłoś naruszenie 00

  Dlaczego w każdym sądzie są sędziowie którzy są przygotowani do orzekania w każdym wydziale,Osiągają doskonałe wyniki ilościowe i jakościowe, a większość to tylko narzeka, plotkuje i rzadko bywa w pracy, a jak jest to nie daje radę nawet prostym sprawom rodzinnym czy zusowskim.
  Dlaczego awanse np na prezesa czy do II instancji zależą od wyników głosowania czyli popularności sędziego albo jego układów towarzysko -rodzinnych

  Odpowiedz
 • Montsegur(2010-12-09 19:24) Zgłoś naruszenie 00

  Oj, adwokat... jesteś pewien tego co piszesz? Naprawde w każdym sądzie są sędziowie przygotowani do orzekania w karnym, rodzinnym i cywilnym jednocześnie?

  Odpowiedz
 • Z prasy(2010-12-09 19:41) Zgłoś naruszenie 00

  W śledztwie, które CBA rozpoczęło w 2008 roku przewijają się nazwiska znanych adwokatów, radców prawnych, sędziego w stanie spoczynku z Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz dwóch sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane